-
צילום: קובי גדעון, לע"מ

רה"מ בנט: עדיף לפעול מהר ועכשיו - יהיה לזה מחיר כלכלי

ראש הממשלה במסיבת עיתונאים: ממליץ לא לטוס לחו"ל, סגר לא על הפרק • צפויים עיכובים בתוצאות בדיקות הקורונה שייערכו בנתב"ג • אישה ששבה ממלוואי אותרה כנשאית של הווריאנט. היא חוסנה בחיסון אסטרהזנקה לפני כחצי שנה • כל מדינות אפריקה, מלבד צפון אפריקה, יוגדרו אדומות
כתבי כאן חדשות
26 בנובמבר 2021
08:46
עודכן ב 15:34

הזן הדרום אפריקני: הסתיים דיון החירום בלשכת ראש הממשלה. קבינט הקורונה יכונס במוצאי שבת וידון בהגבלות על נתב"ג. "עדיף לפעול מהר ועכשיו - ויהיה לזה מחיר כלכלי", אמר ראש הממשלה בנט במסיבת עיתונאים אחר הצהריים (שישי). בנט הוסיף שהוא ממליץ לא לטוס לחו"ל ואמר שכרגע סגר אינו על הפרק. 

"זה הגיע מהר. אנחנו במצב חדש. הווריאנט מדרום אפריקה הוא מדאיג ביותר. הוא הביא להרמת דגל במשרד הבריאות ואצל מומחים בארץ ובעולם", אמר ראש הממשלה בנט במסיבת העיתונאים. "אנחנו נערכים לכל תרחיש, צאו לחסן את הילדים בהקדם כדי להגביר את רמת המוגנות". שר הבריאות ניצן הורוביץ הדגיש בדבריו שלמרות המוכנות, אין מקום להיכנס לחרדה. 

הצעדים עליהם הוחלט בדיון בלשכת רה"מ:

בתוך כך, חברת פמי, המבצעת את בדיקות הקורונה בנתב"ג הודיעה שעקב שליחת כלל הבדיקות משדה התעופה למעבדה המבצעת ריצוף גנטי, צפויים עיכובים בקבלת התוצאות. המשמעות - החוזרים מחו"ל יידרשו לזמן בידוד ארוך יותר בטרם יקבלו את תוצאות הבדיקה.

כיום, מי שעובר דיגום בנחיתה בנתב"ג יוצא עם קבלת תשובה שלילית או תוך 24 שעות. המוקדם שבהם. מחר יוחלט כי אין לצאת כלל מהבידוד, גם לאחר יותר מ-24 שעות - עד שלא מתקבלת התוצאה.

בנט בדיון בלשכתו: אנחנו בפתחו של מצב חירום

בפתח הדיון אמר בנט, כי "אנחנו בפתחו של מצב חירום. הווריאנט החדש מדבק מאוד, בקצב הרבה יותר מהיר מהדלתא. אנחנו כרגע ניזונים ממערכת הבריאות של דרום אפריקה, שעושה עבודה מאוד מרשימה, אבל אין לנו עדיין את מלוא המידע".

"עיקרון העל שלנו כרגע הוא לפעול מהר, חזק ועכשיו", הוסיף ראש הממשלה. "בעיקר במה שנוגע לכניסות לישראל והיציאות ממנה, עד שהמצב יתבהר. כשיתבהר, נחליט מה אנחנו עושים". כמו כן מסר, כי "בימים הקרובים הידע שלנו יתרחב בצורה מאוד מהירה - נדע האם הווריאנט באמת פורץ חיסוניות, באיזה קצב, האם זה קטלני יותר או לא ואיך זה משפיע על ילדים".

בדיון שהתקיים היום בקריה הציעה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס לסגור הרמטית את כל הפעילות בנתב"ג למשך שבוע. גורמים שנכחו בישיבה מגדירים את לכך הסיכוי כנמוך, וגם שר הבריאות הורוביץ מתנגד בשלב זה. כמו כן נשמעו הצעות לאסור על כניסה של מגיעים בטיסות קונקשן מטורקיה ואיחוד האמירויות. 

