t
-

מצדיעים לכוחות החילוץ, ההצלה וביטחון הפנים

האירועים שהותירו בהם חותם, הרצון להמשיך להתנדב והתמיכה מהרחוב ומהחברים ליחידה | מדליקים נרות חנוכה עם 8 אנשי מקצוע ומתנדבים בפרויקט מיוחד בכאן רשת ב
כאן רשת ב
28 בנובמבר 2021
23:24
עודכן ב 05 דצמבר 23:00

פרויקט מיוחד בכאן רשת ב: בחנוכה תשפ"ב מצדיעים לאנשי כוחות החילוץ, ההצלה ורשויות החירום. לאורך החג יעלו שמונה אנשי מקצוע ומתנדבים ויספרו על האתגרים, הקשיים והתחושות שבפעילות היומיומית שלהם.

נר שביעי עם משטרת תל שבע: "מרגישים את השקט יותר"

מדליקים נר שביעי עם רפ"ק שי ביטון, מפקד נקודת תל שבע במשטרת ישראל: "בחודשים האחרונים מרגישים את השקט יותר. היו אירועים שאנשים בהתחלה חששו להגיש תלונות מתוך מקום של פחד וידענו לתת להם את המענה המשלים, כל דבר שיכול להביא גם לאמון הציבור – שזה מה שבסוף חשוב לנו".

נר שישי עם רב רשף אורן אברהמי: "ישנו בתחנה שבוע"

מדליקים נר שישי עם רב רשף אורן אברהמי, מפקד משמרת בתחנת "האומה" בירושלים: "כאב הלב הוא לא רק שלי, אלא כל בני ישראל שעוברים במקום ורואים את הריאה הירוקה שהייתה, יקח לה זמן להחלים ולצמוח מחדש. לומדים להכיל את זה, אבל זה עדיין צובט בלב".

נר חמישי עם מד"א מרחב לכיש: "נקראנו לטפל בשירה איסקוב"

מדליקים נר חמישי עם דוד נחום, סגן מנהל מרחב לכיש במד"א: "בערב ראש השנה תשפ"א, כשעה לפני תחילת האירועים, אנחנו מקבלים קריאה להזנקה למצפה רמון, נקראנו לטפל בשירה איסקוב, האישה הגיבורה והאמיצה".

"אנחנו מקבלים את הפצועה, מבינים שאין מה לעשות בשטח, הכל חייב להתבצע תוך כדי הטיסה, כל שניה היא קריטית - אין פה זמן".

"המלחמה, המאבק על חייה באוויר עד לנחיתה עצמה, הוא מאבק אמיתי. אתה רואה את הדברים ואתה אומר לעצמך, לא יכול להיות שבן אנוש יעשה דברים כאלה, משהו פה לא מסתדר לך, ואני אומר את זה אחרי 26 שנה שראית כבר הכל – אבל אלימות ואכזריות כזו מעולם לא ראינו".

"יורדות לך דמעות מהעניים, זה לא משהו שעובר לידך, זה לא עוד אירוע. כשהיא יצאה מכלל סכנה הייתה פריקת מתח. יש הבנה שעשית משהו – שיש סיכוי להציל אותה, שהיא תחייה".

"עברה עלינו שנה מאוד מעניינת וקשה. ממתן שירותי חירום טרום אישפוזיים אנחנו גם ממציאים את עצמנו מחדש, כי לאתגרים היומיומיים שלנו הצטרפה הקורונה וכולנו כאן נותנים את הנשמה".

"חג אורים שמח לכל תושבי מדינת ישראל, תמיד תסתכלו על האור ועל הצד האופטימי. לחיי העם הזה!"

נר רביעי עם חילוץ עין גדי: "משמח להחזיר אנשים לחיים"

מדליקים נר רביעי עם בועז ליימזידר, סגן מפקד יחידת חילוץ עין גדי. "כשנפתחו הסגרים היו לנו תקופות מאוד עמוסות, עשרות חילוצים ביום, וההתנדבות בחילוץ היא מעבר לשעות העבודה הרגילות. בזמנים של עומס מטיילים, בהרבה מאוד מסלולים ברחבי הארץ, נתקלנו באירועים מורכבים מנטלית או פיזית.

"בקיץ האחרון קיבלנו קריאה ב-23:00 בלילה, על שלושה חברים שלא חזרו הביתה. הגענו לאירוע בשיא החום באזור ים המלח, אחרי מספר שעות הצלחנו למצוא את השניים שיצרו קשר, ואז הסתבר שיש בחור שלישי שנעדר מהבוקר, שהתפצל מהם והלך לחפש עזרה". את הבחור השלישי מצאנו במצב אנוש, מתנדנד בין חיים ומוות. הצלחנו להוציא ולהציל אותו. לפני זמן קצר הוא התחתן וגם אנחנו היינו באירוע שלו.

"עצוב שאירועים קשים קורים, אבל אך משמח לקחת חלק ולהחזיר אנשים לחיים". אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים באהבה, לראות את המתנדבים יצאים יום אחרי יום לחלץ אנשים – זה מה שממלא אותנו".

נר שלישי עם מג"ב: "גם אם קשה לי - יש מחלקה מאחוריי"

מדליקים נר שלישי עם יאיר מיארה, מפקד מחלקה בפלוגה ג' של מג"ב בעיר העתיקה בירושלים. "התקופה בירושלים הייתה קשה וגם עכשיו מאוד לא פשוטה", הוא אומר. "כרגע אנחנו חווים גל של פיגועים מאסיביים – אין לזה יום, אין לזה שעה. זו מלחמה יומיומית". 

