כלא גלבוע
צילום: פלאש 90

לשכת הרמטכ"ל על הסרסור בסוהרות: "נדרוש הסברים"

בלשכתו של רא"ל כוכבי הדגישו כי הפרשה שבה מעורבת גם חיילת שהייתה בשירות סדיר - קשה, מבישה ומחפירה • עו"ד של אחת הסוהרות זועמת בריאיון בכאן רשת ב: "חקירה כושלת. יש פה תרבות ארגונית מזעזעת ולקויה" • תת גונדר בדימוס אילן בורדא: "לא חושב שמישהו רצה לטייח את הסיפור הזה"
רן בנימיני
26 בנובמבר 2021
09:37
עודכן ב 10:39

פרשת הסרסור בסוהרות: לשכת הרמטכ"ל מבהירה הבוקר (שישי) כי תדרוש הסברים למקרה שבו הייתה מעורבת גם סוהרת בשירות חובה בצה"ל. במכתב תשובה לפנייה של הארגונים "חותם" ו"בוחרים במשפחה", כתב ראש מדור כנסת, ממשל וציבור בלשכת הרמטכ"ל כי מדובר במקרה קשה, מביש ומחפיר.

האזינו לריאיון עם עו"ד שמילוביץ' גרינגרד

לאחר שהשר לביטחון הפנים עמר בר לב הורה אתמול על בדיקה מחודשת של ממצאי החקירה בנוגע לפרשת הסרסור בסוהרות כלא גלבוע, אומרת הבוקר עו"ד גליה שמילוביץ'-גרינגרד, המייצגת את אחת המתלוננות בפרשה, כי הסוהרת לשעבר שמחה על ההחלטה לבדוק מחדש את הפרשה. בריאיון לכאן רשת ב אמרה שמילוביץ'-גרינגרד: "יש כאן פתיחה של הפצע אבל גם סיכוי להכרה". 

שמילוביץ'-גרינגרד סיפרה על המקרה האישי של הסוהרת אותה היא מייצגת וטענה כי אחד מהאסירים הביטחונים ביקש באופן אישי כי תעבור לאגף שלו, למרות ששירתה בכלל באגף פלילי. "הוא שם עליה עין בכלא, דיבר איתה בצורה גסה ומחפיץ אותה. הוא אמר לה: 'את תראי שאת תבואי לעבוד אצלי'". לאחר ימים בודדים נשלחה הסוהרת למשימה חד פעמית במסגרתה נדרשה להעביר את האסיר בין אגפים, ובאתה משימה תקף אותה מינית לטענתה. לאחר מכן, נודע לה כי היא מועברת לעבוד באופן קבוע באגף של אותו אסיר. 

"היה קל לשלוח את הסוהרות שהאסירים הביטחוניים המיוחסים דורשים", אמרה עו"ד שמילוביץ'-גרינגרד. על החקירה שנסגרה ללא אישומים אמרה: "החקירה כושלת, אחד המחדלים הגדולים ביותר. יש פה תרבות ארגונית כל כך מזעזעת, לקויה. היא הריקבון הכי גדול". בהמשך הוסיפה: "אחר כך שיש בריחת אסירים מה אנחנו מתפלאים? אם כדי לטייח פרשת הטרדה מינית אז נעלמות המצלמות, מה הפלא שאחר כך יש בריחה?"

תת גונדר בדימוס אילן בורדה, לשעבר ראש חטיבת המודיעין בשב"ס, הגיב לדברים בריאיון לכאן רשת ב: "לא חושב שמישהו רצה לטייח את הסיפור הזה, האירוע קרה לפני ארבע שנים ונחקר על ידי גורמי אכיפת החוק". עוד מתח ביקורת על העיתוי של עדותו של מפקד כלא גלבוע שהציף מחדש את הפרשה: "המטרה היא להסית את כל התקשורת מאירוע בריחת האסירים". 

האזינו לריאיון עם תת גונדר בדימוס אילן בורדה

"איפה הוא היה ארבע שנים?" תהה בורדה. "כשהפרשה הזאת התרחשה הוא היה בעמדת מפתח בשב"ס, עוזר הנציב, איפה הוא היה? אם ידע לטענתו שסרסרו בסוהרות, מה הוא עשה עם זה?". 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסמה אתמול (חמישי) לראשונה תגובתו של סוהר שב"ס שנחקר בפרשה: "הבחירה של מפקד גלבוע הנוכחי לעסוק בזה או לנסות להסיט את זה, היא בחירה שלו. החקירה הייתה מאוד מעמיקה". עוד דווח כי הבדיקה המשטרתית בעניין צפויה להפוך לחקירה. הסיבה לכך היא שהמשטרה תהיה חייבת לזמן את פרדי בן שטרית אחרי דבריו בוועדה.