אלבום "30", אדל
צילום: עמוד הטוויטר הרשמי

בזכות הקול או מכונת יחסי הציבור? סוד הקסם של אדל

מאז שאדל חזרה עם אלבום חדש – היא בכל מקום: בלייבים באינסטגרם, בריאיונות חושפניים ובשערי המגזינים הגדולים בעולם. לא עובר יום בלי ציטוט או תיעוד חדש של הכוכבת. כמובן שזה בזכות המוזיקה, אבל אולי יש עוד סיבה לכך? | עוד יום
עוד יום
28 בנובמבר 2021
08:01

עד לפני שווריאנט האומיקרון הפציע בחיינו, נראה שאחד הדברים שהעסיקו אותנו במיוחד, אם לשפוט לפי כמות הכותרות ונתוני ההשמעה, היא הזמרת אדל. אבל מה סוד הקסם שלה – האם זה הקול המיוחד, המלודיות והטקסטים המשובחים, או בעיקר מכונת יחסי ציבור משומנת ואגרסיבית? 

האזינו להסכת

מאז שאדל חזרה, בסערה גדולה יש לומר, עם אלבום חדש - היא בכל מקום. היא בלייבים באינסטגרם, בריאיונות חושפניים ובשערי המגזינים הגדולים בעולם. לא עובר יום בלי ציטוט או תיעוד חדש של הכוכבת. כמובן שזה בזכות המוזיקה - אבל השאלה היא האם זאת רק המוזיקה, או משהו אחר? 

אלבומה הרביעי של אדל, "30", שוחרר לפני תשעה ימים ומאז הוא מוביל בכל זירה אפשרית. כדי להבין מה הכוונה במוביל הנה כמה נתונים: שלושה שבועות לפני שחרורו, "30" שבר את שיאי ההזמנות המוקדמות של אפל-מיוזיק, וכשהוא שוחרר - הוא הגיע תוך כמה שעות לראש רשימת האלבומים המושמעים ב-iTunes. תוך שלושה ימים הוא מכר יותר מחצי מיליון עותקים, והפך לאלבום הנמכר ביותר לשנת 2021 בפלטפורמה. בספוטיטפיי, הוא צבר 6 מיליון השמעות ביממה, וכבש את המקום הראשון בפלטפורמה ב-130 מדינות.

עם שחרור האלבום, אדל הביאה לשינוי רציני בעולם המוזיקה, כשגרמה לספוטיפיי לבטל את כפתור השאפל בתפריט ההשמעה של אלבומים - לא רק עבור האלבום שלה, אלא עבור כולם. כלומר, מעכשיו השירים לא יתנגנו בסדר אקראי. אדל כתבה על כך: "אנחנו לא יוצרים אלבומים ומשקיעים כל כך הרבה מחשבה ותשומת לב לרשימת השירים בלי סיבה".

אין ספק שלקול של אדל ולשירים שיצרה יש השפעה ומשמעות, אבל לא רק. האלבום התפרסם כשהזמרת כבר מחזיקה ב-15 פרסי גראמי, וכשאלבומה "25" היה האלבום הנמכר ביותר במשך שנתיים רצופות. ההיעדרות הממושכת שלה, כמו גם הדיווחים על הגירושים והירידה במשקל - שאליהם לא התייחסה במשך שנים - בוודאי הוסיפה לאווירת הקאמבק.

אבל יש לקחת בחשבון כי החודש שקדם לצאת האלבום לווה במסע יחסי ציבור משומן. זה התחיל עם דיווחים על שלטי חוצות מסתוריים בגוון כחלחל שצצו באתרי תיירות מובילים ברחבי עולם, עליהם המספר "30". יומיים לאחר מכן היה הערב בו קרסו פייסבוק, וואטספ ואינסטגרם ברחבי העולם. כשהרשתות החברתיות שבו לפעולה, גילו המעריצים שבכל החשבונות של אדל תמונות הקאבר והפרופיל שונו לאותו גוון כחלחל שהופיע ברקע של שלטי החוצות.

למחרת, הזמרת, שלא הייתה פעילה ברשתות קרוב לשנה, צייצה סרטון בשחור לבן, באורך 17 שניות בצירוף הכיתוב Easy On Me והתאריך 15 באוקטובר. זה היה האות שהודיע באופן רשמי על חזרתה. בתוך יממה הסרטון הזה צבר 17 מיליון צפיות -  וזה רק בטוויטר.

זאת לא הפעם הראשונה שאדל נעדרת, למען האמת זאת כבר פעם שלישית. בשנת 2015, אחרי שלוש שנים מתחת לרדאר שבמהלכן היא הביאה ילד לעולם, הזמרת חזרה לעולם המוזיקה עם השיר "הלו". עכשיו, שש שנים מאז שהוציאה את אלבומה הקודם וארבע וחצי שנים מאז סיבוב ההופעות העולמי האחרון שלה - היא שבה פעם נוספת לעיני הקהל. לא הרבה יוצרים ויוצרות אחרים היו מתקבלים בכזאת הצלחה לאחד שנים של היעדרות.

האלבום הזה, כמו שאר האלבומים של אדל, שוחרר בחורף - העונה האולטימטיבית לשירי דיכאון. בעצם, אדל הפכה להיות אדל במידה רבה בגלל לב שבור אחד. גם את האלבום האחרון, היא כתבה רק אחרי הגירושים שלה. נראה שבשנים האחרונות, השירים העצובים הפכו לחלק הרבה יותר דומיננטי בעולם הפופ - כל זמר או זמרת עם לב שבור מצליחים לשבור מצעדים.

תומר מולווידזון, עורך בכיר בכאן 88, ציין כי עצב זה לא רגש חיובי - ולכן זה מאוד מוזר שהז'אנר של מוזיקה עצובה מעורר בנו הרבה פעמים רגשות חיוביים. מחקרים בדקו את הסוגיה ומכנים אותה "פרדוקס העצבות" - הרעיון שאנשים סופגים סיפוק, או הנאה, דווקא מלהקשיב למוזיקה מדכדכת.

סימן ראשון לקאמבק: "30" מסביב לעולם, בתחילת החודש (צילום: רשתות חברתיות)

יש לזה הסבר מדעי. כשאנחנו חווים אובדן או כאב, הגוף שלנו משחרר הורמון בשם פרולאקטין שעוזר לנו להתמודד עם התחושות או הרגשות הללו. ככל הנראה, כששומעים מוזיקה עצובה  הגוף משחרר את ההורמו. ואז, גם אם אנחנו לא חווים את העצב בעצמנו, זה משרה רוגע. אבל זה לא לגמרי מבוסס, והמחקרים לא מצליחים עוד להוכיח את הדבר הזה עד הסוף. וכשזה מגיע לטריגרים הפסיכולוגים, קצת יותר קל להבין את זה.

ההסבר פסיכולוגי קצת יותר מבוסס - מוזיקה עצובה גורמת לנו לעבור חוויה. אנחנו מתרגשים, לפעמים גם מרגישים צמרמורות, או רגשות רומנטיים בגלל המילים של השיר. המאזין מפתח אמפתיה לאדל, כי גם כשהיא מיליונרית ואחת הזמרות המפורסמות בעולם, היא חווה את אותם שברונות לב שכולם חווים.