הנשאית המאומתת השוהה בישראל: עובדת בבית מלון באילת

הבוקר הודיע משרד הבריאות כי הזן החדש מדרום אפריקה אותר אצל עובדת זרה בבית מלון באילת, שהגיעה ממלוואי ב-20 בנובמבר. האישה בת ה-34 חוסנה בחיסון השני של אסטרהזנקה. בתוך כך ישנם שלושה מאומתים נוספים שיש חשד שנדבקו בווריאנט, וממתינים לתוצאות הריצוף שלהם - אישה בת 32 ששבה מדרום אפריקה וחוסנה בבוסטר, אישה בת 64 שחזרה גם היא מהמדינה וחוסנה בחיסון ג'ונסון אנד ג'ונסון, וגבר בן 59 שהגיע ממדגסקר. 

מדינות בעולם החלו ביממה האחרונה לסגור את גבולותיהן בפני מדינות אפריקה הדרומית. עד כה בריטניה, אוסטריה, איטליה וצ'כיה, הכריזו על איסור טיסה משש המדינות שבהן נמצא הזן - דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני - שעות לאחר שחוקרים בדרום אפריקה זיהו את הזן החדש, B1.1.529. שר הבריאות הבריטי אמר כי ייתכן שהחיסונים פחות יעילים נגד הזן החדש. 

הווריאנט החדש, שכבר זכה לכינוי "נו", מטריד את ארגון הבריאות העולמי וגם את משרד הבריאות כאן בארץ בשל האפשרות שיעקוף חיסון לאחר שיצר יותר מ-30 מוטציות. לפי דיווחים בעולם ישנו חשש כי הוא יותר עביר מזנים אחרים, ועלול להיות עמיד בפני החסינות הקיימת. לפי מומחים בבריטניה, מקדם ה-R של הזן החדש עומד על 2 - נתון חסר תקדים מאז פרוץ המגפה.

גורמים מקצועיים במשרד הבריאות ובמערכת הבריאות התריעו בפני הנהלת המשרד כי צריך להוסיף בדיקה נוספת לחוזרים מחו"ל ביום השלישי או הרביעי לאחר הנחיתה. זאת, כדי לגלות תחלואה שלא התגלתה בבדיקה הראשונה עם הנחיתה.

שרת החוץ של דרום אפריקה, גרייס נאלדי מאנדיסה פאנדור, הגיבה על החלטת בריטניה ואמרה כי היא נראית כפזיזה. לדבריה "דאגתנו המיידית היא הנזק שייגרם מההחלטה לתעשיות ועסקי התיירות של שתי המדינות". עוד הוסיפה כי ממשלתה תשוחח עם מקבילתה בלונדון, בניסיון לשכנעה לשקול מחדש את הגבלות הנסיעה. גם יפן הכריזה הלילה על הקשחת מגבלות למגיעים מאותן ארצות וסינגפור אסרה על כניסה של זרים ממדינות אלה. גרמניה תכריז היום על דרום אפריקה 'אזור זן נגיף', כך מסר מקור במשרד הבריאות הגרמני. 

ראש  הממשלה, נפתלי בנט, הכריז אמש על מדינות דרום אפריקה כאדומות וזרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל. ההחלטה התקבלה בתום התייעצות עם שר הבריאות ובכירי משרדו. עוד הוחלט כי כלל השבים לישראל ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך שבוע וישוחררו לאחר ביצוע שתי בדיקות PCR שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד שאורכו 14 ימים במלונית קורונה. ראש הממשלה בנט הנחה גם לבחון עצירה מיידית של טיסות ממדינות אלו לישראל ומישראל אליהן.

בהכנת הידיעה השתתפו: דקלה אהרון-שפרן, קטי דור, גילי כהן, עמיחי שטיין, דניאל אלעזר ושרון עידן