ספליט, הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, הספרדי, שר
צילומים: דר וסוחרת; יוסי זליגר, פלאש 90

נציב התלונות על השופטים: "לנזוף ברב הראשי יוסף ולבחון את הדחתו מתפקיד דיין"

השופט בדימוס דוד שוהם מצא כמוצדקת תלונה נגד הראשון לציון יצחק יוסף, בה נטען כי שני הרבנים הראשיים השתתפו וחתמו על הודעת סיכום חריפה מכנס חירום שזימנה מועצת הרבנות הראשית נגד רפורמות הכשרות והגיור שיוזם השר מתן כהנא
אמוץ שפירא
25 בנובמבר 2021
19:22

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שוהם, מבקש היום (חמישי) מהשר לשירותי דת, מתן כהנא, לשוב ולשקול האם ראוי הרב הראשי, הראשון לציון הרב יצחק יוסף לכהן, כדיין בבית הדין הרבני הגדול לזמנו ללשכתו ולנזוף בו נזיפה חמורה על התנהלותו.

זאת בעקבות תלונה של המרכז הרפורמי לדת ומדינה שמצא הנציב שוהם כמוצדקת. בתלונה נטען כי דיינים ובהם שני הרבנים הראשיים השתתפו והיו חתומים על הודעת סיכום חריפה מכנס חירום שזימנה מועצת הרבנות הראשית נגד רפורמות הכשרות והגיור שיוזם השר מתן כהנא.

בבירור התלונה התברר כי הדיינים לא נתנו את הסכמתם לפרסום שמם וחלקם כלל לא השתתפו בכנס. על כן קבע הנציב שאין להצדיק את התלונה נגדם. לדברי שוהם, מלשכת הרב יוסף יצאו הודעה שמאשרת לדיינים להשתתף בכנס. הוא מציין כי רק הרב יצחק יוסף הרב הראשי לא השיב לפניותיו. הנציב מציין כי בעבר כבר המליץ להעמיד לדין משמעתי את הראשון לציון הרב יצחק יוסף בשל התבטאויות חוזרות ונשנות בעלות גוון פוליטי.

בהחלטתו כותב הנציב שוהם: "לא ניתן לסיים החלטה זו מבלי להתייחס להתנהלותו של הדיין הרב יצחק יוסף - הראשון לציון, אשר לא טרח להשיב לפניותינו. מהחומר שלפנינו עולה כי אנשי לשכתו הם שהזמינו את הדיינים להשתתף בכינוס המדובר, שבו עלו כאמור נושאים השנויים במחלוקת ציבורית, והוא אף פרסם עמדות התוקפות רפורמות אותן מקדמים השר לשירותי דת וממשלת ישראל. יודגש, כי עצם משלוח ההזמנה לדיינים ליטול חלק בכינוס זה הביאה, כאמור, להכשלתם, שכן הם סברו שאם מדובר בכינוס מטעם הרבנות הראשית אין כל מניעה להשתתפותם, וכנראה הם לא שיערו, כי תפורסם הודעה בנושאים השנויים במחלוקת ציבורית, הנושאת את שמם ותוארם".

הוא מוסיף בהחלטתו: "לא ניתן להשלים עם מצב שבו מועצת הרבנות הראשית יוזמת כינוס חירום, תוך שמובהר מלשכת הרב הראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול, 'כי הנשיא מאשר לדיינים להשתתף בכינוס', ובכך הוצבה 'מכשלה' לרגלי הדיינים עת פורסמה הודעה שכביכול חתומה על ידם, ובה הם מביעים את דעתם בעניין שאינו משפטי בעיקרו והשנוי במחלוקת ציבורית".

השופט בדימוס שוהם כותב כי הוא סבור שיש לחדד את הדברים ולהורות לדיינים "לבל יטלו חלק בכל כינוס, מפגש או אסיפה, שאמורים לעלות בו נושאים בעלי ציביון פוליטי השנויים במחלוקת ציבורית. זאת, בעיקר כאשר יש חשש שמא בתום אותו כינוס תפורסם הודעה הנושאת את שמם ותוארם של הדיינים כמי שמסכימים להחלטות שהתקבלו באותו כינוס".