מארז סיגריות של גרינג המוצע למכירה
מתוך אתר בית המכירות

אחרי החפצים של היטלר: בית מכירות במינכן מציע חפצים של בכירים במפלגה הנאצית

הרמן היסטוריקה מעמיד למכירה פומבית בין השאר מארזי סיגרית של הרמן גרינג וכרית שהייתה שייכת לאווה בראון. איגוד הארגונים היהודים באירופה: "חוסר אחריות ורגישות עצומים שנותנים לגיטימציה לתרבות הגוברת של 'חובבי היטלר'" • בעבר נמתחה ביקורת על בית המכירות כשהעמיד למכירה חפצים דומים שנתרמו לבסוף ליד ושם על ידי איש עסקים לבנוני
אנטוניה ימין
26 בנובמבר 2021
09:34

לאחר שספג בעבר ביקורת חריפה על מכירת חפצים שהיו שייכים לבכירי המפלגה הנאצית, בית המכירות הפומביות במינכן, הרמן היסטוריקה, הודיע כי הוא מעמיד למכירה שורת "מזכרות נאציות" הכוללות בין השאר מארזי סיגריות של בכיר המפלגה הנאצית, הרמן גרינג, ואת הכרית של אווה בראון, בת זוגו של אדולף היטלר.

יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), הרב מנחם מרגולין, המוביל את הקריאות לביטול המכירה הפומבית הבעייתית אמר בתגובה כי מדובר בחוסר אחריות ורגישות עצומים שנותנים לגיטימציה לתרבות הגוברת של "חובבי היטלר". "זה צעד מתריס שמנוגד לכל עקרון של הגינות ואנושיות של אותו בית מכירות פומביות שספג ביקורות גדולות מכל רחבי העולם על מכירה דומה ולמרות זאת קברניטיו החליטו לעשות זאת שוב".

הרב מרגולין המשיך וציין כי: "איסור על מכירת מזכרות אלו והעברתן למקומות לימוד כמו מוזיאונים היא מטרתנו. זו עבודה קשה וארוכה. תמיכה מהממשלה בביקורת על סחר נתעב שכזה צריכה להיות נקודת ההתחלה המינימלית, בזמן שאנו ממתינים לחקיקה. איננו יכולים לאפשר לנגיף האנטישמיות להתפשט ללא בקרה. אנו מבקשים מממשלת גרמניה לבטל את המכירה הפומבית המתועבת הזו, ואנו קוראים לכל מי שמגדיר את עצמו אדם מוסרי לא להשתתף בכל דרך שהיא במכירה הפומבית הזו כדי להעביר את המסר שמדובר ב"שוק" לא לגיטימי", אמר הרב מרגולין.

כאמור, זוהי אינה הפעם הראשונה שבית המכירות סופג ביקורת על מכירה פומבית מסוג זה. בעבר הוטחה בו ביקורת בין-לאומית חסרת תקדים, כשקיים מרתון מכירות פומביות של חפצים אישיים של אדולף היטלר ובכירי המפלגה הנאצית שלבסוף נרכשו ונתרמו ליד ושם על ידי איש העסקים הלבנוני עבדללה שתילה.