אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

הזן החדש של הקורונה מתפשט: מה צריך לדעת על האומיקרון?

עד כמה הוא עמיד לחיסון, האם אפשר לטוס לחו"ל והאם כדאי להתחסן עכשיו? הווריאנט החדש של הקורונה, האומיקרון, מעורר אינספור שאלות
קטי דור וסולימאן מסוודה
27 בנובמבר 2021
22:05
עודכן ב 08:05

קבינט הקורונה אישר אמש (שבת) שורה של הגבלות חדשות עקב איתור כמה חולים שנדבקו בווריאנט הקורונה החדש, אומיקרון. בין היתר נמל התעופה בן גוריון ייסגר לכניסת זרים לשבועיים, שב"כ יוכל לאכן מאומתים לנגיף, והשבים לישראל ייאלצו לשהות בבידוד. בנוסף, אירועים במקומות סגורים מעל 50 איש יאושרו בתו ירוק בלבד.

כמה מאומתים אובחנו כבר בישראל?

עד כה אותר בישראל אדם אחד שנדבק בזן האומיקרון. מדובר בעובדת בבית מלון באילת ששבה מביקור במלאווי שבמזרח אפריקה ב-20 בנובמבר. אתמול דווח ב"חדשות השבת" בכאן 11 כי יש חשש לשבעה נדבקים נוספים, שלושה מהם כלל לא ביקרו בחו"ל בעת האחרונה וייתכן שנדבקו בישראל. דגימות שנלקחו מהשבעה נבדקות בריצוף גנטי בבית החולים שמיר אסף הרופא, וכי מבין הנבדקים יש שלושה מחוסנים.

האם הזן החדש עמיד לחיסון נגד קורונה?

פרופ' גליה רהב, ראש היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, אמרה בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11, כי לווריאנט יש המון מוטציות. לדבריה חלק מהמוטציות מוכרות,  אבל חלק לא. "זה אומר שהווירוס יהיה מדבק יותר. אחד הדברים הכואבים זה שלקח שבועיים עד שזה דווח", אמרה פרופ' רהב.

נשיא בית החולים שערי צדק, פרופסור יונתן הלוי, אמר בריאיון לאימאן קאסם סלימאן בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב: "למרות המוטציות - החיסון כנראה יעיל נגד הווריאנט החדש. הרמזים הראשונים הם שהחיסון עוזר למנוע מחלה קשה גם בזן הזה".

האזינו לריאיון עם פרופ' יונתן הלוי

אילו החלטות התקבלו עד כה להתמודדות עם הזן?

עוד בטרם כינוס קבינט הקורונה בקרייה בתל אביב, סיכמו ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ כי תאסר כניסת תיירים זרים לישראל למשך שבועיים. ישראלים השבים ארצה יחויבו בבידוד של שלוש יממות. בדיונים מקדימים סוכם שלא תשתנה המדיניות באשר לאירועי חנוכה.

האם יש מגבלות על טיסות לחוץ לארץ?

50 מדינות באפריקה, כמעט כל מדינות היבשת, הוגדרו "מדינות אדומות" שהיציאה אליהן אסורה. כל מי שחוזר ממדינה אדומה, גם אם הוא מחוסן או מחלים, מחויב בבידוד מלא. פיקוד העורף שלח מאות דוגמים לבתי אזרחים ששבו ארצה מהמדינות האדומות כדי לבדוק אותם ולוודא שהם מקפידים על חוקי הבידוד.

אילו מגבלות הוטלו על ישראלים בחו"ל?

שווייץ הודיעה כי היא אוסרת לחלוטין על בעלי דרכונים ישראליים, בהם מחוסנים, להיכנס לתחומה. עם זאת ישראלים בעלי דרכון של האיחוד האירופי יוכלו להיכנס לשווייץ עם הצגת בדיקת קורונה שלילית והם יידרשו לבידוד של עשרה ימים.

האם התגלו מאומתים גם באירופה?

מאומתים ראשונים של זן אומיקרון באירופה התגלו בגרמניה, בהולנד, בבריטניה ובצ'כיה. בבריטניה הוחלט הערב שכל הנכנסים לממלכה יידרשו לעבור בדיקת PCR. כמו כן, הוטלה מחדש חובת עטיית מסכות בתחבורה הציבורית ובחללים סגורים.

אילו הגבלות נוספות נשקלות בישראל?

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה ביום שישי כי נשקלת האפשרות להורות מחדש לעטות מסכות גם בחוץ. בראיון לגאולה אבן סער אמרה ד"ר אלרעי-פרייס כי אם ימצא שהזן החדש מדבק יותר, אך המחלה בקרב הנדבקים בו קלה, ייתכן שמשרד הבריאות יקל בצעדים. בעניין אירועי חנוכה אמרה כי אפשר ללכת עם הילדים לאירועים האלה, אך יש להימנע מהתגודדות.

"אנחנו יודעים שזה וריאנט שיש בו הרבה מוטציות. זה מדאיג. בדרום אפריקה זה התפשט מאוד מהר. זה גורם לנו לעשות פעולות יותר נחרצות כדי שלא ייכנס ומה שנכנס - לכבות מהר". אמרה ד"ר אלרעי פרייס בריאיון.

מאידך, ד"ר אלרעי פרייס ציינה את היותו של המקרה שהתגלה בישראל והמקרים החשודים כמקרים של תסמינים קלים בלבד כעובדה מרגיעה - בין היתר על רקע היותם של הנדבקים מחוסנים באופן מלא. "החיסון בהחלט עובד, אנחנו לא יודעים בדיוק עד כמה", אמרה בריאיון.