-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קבינט הקורונה אישר: איכוני שב"כ למאומתים, בידוד לשבים מחו"ל וסגירת נתב"ג לזרים לשבועיים

הקבינט דן בהגבלות בעקבות התפרצות זן האומיקרון בישראל וברחבי העולם. בנט אמר בדיון: רוצים לשמור על ישראל פתוחה ומתפקדת, נצטרך פיקוח הדוק על גבולות המדינה • השרים סער ושאשא-ביטון התנגדו להגבלות החדשות, השר אלקין התנגד לנושא הבידוד • חשד: 3 בני אדם שלא שהו בחו"ל לאחרונה נחשפו לזן החדש • 50 מדינות באפריקה הוגדרו אדומות
גילי כהן, מיכאל שמש ועמיחי שטיין
27 בנובמבר 2021
18:25
עודכן ב 00:07

קבינט הקורונה אישר אתמול (שבת) שורה של הגבלות בעקבות התפרצות זן האומיקרון בישראל וברחבי העולם. בין היתר נמל התעופה בן גוריון ייסגר לכניסת זרים לשבועיים, שב"כ יוכל לאכן מאומתים לנגיף, והשבים לישראל ייאלצו לשהות בבידוד. בנוסף, אירועים במקומות סגורים מעל 50 איש יאושרו בתו ירוק בלבד. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בדיון: "רוצים לשמור על ישראל פתוחה ומתפקדת, נצטרך פיקוח הדוק על גבולות המדינה". 

ראש השב"כ רונן בר אמר בדיון כי הוא תומך בהחזרת האיכונים לפרק זמן מוגבל עד שיתברר המצב עם הווריאנט, ולמטרות מוגדרות. "רק לזן החדש ותוך בחינה יומיומית של הצורך". השרים גדעון סער ויפעת שאשא-ביטון התנגדו להגבלות החדשות, השר זאב אלקין התנגד לנושא הבידוד והציע חלופה אחרת.

אלו ההגבלות שהתקבלו

מתווה הכניסה והיציאה מן הארץ:

• תיאסר כניסת זרים לישראל מכל המדינות, למעט מקרים שיאושרו ע"י ועדת חריגים.

• ישראלים המוגדרים מחוסנים או מחלימים על פי נהלי משרד הבריאות, יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל שלאחריה ייכנסו לבידוד ביתי. בכפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השלישי שתוצאתה שלילית, הנ"ל יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השלישי, יידרשו להשלים בידוד מלא.

• ישראלים לא מחוסנים יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה ייכנסו לבידוד ביתי. בכפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השביעי שתוצאתה שלילית, הנ"ל יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השביעי, יידרשו להשלים בידוד מלא.

• ישראלים ששבו ממדינות שהוגדרו כאדומות יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה יועברו לבידוד במלונית קורונה עד לקבלת תשובה. לאחר קבלת תשובה שלילית, הנ"ל יועברו להמשך בידוד ביתי וביום השביעי יבצעו בדיקת PCR נוספת. בכפוף לתשובה שלילית בבדיקה השנייה, הנ"ל ישוחררו מבידוד.

המדינה תיידע את הישראלים שיוצאים לחו"ל כי ייתכן שינוי בהנחיות בעת שהייתם מחוץ לישראל, וכי הם ישאו באחריות לעמוד בהנחיות העדכניות בעת שובם לישראל.

• בהידברות בין משרדי האוצר והתיירות, יגובשו דרכים לסייע לענף התיירות בהתאם.

איכוני שב"כ: יעשה שימוש באיכונים סלולריים למעקב אחר מאומתים שנושאים את הזן החדש "אומיקרון", במטרה לאתרם ולקטוע את שרשראות ההדבקה. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר אישור שרי הממשלה, בתקנות לשעת חירום. במקביל, יקודם הליך החקיקה בנושא.

בחללים סגורים: יוחל מתווה התו הירוק בהתכנסות העולה על 50 משתתפים, זאת במקום 100 משתתפים, על פי המצב הנהוג כיום.

מופעים ופעילויות בחג החנוכה: יוותרו ללא שינוי, בהתאם למתווה שאושר בשבוע שעבר, תוך הקפדה על כללי התו הירוק ויישום אכיפה מוגברת.

 

השר אלקין התנגד לשלושה ימי בידוד למחוסנים ואמר: "לא מעודד אנשים להתחסן בימים בהם צריך לעודד אנשים כן ללכת ולקבל חיסון". השר הציע שאנשים יפקידו דרכון ויקבלו אותו בהצגת בדיקה שלילית אחרי היום השלישי או הרביעי.

