t
נתב"ג
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

נתונים ראשונים מדרום אפריקה: מחוסנים חולים בצורה קלה בזן החדש

מקרה שני לזן האומיקרון התגלה בישראל - במחוסנת שחזרה מדרום אפריקה. חשד לנשאים נוספים של הווריאנט • מהלילה: רכבות ואוטובוסים לא יאספו נוסעים מנתב"ג • וגם - איך המשטרה מתכוונת לאכוף את ההגבלות החדשות, וכמה הן הולכות לכאוב בכיס
קטי דור
28 בנובמבר 2021
19:00
עודכן ב 21:06

פרסום ראשון: מאומתת נוספת לזן האומיקרון התגלתה היום (ראשון) בישראל. מדובר באישה מחוסנת שחזרה מדרום אפריקה, כך עולה מתוצאות הבדיקות במעבדות של משרד הבריאות. בפיקוד העורף כבר החלו בחקירה האפדמיולוגית לאיתור המגעים של המאומתת לווריאנט.

לא כל ריצופי הדגימות הסתיימו, ובמשרד הבריאות מחכים לעוד תשובות לגבי מאומתים נוספים שיש חשד לגביהם לגבי הווריאנט. מדובר בדגימות שהיה חשד גבוה לגביהן שהן מאומתות לאומיקרון, לאחר שעברו בדיקת PCR ייחודית.

נתונים ראשונים שהגיעו מדרום אפריקה מעידים על כך שמחוסנים שאובחנו עם הווריאנט החדש חלו במחלה מאוד קלה - כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. גם בשני המקרים שהתגלו בישראל מדובר במחוסנות שמצבן קל מאוד. במשרד הבריאות החלו בבדיקת יעילות החיסון מול זן האומיקרון.

עוד פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ההערכה בישראל היא שמספר המאומתים לווריאנט גבוה יותר מהנתון שידוע כעת, אולם מדובר ככל הנראה בבודדים. לא ברור האם ישנה הדבקה בקהילה או שמקור ההדבקה היא מעבר לים. החל מהשבוע כל בדיקות הקורונה כוללות ערכה שמזהה את הווריאנט.

בהמשך לכך, מוקדם יותר פורסם בכאן חדשות כי משרד הבריאות החל ברכישת מיליוני בדיקות PCR מיוחדות לגילוי הווריאנט בעלות של עשרות מיליוני שקלים. הכוונה היא להעביר בימים הקרובים לכל המעבדות בארץ את הערכות, שמיועדות להספיק לפחות לשלושה חודשים.

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי והשר לביטחון הפנים עמר בר לב דנו מוקדם יותר בהיערכות להגברת האכיפה. השניים סיכמו כי תקודם הפעלת אפליקציית ההסכמון לשבים ממדינות אדומות, שיוכלו להשתחרר ממלונות הקורונה להמשך בידוד ביתי - אם יאשרו את הפעלת ההסכמון במכשירם.

עוד הוחלט כי המשטרה תיערך למתן קנסות באופן אוטומטי לחוזרים מחוסנים ממדינות אדומות, שלא יבצעו בדיקה שנייה בתום שבוע הבידוד. כמו כן, אכיפת התו הירוק באירועים המוניים תוגבר.

וכמה ההגבלות האלה כואבות בכיס? עלות הצעדים שקבינט הקורונה הטיל על נתב"ג נאמדות בכמה עשרות מיליוני שקלים לכל שבועיים בהם הן חלות. מספר ימי הבידוד על מחוסנים לא צפויה להתרחב מעבר לשלושה ימים.

מהלילה: רכבות ואוטובוסים לא יאספו נוסעים מנתב"ג

משרד התחבורה הודיע כי מהלילה בחצות לא יוכלו הנוסעים הנוחתים בנמל התעופה בן גוריון לעלות לרכבת או לאוטובוס, והיציאה מנמל התעופה תתאפשר רק באמצעות רכב פרטי, איסוף על ידי קרובים או נסיעה במונית ספיישל. נסיעה במונית שירות תתאפשר רק בתפוסה של עד 50% ובנסיעה משותפת לכתובת מגורים אחת.

כדי להקל על הטסים לחוץ לארץ, תינתן מהלילה הנחה של 50% בתעריף החניונים לטווח ארוך. על פי התקנות החדשות, נוסעים המגיעים בטיסות בין לאומיות לא יוכלו לעלות על טיסות פנים ארציות ויחויבו לפעול על פי תקנות הבידוד. הנוסעים מאילת לנמל התעופה בן גוריון, ינחתו בטרמינל 3 ומשם יוסעו בחינם לתחנת סבידור מרכז בתל אביב.

במסיבת עיתונאים עם בכירי משרד הבריאות אמר הערב שר הבריאות ניצן הורוביץ כי ההתמודדות עם כניסת זן האומיקרון לישראל נמצאת בשליטה. "אני מבקש להרגיע, אין צורך בכל בהלה", מסר הורוביץ. "יש לנו הרבה ניסיון והמצב מטופל היטב ובמקצועיות. התכוננו לתרחיש כזה ואנחנו מוכנים לו. מדובר בסיפור עולמי. כל הצעדים שנקטנו מטרתם הקטנת הסיכון, במסגרת החיים לצד הקורונה".

עוד עדכן שר הבריאות כי העצירה הזמנית של כניסת זרים לישראל והבידוד של שלושה ימים לישראלים שחוזרים ארצה - אלה הגבלות שיהיו בתוקף לשבועיים. "מדובר בפרק זמן קצר שנועד להשיג יותר וודאות, כדי לקבל יותר אינדיקציה על הוריאנט. המטרה היא למנוע תחלואה ולשמור על שגרת החיים", הסביר.

בנוגע לאיכוני השב"כ אמר הורוביץ כי הפעלתם תהיה מצומצמת ומבוקרת: "לי קושי גדול עם שימוש באיכונים, אבל לנוכח המצב החדש והצורך לאתר את המגעים של מאומתי הזן החדש, החלטתי מתוך אחריות שמוטלת עליי להיעתר לבקשת המומחים".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר בתדרוך כי קיימות התלבטויות לגבי הכרזה על עוד מדינות כאדומות, ביניהן מצרים, טורקיה ואיחוד האמירויות.