-
צילום: גטי אימג'ס

"כשהוא ניסה לחנוק אותי למוות - הבנתי שאני לא חוזרת"

אחרי שבעלה של סוזי ניסה לרצוח אותה באמצעות כבל, היא הבינה שאין ברירה אלא לקחת את הילדים ולצאת למקלט: "במגזר הערבי זה מאוד קשה להתגרש ולצאת מהאלימות. מילת המפתח היא הפחד" • פעילה חברתית למען זכויות נשים בחברה הבדואית: "מרוב שהן שומעות על מקרי רצח, הן חושבות שזה חלק מהנורמות"
מרחאבית
25 בנובמבר 2021
13:40
עודכן ב 19:13

אחרי שבעלה של סוזי ניסה לרצוח אותה באמצעות כבל, היא הבינה שאין ברירה אלא לקחת את הילדים ולצאת למקלט. "כשהוא ניסה לחנוק אותי למוות - הבנתי שאני לא חוזרת", סיפרה היום (חמישי) לערן זינגר בתוכנית מרחאבית בכאן רשת ב. 

האזינו לשיחה עם סוזי בתוכנית מרחאבית

סוזי סיפרה כי היא הייתה נשואה לגרוש שלה המון שנים. "המון אלימות הייתה, כשיצאתי מהאשפוז לא חזרתי הביתה", אמרה, והוסיפה כי "במגזר הערבי מאוד קשה להתגרש ומאוד קשה לצאת מהאלימות". לדבריה, מילת המפתח היא הפחד, הבעל המכה מאיים ודואג להפחיד את האישה שאם תעזוב הוא ייפגע בה וימנע ממנה את הילדים.

אמל אלנסאסרה, פעילה חברתית למען זכויות נשים בחברה הבדואית, שקיבלה מהנשיא הרצוג אות הוקרה על פועלה, סיפרה לערן זינגר בכאן רשת ב: "מרוב שהן שומעות על מקרי רצח בחברה, הנשים חושבות שזה חלק מהנורמות של החיים. הן לא מודעות שזו התנהגות אלימה". 

האזינו לריאיון עם הפעילה החברתית 

"הוא נעל אותי באוטו במשך חצי שעה – וצחק"

טל שירה בלס התחתנה בגיל 18 עם גבר אלים, שהתעלל בה פיזית ונפשית. אחרי שנה היא אזרה את האומץ והתגרשה. היום (חמישי) היא סיפרה בריאיון לליאת רגב בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב על החיים בזוגיות אלימה וההחלטה לצאת ממנה. "עוד לפני החתונה ראיתי נורות אדומות ולא האמנתי שאני נמצאת בזוגיות אלימה", היא אמרה. 

האזינו לריאיון עם טל שירה בלס בכאן רשת ב

"היה מקרה אחד שנהגתי ברכב והוא ישב לידי. באמצע הנסיעה הוא מעביר את הרכב לפארקינג, מרים את ההנדברקס, מוציא את המפתחות ויוצא מהאוטו", היא סיפרה. "הוא נעל אותי במשך חצי שעה והסתכל מהצד, הוא לא ענה לטלפונים. מלא אנשים צפרו, לא הבינו למה אני לא נוסעת". האירוע התרחש בתקופה שהשניים היו בטיפול זוגי. "כשהוא פתח את המקרה מול המטפלת הוא סיפר שראה אותי חסרת אונים בוכה ברכב - וצחק". 

"כשהייתי אומרת לו 'תראה מה עשית לי' הוא היה עונה 'את עשית את זה בעצמך, את מדמיינת'"

"הפגיעות הפיזיות הממשיות הגיעו בהדרגה", היא המשיכה. "זה התחיל מטונים גבוהים, צעקות, שבירת חפצים ופתאום הוא עבר ללהעיף אותי בכוח מחדר השינה, סטירות, בעיטות. כשהייתי מגיעה אליו ואומרת 'תראה מה עשית לי' הוא היה עונה 'את עשית את זה בעצמך, את מדמיינת, זה לא אני'. בשלב מסוים את מתחילה להאמין שאת משוגעת ושאת עושה לעצמך דברים". 

• קווי החירום לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית - נשים: 1202, גברים: 1203

• מוקד המידע והסיוע של משרד הרווחה - 118

מקרה האלימות הקשה ביותר התרחש כמה ימים לפני שהשניים התגרשו. טל הגיעה לביתם כדי לאסוף את החפצים שלה. "הוא ניפץ את כל הכלים שלי, גרר אותי מהשערות וניסה למשוך אותי מחוץ לבית", היא תיארה. "הוא הפיל אותי לרצפה וכשהצלחתי לקום הוא הצמיד אותי לקיר וחנק אותי. לא יכולתי לדבר, קפאתי. חברות שלי חיכו מחוץ לבית, בהתחלה הוא לא נתן להן להיכנס, כשהן נכנסו הוא אמר 'מזל שהגעתן עכשיו, אם הייתן באות בעוד כמה דקות הייתן רואות גופה". 

טל סיפרה שלא קיבלה תמיכה ממשפחתה להיפרד מבן זוגה האלים, ושלא חשפה בפניהם את ההתעללות הקשה שחוותה. "הייתי לבד בתוך הסיטואציה. אמרתי שאני רוצה להיפרד והם נלחמו על זה שנישאר וננסה, כי לא מפרקים בית בשנה הראשונה". טל תיארה גם את ההתעללות המינית שעברה מצד בן זוגה לשעבר וסיפרה: "הוא היה אונס אותי בזמן השינה". 

"אני לא הולכת לחתונות ואירועים כי אני לא מסוגלת להתמודד, אני מתעוררת בלילה עם פלאשבקים" 

אחרי הפרידה טל נמצאת בטיפול פסיכיאטרי ותרופתי. "אני מאובחנת עם פוסט טראומה ומאניה-דיפרסיה", היא הסבירה. "כשאני רואה טבעות אני נכנסת להתקפי חרדה כי זה מעלה לי סיטואציה של נישואים. אני לא הולכת לחתונות ואירועים כי אני לא מסוגלת להתמודד עם זה, אני מתעוררת בלילה בבהלה עם פלאשבקים מהסיטואציה שבה אני חנוקה". 

עכשיו טל מתכוונת לתבוע את בן זוגה לשעבר. "רק חצי שנה אחרי הגירושים התחלתי לעכל את כל מה שקרה לי", היא סיפרה. "ביום של החניקה השכנים הזמינו משטרה והשוטרים התקשרו בכל יום במשך חודשיים וקראו לי לבוא ולהתלונן, אבל פחדתי". טל נתנה את העצה שלה לנשים שנמצאות בזוגיות אלימה ולא יודעות איך לצאת ממנה – "צריך לתת לזה מקום ולשתף, למצוא אנשים שאתן סומכות עליהם ולא להיות בזה לבד".