השר סער אמר: "ההגבלות שמציעים יפגעו בהישגים שלנו. אנחנו נמצאים במסלול כלכלי טוב, וכעת אנחנו עלולים לפגוע בו. הצעדים האלו הם פגיעה במאמץ ההסברה לחיסונים, בעיקר הבידודים למחוסנים חוזרים. זו שאלה של לקיחת סיכונים. לדעתי לקחנו סיכונים גדולים יותר עד היום, ואפשר לקחת גם סיכון פה".

לאחר חשיפת כאן חדשות, שר האוצר אביגדור ליברמן משתתף הערב לראשונה בדיון. ליברמן אמר שצריך ללמוד לחיות לצד הקורונה, וכי הוא נגד שינויים נוספים בשבוע הקרוב, אליהם הצטרפה שרת החינוך יפעת שאשא ביטון.

התפרצות הזן החדש: מאומתים ראשונים אובחנו בבריטניה וגרמניה

חשד לשמונה מקרים בישראל של נדבקים בזן החדש

בחדשות השבת בכאן 11 פורסם היום כי יש חשד לחמישה מקרים נוספים של חולים בארץ בווריאנט הדרום אפריקני החדש, בנוסף למאומתת ממלאווי ולשניים שיש חשד. הם עברו בדיקת PCR ספציפית, שמורה על מחסור בחלבון - מה שמעיד בסיכוי גבוה שמדובר בווריאנט. בין הנבדקים, שלושה בני אדם שלא שהו בחו"ל לאחרונה נחשפו לזן החדש בישראל. כל הבדיקות הועברו למעבדה בבית החולים אסף הרופא לריצוף גנטי.

מפקד מפקדת "אלון" בפיקוד העורף, תא"ל ישראל מרגלית, אמר כי "אנו בפתחו של אירוע משמעותי, אנחנו עושים פעולות ממוקדות כדי לעצור מוקדם ככל האפשר את ההתפשטות". בשיחה עם כתבים אמר תא"ל מרגלית כי "הזן החדש עלול לפגוע משמעותית בהתמודדות של ישראל עם הקורונה, נפתח מלונות ככל הנדרש".

באיחוד האמירויות עדכנו אתמול ישראלים שטסים לדובאי כי יידרשו לבצע בדיקת קורונה בכניסה למדינה. בנוסף, יידרשו הנוחתים מישראל להיכנס לבידוד בבית המלון עד לקבלת תוצאה שלילית. מוקדם יותר היום הודיעה שווייץ כי היא אוסרת לחלוטין על בעלי דרכונים ישראליים, ובכלל זה מחוסנים, להיכנס לתחומה. מנגד, ישראלים בעלי דרכון של האיחוד האירופי יוכלו להיכנס למדינה עם הצגת בדיקת PCR שלילית ויידרשו לבידוד של עשרה ימים. בנוסף, משרד הבריאות החזיר את חובת מילוי טפסי היציאה מישראל. כל נוסע מגיל 16 מחויב במילוי הטופס שייבדק בהליך הצ'ק אין בנתב"ג.

50 המדינות ביבשת אפריקה שהוגדרו אדומות

1) אנגולה
2) אוגנדה
3) איי סיישל
4) אריתריאה
5) אתיופיה
6) אסוואטיני
7) בוטסואנה
8) בורונדי
9) בורקינה פאסו
10) בנין
11) גאנה
12) גבון
13) ג'יבוטי
14) גינאה
15) גינאה ביסאו
16) גינאה המשוואנית
17) גמביה
18) דרום אפריקה
19) דרום סודן
20) הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
21) הרפובליקה המרכז אפריקנית
22) הרפובליקה של קונגו (קונגו בראזוויל)
23) זימבבואה
24) זמביה
25) חוף השנהב
26) טוגו
27) טנזניה
28) כף ורדה
29) ליבריה
30) מאוריטניה
31) מאורציוס
32) מאלי
33) מדגסקר
34) מוזמביק
35) מלאווי
36) לסוטו
37) ניגריה
38) ניז'ר
39) נמיביה
40) סאו טומה ופרינסיפה
41) סומליה
42) סנגל
43) סיירה לאון
44) סנט הלנה (בריטניה)
45) צ'אד
46) קומורוס
47) קניה
48) קמרון
49) ראוניון (צרפת)
50) רואנדה