אולף שולץ
צילום: רויטרס

תם עידן: ממשלה חדשה בגרמניה בראשות אולף שולץ

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הצליחה להגיע להסכמות עם מפלגת הירוקים והמפלגה הדמוקרטית החופשית - כך נוצרה "קואליציית הרמזור" מ-3 המפלגות • הקנצלר החדש מחליף את מרקל אחרי 16 שנות כהונה: "היחסים עם צרפת וארה"ב - עמודי תווך. נהיה אחראים לשיפור התנהלות האיחוד האירופי, העולם הופך רב-קוטבי" • בין הבטחות שולץ: העלאת שכר המינימום והפיכת גרמניה ל"ניטרלית סביבתית" עד 2045
אנטוניה ימין ואיתמר מרגלית
24 בנובמבר 2021
10:42
עודכן ב 17:28

ממשלה חדשה מוצגת היום (רביעי) בגרמניה, אחרי שהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, יחד עם מפלגת הירוקים והמפלגה הדמוקרטית החופשית הציגו קואליציה חדשה. במסיבת עיתונאים בברלין הוכרזה "קואליציית הרמזור", של שלוש המפלגות, בראשות מנהיג הסוציאל-דמוקרטים אולף שולץ. 

במעמד ההכרזה אמר ראש הממשלה המיועד: "השותפויות עם צרפת וארה"ב הן עמודי התווך של מדיניות החוץ שלנו. ההסכם ביננו שם דגש על טכנולוגיה ירושה ומגבלות חוב קשוחות". עוד אמר שולץ כי "גרמניה אחראית לשיפור התנהלות האיחוד האירופי, העולם הופך רב-קוטבי".

שולץ עם נציגים מהמפלגות, בדרך למסיבת העיתונאים על הכרזת הקואליציה (צילום: אי-פי)

שרת החוץ המיועדת, אנאלנה ברבוק, מנהיגה-שותפה במפלגת הירוקים, הבטיחה: "יהיו שינויים בתפיסת המדיניות, נשים דגש חזק יותר על ערכים". שר האוצר המיועד, כריסטיאן לינדר, הוסיף כי: "גרמניה ממשיכה להיות מחוייבת לכלכלה יציבה. הדור הצעיר קרא לנו לשנות את המצב הקיים של השנים האחרונות". 

הקנצלר המיועד: "השותפויות עם צרפת וארה"ב - עמודי התווך של מדיניות החוץ שלנו. נשפר את התנהלות האיחוד האירופי, העולם הופך רב-קוטבי"

במשך חודש עבדו 300 פקידים פוליטיים על הפרטים הקטנים בהסכם, שעיקרם: שולץ עומד בהבטחת הבחירות הכי חשובה שלו ומעלה את שכר המינימום בגרמניה ל-12 אירו לשעה. בנוסף, הממשלה החדשה מבטיחה לבנות בכל שנה 400 אלף דירות חדשות, מתוכן 100 אלף דירות של דיור ציבורי. עוד הוסכם - עד 2045 גרמניה אמורה להפוך לנייטרלית מבחינה סביבתית, על ידי השקעה במקורות אנרגיה חליפיים.

מעלה את שכר המינימום לגרמנים. הקנצלר החדש שולץ (צילום: רויטרס) 

בכך הגיעה לסופה הקדנציה של הקנצלרית היוצאת אנגלה מרקל ומפלגת השמרנים. בסוף ספטמבר התקיימו בחירות כלליות בגרמניה, בהן לא התמודדה הקנצלרית הנוכחית מרקל, ובסופן הסוציאל-דמוקרטים זכו ביתרון מזערי לעומת השמרנים. אך סיכוייהם להקמת קואליציה היו גדולים יותר, כחלק מהמאמצים להקים ממשלה יחד עם הירוקים והליברלים. בבחירות זכתה מפלגתו של שולץ ב-25.7% מהקולות, לעומת 24.1% לשמרנים ו-14.8% לירוקים. 

זמן קצר אחרי הבחירות במדינה הגיעה הקנצלרית היוצאת מרקל לביקור פרידה בישראל. היא נפגשה עם ראש הממשלה נפתלי בנט ואמרה במסיבת העיתונאים שערכו השניים כי "יש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן גרעין. איראן לא נותנת שום סימן שהיא רוצה להתחיל בשיחות הגרעין, וזה מה שיכריע. יש כל מיני דרכים לחשוב על ההסכם. אני רואה גם אחריות רוסית בכל הנוגע לגרעין האיראני".