-
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גורם ביטחוני: בקרוב - תרגילים צבאיים עם מרוקו

הגורם הוסיף: "המרוקאים הם בעלי ברית של ארה"ב וגם אנחנו, ולמשולש הזה יש משמעות אסטרטגית" • גנץ: "איראן היא קודם כל בעיה עולמית, אחר כך אזורית ובסוף בעיה לישראל"
איתי בלומנטל
25 בנובמבר 2021
16:59

גורם ביטחוני אמר היום (חמישי) כי בקרוב יהיו משלחות צבאיות שיגיעו ממרוקו לישראל. להערכתו בקרוב יהיו גם תרגילים משותפים בין המדינות. עוד אמר הגורם בתדרוך לעיתונאים כי להסכם לשיתוף פעולה ביטחוני, שנחתם במהלך ביקור המשלחת הישראלית בראשותו של שר הביטחון בני גנץ, חשיבות אסטרטגית, משום שישראל ומרוקו הן בעלות ברית של ארצות הברית.

הגורם הוסיף כי הוא משוכנע שעסקאות ביטחוניות ייחתמו בין שתי המדינות, אף שהשר גנץ לא חתם על שום עסקה בביקורו. לדבריו, ישראל יכולה לסייע רבות למרוקו בהגנה על גבולותיה ובמאבק בטרור, בהתגוננות מפני טילים ובתחום כלי הטיס הלא מאוישים.

השר גנץ אמר כי הסכם בין המעצמות לאיראן ייחשב לטוב אם יסתום את החורים בהסכם הנוכחי בכל הקשור לפיתוח הגרעין ומערכות השיגור. הוא הוסיף כי "איראן היא קודם כל בעיה עולמית, אחר כך אזורית ובסוף בעיה לישראל. הנושא עלה גם בביקור פה".

לדברי גנץ, יעילותו של הסכם אפשרי מותנית בפרק הזמן שבו יהיה בתוקף, ובהגבלת הפעילות האיראנית באזור. בתום ביקורו במרוקו, אמר גנץ לכתבים הנלווים אליו כי ביקור רשמי וגלוי של שר ביטחון הוא ראשון מסוגו ויש לו משמעות רבה הן לביטחון ישראל והן לקשרי החוץ שלה.

אתמול שר הביטחון, המבקר במרוקו, חתם על הסכם לשיתוף פעולה ביטחוני בין שתי המדינות. ההסכם יסדיר את שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות ויאפשר מיזמים משותפים של התעשיות הביטחוניות, רכש ואימונים משותפים. גנץ הודה למלך מוחמד החמישי ולשר ההגנה של מרוקו על תרומתם לחיזוק הקשרים בין המדינות והביע תקווה שהדבר יוביל להרחבת הסכמי הנורמליזציה באזורנו.