מתקן גרעין באיראן
צילום: אי-פי

ארה"ב מנסה להרגיע את ישראל: "מכינים אופציות למקרה ששיחות הגרעין ייכשלו"

במסר האמריקני חודד: אם המו"מ מול איראן לא יעבוד, גם האופציה הצבאית על השולחן. מאחורי הקלעים, בישראל מודאגים שהשיחות יגיעו למבוי סתום וכי ביידן לא יפעל • שליח ארה"ב לענייני איראן: "אם טהראן תתקרב מדי לפצצת גרעין - לא נעמוד מנגד" • דאגה בישראל מההתקרבות בין איחוד האמירויות ואיראן • האירופים מודים: "איראן ניצלה את הזמן לקדם את הגרעין"
גילי כהן ועמיחי שטיין
24 בנובמבר 2021
13:16
עודכן ב 23:25

ארה"ב מנסה לשלוח מסר מרגיע ישראל: "מכינים אופציות למקרה ששיחות הגרעין ייכשלו". כפי שפורסם היום (רביעי) בחדשות הערב, ההערכה בישראל היא שהמו"מ עם איראן יגיע למבוי סתום. גם בקרב גורמים דיפלומטיים שלוקחים חלק בשיחות יש ההערכה כי הסבב הקרוב, שיחל ביום שני, יימשך יום-יומיים ולא מעבר מכך.

עם זאת, במקרה שבו באמת השיחות לא יביאו להסכם - לא ברור מה יקרה עם המשך הפעילות האיראנית, שממשיכה להעשיר אורניום. המסר ששיגר ממשל ביידן נועד להרגיע מעט את החששות שהצטברו בישראל, בעיקר לקראת חידוש השיחות, אולם בישראל מטילים ספק לגבי הרצון האמריקני לפעול מבחינה צבאית, ומדגישים כי עד עתה, חרף ההצהרות, ארצות הברית נמנעה מלהפעיל כוח צבאי בתקריות שונות שביצעה איראן.

האירופים מודים: "איראן ניצלה את הזמן לקדם את הגרעין"

רגע לפני שיחות הגרעין, מדינות אירופה החברות בהסכם - גרמניה, צרפת ובריטניה מפרסמות הודעה שבה הם מודים למעשה כי "איראן ניצלה את הזמן לקדם את תוכנית הגרעין שלה ושדרגה את יכולותיה למצב שבלתי אפשרי להחזיר אותו לאחור, ומקבע את המצב הנוכחי".

בהודעה נכתב שאיראן הגיעה למצב שמוריד משמעותית את היכולת של הסכם הגרעין הישן להשפיע על התוכנית. בהודעה ישנה ביקורת נרחבת על העובדה שאיראן אינה מאפשרת לפקחים כניסה לאתרים, מה שמעלה ספק לגבי מידת רצינותם של האיראנים.

עם זאת, הם מסכמים את ההודעה כי הם יגיעו לשיחות בשבוע הבא לחדש אותם מהנקודה שבה הופסקו בנסיון לחזור להבנות הסכם הגרעין. למעשה, האירופים מודים שבמצב הנוכחי של תוכנית הגרעין האיראנית האפקטביות של הסכם הגרעין "די נמוכה" ולא באמת ניתן להחזיר אותה למצב של 2015.

שליח ארה"ב לענייני איראן: "אם היא תתקרב מדי לפצצת גרעין לא נעמוד מנגד"

מוקדם יותר היום הביע שליח ארה"ב המיוחד לענייני איראן, רוברט מאלי עמדה תקיפה כלפי טהרן לקראת חידוש שיחות הגרעין. "אם איראן תבחר שלא לחזור להסכם, אנו נאלץ לבחון אפשרויות אחרות - דיפלומטיות או לא - כדי להתמודד עם שאיפות הגרעין של איראן", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. בנוסף הדגיש מאלי: "אם איראן תהיה קרובה מדי לפצצת גרעין - לא נהיה מוכנים לעמוד מנגד".

בתוך כך, שר החוץ יאיר לפיד ייצא בשבוע הבא, במקביל לשיחות הגרעין, לביקורים רשמיים בלונדון ופריז. לפיד ייפגש עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ונשיא צרפת עמנואל מקרון. בכלי תקשורת באיראן דווח היום כי בשבועיים האחרונים אירעה מתקפת סייבר על סכרים במדינה.

גורמים שונים צוטטו בכלי התקשורת וטענו שבשבועיים האחרונים נותקו לחלוטין המערכות הקשורות לאיסוף והערכת כמות הרזרבות בסכרי הארץ. הגורמים הוסיפו: "אמנם אנשי הסייבר של החברה לניהול משאבי מים אינם מאשרים את הידיעה על מתקפה, אך מדובר כנראה במתקפת סייבר 'עוצמתית'". 

חברת התעופה האיראנית מאהאן אייר, העובדת עם משמרות המהפכה, הייתה יעד למתקפת סייבר ביום ראשון כך דיווחה קבוצה בשם "מודעות למולדת". לפי הדיווח ב"איראן אינטרנשיונל" ההאקרים השיגו "מידע רגיש" על שיתוף הפעולה הקרוב של החברה עם כוח קודס של משמרות המהפכה. מדובר בחברה המבצעת משלוחי נשק מאיראן לחיזבאללה שעליה הוטלו סנקציות בעבר. 

להטריל את איראן | האזינו לעוד יום עם גילי כהן

בסוף החודש שעבר התרחשה מתקפת סייבר נגד תחנות דלק ותשתיות נוספות באיראן. יו"ר ההגנה האזרחית של איראן גולמרזה ג'אלאי, האשים את ישראל וארצות הברית בכך. בין השאר דווח על שיבושים קשים בפעילות תחנות הדלק, שגרמו להפרעות בחלוקת הדלק המסובסד, ולתורים ארוכים של כלי רכב ברחבי המדינה.

יומיים לאחר מכן הגיב ראש מועצת הביטחון העליונה של איראן, עלי שמחאני בציוץ בעברית: "למרות שהקו הקדמי של ההגנה הפסיבית הושבת על ידי מתקפת סייבר, הקו האחורי סיכל את מטרת האויב". 

בישראל דואגים מההתקרבות בין איראן לאיחוד האמירויות

בישראל מודאגים מהתמונות שיצאו מהמפגש הפומבי של בכירים מאיחוד אמירויות עם בכיר איראני, אך מדגישים כי האמירתיים הדגישו כי הם פועלים נגד האיום האיזורי הנשקף מצד איראן, בין היתר בתרגיל המשותף שהתבצע עם ישראל ובחריין. 

דיפלומטים מערביים אומרים כי משיחות עם גורמים האמריתים עולה שהם מעוניינים לשדרג את ההגנה שלהם מפני איומים איזוריים - אבל במקביל יש להם כן רצון לפתרון דיפלומטי בכל הקשור לאיראן והמעצמות. וזוהי כנראה נקודת המחלוקת עם האמירויות, כמו כנראה עם מדינות מפרציות אחרות: פועלים נגד האיום האיראני - אבל למעשה מעדיפים את הנתיב הדיפלומטי.