"בשומר החומות, שכל היום היית דרוך, אף אחד לא מכין אותך לזה", סיפר מיארה. "אם בתקופה הזאת אנחנו דרוכים ב-150%, שם היינו דרוכים 200%". על הקשיים שבתפקיד הוא הוסיף: "גם אם קשה לי, גם אם אירועים שאני רואה וחווה משפיעים עלי, יש לי עוד מחלקה מאחורה של 30 שוטרים שאני צריך לעזור להם ולתמוך. אני אומר את זה בתחושה של שליחות".

"ראיתי הרבה אירועים בחיי, אך אירוע של פיגוע, אלה רגעים שלא יוצאים מהראש. באחד האירועים השתדלתי לטפל בכמה שיותר פצועים, גם שוטרים שלנו נפצעו", הוא המשיך. "אתה מסתכל על המצב ומבפנים אתה נאכל. בסוף, המטרה שלנו היא למנוע אירועים כאלה ואתה נשבר וכואב לך כי לא היית שם בשביל להציל אנשים". 

ויש גם צדדים חיוביים, בעיקר כשהפעולות מצילות חיים. "אתה מרגיש באירוע שאתה בעננים", סיפר מיארה. "עשית את מה שאתה יכול לעשות כדי להציל אנשים. ההרגשה שאתה מקבל מאנשים והתמיכה שאתה מקבל מהרחוב הם דברים שמחזקים. במסגרת השירות הכרתי את אשתי, שגם היא שוטרת במג"ב".

"אני רוצה לאחל לכם חג של אור, אהבה, שמחה, תמשיכו להיות חזקים, אנחנו פה בשבילכם ושומרים עליכם".

נר שני עם פיקוד העורף: "המפגש בשומר החומות היה עוצמתי"

הנר השני מוקדש לסגן אלוף אשר בנישתי, סגן מפקד חטיבת החילוץ וההדרכה בפיקוד העורף. "הייתה לנו שנה מאוד מאתגרת - בין אם זה 'שומר החומות', בין אם זה תקופת הקורונה בה עבדנו במבצעים של סיוע אזרחי ובין אם זה בגזרות הבט"ש", הוא מספר. "לא אשכח את תקופת המבצע, תקופה כזאת עוצמתית עם תחושת שליחות וגאווה יומיומית. גם של עבודה פרקטית בשטח, להגיע לאתרי הרס ולמצוא שם את הדברים שאנחנו מתאמנים עליהם בשגרה שלנו".

נר שני – סגן אלוף אשר בנישתי

הוא הוסיף: "באחת הזירות הטיל פגע בבניין, בצד אחד נהרגה אזרחית עובדת זרה. בצד השני של המבנה, הייתה משפחה שלמה וכשהגענו לזירה, מצאתי את האמא בחוץ, מבולבלת, נסערת, היסטרית, מחפשת את הילדים שלה ולא מוצאת אותם. המפגש הזה, להרגיע אותה, לעבור איתה ביחד את החוויה, לעבד אותה ולמצוא את הילדים בסופו של דבר, מבחינתי זה הדבר הכי עוצמתי שחוויתי".

"בשם פיקוד העורף כולו, אני רוצה לאחל לכל בית ישראל חג שמח, חג של אור, מלא בחדשות טובות ורק הצלחות".

נר ראשון עם איחוד הצלה: "ההתנדבות - אור בחיי" 

הנר הראשון מוקדש ליעקב ישראל בר יוחאי, סגן ראש סניף שדרות ושער הנגב באיחוד הצלה. "השנתיים האחרונות היו מאתגרות מאוד - גם קורונה וגם 'שומר החומות'", הוא משתף בריאיון לכאן רשת ב.

סגן ראש סניף שדרות מספר שהרגע שהכי חקוק אצלו מהשנה החולפת שייך למבצע שומר החומות. "היה סיבוב של אזעקות ואחריו נשמעו הדי פיצוצים, אז אתה מבין שקרה משהו בעיר. אני יוצא עם האופנוע ומגיע לשכונה של עידו אביגל ז"ל (בן השש שמת מרסיסי מיירט)".

נר ראשון - האזינו לריאיון עם יעקב בר יוחאי

"התמונה הזאת לא יוצאת לי מהראש - אני מגיע ורואה בניין עם בית בוער", ממשיך בר יוחאי. "בשניות האלה שאני מכבה את האופנוע ורץ למעלה, אני כבר מריץ לי תרחישים מה קורה בתוך הבית הזה. תוך כדי, בקשר אומרים שבבניין ליד מתבצעת החייאה בילד קטן. בעיניי זאת התמונה שחקוקה בי לעד ולא יוצאת לי מהראש".

בר יוחאי משתף כי המחשבה להפסיק ולהתנדב אף פעם לא עולה בראשו. "להיפך, ההתנדבות היא נקודת אור בחיי, איחוד הצלה היא נקודת אור לכל ישראל. מתנדבים כאן יהודים, ערבים, דרוזים, נוצרים, צ'רקסיים, דתיים, חילוניים - כל האוכלוסייה כאן בארץ. בשם איחוד הצלה, אנחנו מאחלים לכל עם ישראל חג שמח ושנזכה להאיר את הלבבות של כולם", הוא מסכם.