עד המדינה ניר חפץ, היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עדות חפץ: מעולם לא הקלטתי את נתניהו, אם כן זה היה בטעות

עד המדינה ביום השלישי לעדותו: "הקלטתי גורמים שונים ביוזמתי" • על פרשת המעונות אמר: "בנימין נתניהו ניהל את סיקור הפרשה, ההיענות של וואלה הייתה טוטאלית, למעשה אנחנו ומטה הליכוד קבענו מה האייטמים, ללא הסתייגויות"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
24 בנובמבר 2021
09:12
עודכן ב 15:14

משפט נתניהו: עדותו של עד המדינה ניר חפץ בבית המשפט המחוזי בירושלים נכנסה היום (רביעי) ליומה השלישי. חפץ, שהיה יד ימינו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, סיפר בעדותו כי בלשכת ראש הממשלה הופעל משנת 2017 יישומון שהקליט באופן אוטומטי את השיחות בלשכה, אך הוא עצמו מעולם לא הקליט את נתניהו במהלך שיחותיו עמו.

עוד אמר חפץ בעדותו כי בבחירות 2015 אתר החדשות וואלה "היה מגויס באופן מוחלט לניצחון נתניהו", וכי לקראת הבחירות שלט נתניהו בכל הכותרות שהופיעו באתר. "בפרשת המעונות ההיענות של וואלה היתה טוטאלית. אנחנו ומטה הליכוד קבענו מה יהיו האייטמים. כל מה שביקשנו נעשה בלי הסתייגות", אמר חפץ. "אם הייתי כותב למנכ"ל וואלה, אילן ישועה, שזו הוראה מנתניהו, הסיכוי שהידיעה תתפרסם היה 100%. כך גם בערוץ 20 ובאתר החדשות 0404".

בעדות שהתקיימה אתמול, התייחס חפץ לבני משפחת נתניהו, וסיפר על לחצים שהפעילו שרה ויאיר נתניהו. בהמשך הוא טען: "מעולם לא קיבלתי הוראה מבנימין נתניהו להעביר מסר בתחום הרגולטורי לאלוביץ', זו הייתה שרה".

בחקירת התביעה שהתקיימה שלשום העיד חפץ על תפקידו כיועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר נתניהו, שנכח גם הוא בדיון ואמר: "הייתי מגדיר את היחס של נתניהו לתקשורת כמשהו שאי אפשר להפריז בו במילים, הוא יותר מקונטרול פריק". בהמשך אמר כי הוא התעסק בענייני תקשורת - "כמעט כמו בסוגיות ביטחוניות".

מה המשמעות של עדות ניר חפץ במשפט?

עדותו של חפץ צפויה להימשך שבועות רבים. העדות הראשית תתפרס על פני שבועיים וחצי, וחקירה הנגדית לפחות פי שלושה מכך. כאמור, העדות הייתה אמורה להתחיל בשבוע שעבר, אך נדחתה בשל ההתפתחות בתיק. הדס קליין, יד ימינו של איש העסקים ארנון מילצ'ן ועדה מרכזית בתיק 1,000, מסרה מידע חדש שהוביל להשלמות חקירה. קליין העידה על תכשיטים, תיק ומתנות נוספות לשרה נתניהו ממילצ'ן ופאקר, שאצל שניהם עובדת קליין. בעקבות המידע החדש ביצעה הפרקליטות ביצעה תשאולים נוספים בהם של ארנון מילצ'ן.

איך עדות ניר חפץ תשפיע על משפט נתניהו? | תמר אלמוג

כפי שפורסם בכאן חדשות, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט מתלבט אם לפתוח בחקירה בעקבות המידע החדש, כאשר המשמעות היא פתיחת תיק 1,000. במקביל, צוותי ההגנה התלוננו בפני היועמ"ש על הדלפות וההערכות הן כי היועץ יבדוק את העניין.

ניר חפץ עולה לדוכן: עדות המקורב שחצה את הקו | עוד יום

חפץ חתם על הסכם עד מדינה בתיקי האלפים - בעיקר בתיק 4,000, אך גם בתיקים 1,000 ו-2,000. הוא שימש בעבר כיועץ התקשורת ומקורב מאוד לראש הממשלה לשעבר נתניהו ומשפחתו. עדותו נחשבת משמעותית במיוחד, היות שהוא מחבר בין מה שקרה ב"וואלה" לבין מה שקרה במעון ראש הממשלה בבלפור. בנוסף, הוא אחד משלושת עדי המדינה בתיק, בהם מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר ומנהל לשכת רה"מ לשעבר אריה הרו. לעומתם, חפץ הוא עד המינה היחידי שמעיד בשלושת התיקים.

במסגרת עדותו צפויה התביעה לטעון כי מהות עדותו של חפץ כנה ואמיתית ומגובה בראיות. כלומר, חפץ לא חיפש להפיל את נתניהו. מנגד, ההגנה מתכוונת לטעון כי תנאי המעצר ותרגיל חקירה בעייתי הם שגרמו לחפץ לחתום על הסכם עד מדינה וכי יש סתירות בעדותו.

בראש צוות התביעה עומדת עורכת הדין ליאת בן ארי, המשנה לפרקליט המדינה. בראש הצוות בתיק 4000 עומדת עורכת הדין יהודית תירוש, מנהלת מחלקת ני"ע בפרקליטות מיסוי וכלכלה. בצוות ההגנה של ראש הממשלה לשעבר נתניהו עומדים עורך הדין בעז בן-צור בתיק 4,000 ועורך הדין עמית חדד. את איש העסקים שאול אלוביץ' מייצג עורך הדין ז'ק חן. את אשתו של אלוביץ' - איריס אלוביץ', מייצגת עורכת הדין מיכל רוזן-עוזר ואת ארנון (נוני) מוזס מייצגות עורכת הדין נוית נגב ועורכת הדין איריס ניב-סבג.