נתב"ג
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

החשש מווריאנט חדש: מדינות דרום אפריקה הוגדרו אדומות

הכניסה לזרים מדרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני תיאסר ותיבחן עצירת טיסות מהן • גורמי מקצוע דורשים לחייב בדיקה נוספת לחוזרים מחו"ל שלושה ימים לאחר הנחיתה • ועדת החיסונים דחתה בשבועיים את הדיון בעניין חיסון ילדים מחלימים
קטי דור וגילי כהן
25 בנובמבר 2021
20:28
עודכן ב 22:07

מלוניות הקורונה חוזרות: לנוכח הופעת הווריאנט החדש מדרום אפריקה, הוגדרו הערב (חמישי) דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני כמדינות אדומות וזרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל. ההחלטה התקבלה בתום התייעצות של ראש הממשלה עם שר הבריאות ובכירי משרדו.

עוד הוחלט כי כלל השבים לישראל ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך שבוע וישוחררו לאחר ביצוע שתי בדיקות PCR שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד שאורכו 14 ימים במלונית קורונה. ראש הממשלה בנט הנחה גם לבחון עצירה מיידית של טיסות ממדינות אלו לישראל ומישראל אליהן.

הדיון בחיסוני ילדים מחלימים שהיה אמור להתקיים בוועדת החיסונים ביום ראשון נדחה בשבועיים, עד לאחר חג החנוכה, כדי לחכות לעוד נתונים שיגיעו מהארץ ומהעולם שיתמכו בהחלטות. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.


הווריאנט החדש מטריד את ארגון הבריאות העולמי ואת משרד הבריאות כאן בארץ בשל האפשרות שיעקוף חיסון בגלל שיצר יותר מ-30 מוטציות. גורמים מקצועיים במשרד הבריאות ובמערכת הבריאות התריעו בפני הנהלת המשרד כי צריך להוסיף בדיקה נוספת לחוזרים מחו"ל ביום השלישי או הרביעי לאחר הנחיתה. זאת, כדי לגלות תחלואה שלא התגלתה בבדיקה הראשונה עם הנחיתה.

על רקע העלייה במקדם ההדבקה, ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא הודה אתמול כי הגל החמישי של מגפת הקורונה בישראל התחיל. בשיחה עם קטי דור בחדשות הערב בכאן 11 הוא אומר: "אנחנו כבר לא בין הגלים - אנחנו בתחילתו של גל".

בהמשך אמר זרקא: "כשחשבנו על גל חמישי לא חשבנו על העלייה הזאת, חשבנו על ייבוא ווריאנט חדש מחו"ל, על מה שקורה כרגע באירופה. העלייה הזאת במקדם ההדבקה היא מהירה מדי ומוקדמת מדי, אני לא רוצה לקרוא לה גל חמישי או גל בכלל, אני רוצה את עזרת הציבור שנכבה אותה ונחזור לגרף היורד".