מתוך הכתבה

תואר בבירת הטרור: האוניברסיטה בג'נין מושכת את ערביי ישראל

באוניברסיטה הערבית-אמריקנית בג'נין לומדים קרוב ל-6,000 סטודנטים אזרחי ישראל. אף על פי שהלימודים שם יקרים יחסית ומתנהלים ברובם באנגלית, סטודנטים רבים בוחרים ללמוד שם. מוקד המשיכה - היעדר דרישה לציון של בחינה פסיכומטרית ומוניטין יוקרתי
גל ברגר
29 בנובמבר 2021
23:42
עודכן ב 11:41

האוניברסיטה הערבית-האמריקנית בג'נין מושכת אליה סטודנטים-ערבים ישראלים רבים. יותר ממחצית הסטודנטים שלומדים בה הם ערבים ישראלים שחוזרים אחר כך לעבוד בישראל. הם לא נדרשים לפסיכומטרי וזו אחת הסיבות המרכזיות שרבים מהם הולכים ללמוד שם, למרות שהלימודים לא זולים, מתנהלים לרוב באנגלית ובניגוד לאוניברסיטאות בישראל – בג'נין אין מועדי ב'.

צפו בכתבה של גל ברגר מתוך חדשות הערב 

כ-11 אלף סטודנטים לומדים השנה באוניברסיטת ג'נין, יותר ממחציתם מגיעים מתוך הקו הירוק, סטודנטים ערבים-ישראלים. כך, כקיבוץ גלויות, אוניברסיטת ג'נין מוכרת את עצמה בעולם האקדמיה. את ההפסקות בין השיעורים הם מעבירים או בפורום בתוך האוניברסיטה, או באזור המסעדות ובתי הקפה שבחוץ. וכאלה יש לא מעט.

זאת לא האוניברסיטה היחידה בשטחים שערבים-ישראלים נמשכים אליה. באוניברסיטת א-נג'אח בשכם הסטודנטים הערבים-ישראלים מהווים כשישית מכלל הלומדים באוניברסיטה, באוניברסיטת ביר זית מצפון לרמאללה הם מהווים כחמישית, גם באוניברסיטת חברון ובאוניברסיטת אלקודס באבו דיס יש כמה מאות בכל אחת. בג'נין הם מהווים כ-55% מכלל אוכלוסיית האוניברסיטה: יותר מ-6,000 סטודנטים מתוך 11 אלף בסך הכול. 79% מהלומדים בפקולטה לרפואת שיניים למשל – הם ערבים-ישראלים.

גם אבו מאזן הבין עוד בביקורו הראשון והאחרון בג'נין לפני 12 שנה את החשיבות שבהגעת סטודנטים ערבים-ישראלים לשם. גם נציגיהם בפוליטיקה הישראלית פועלים לחזק את הקשר. חבר הכנסת איימן עודה בביקור בשלוחת האוניברסיטה ברמאללה בחודש שעבר, וגם חבר הכנסת טיבי קפץ לבקר באוניברסיטה בג'נין לפני כמה שנים.

תואר באוניברסיטת ג'נין אינו זול. יש בה תארים ב-30, 40, ו-70 אלף שקלים ואף יקרים יותר. שכר הלימוד מתייקר ככל שממוצע הבגרויות של הסטודנט נמוך יותר. ויש גם מלגות לסטודנטים: לא רק למצטיינים אלא גם לעובדי ציבור פלסטינים ולאנשי מנגנוני הביטחון, וגם לבני שהידים שפטורים משכר לימוד ברוב המקצועות הנלמדים.

פרט זה מזכיר מה שקל לשכוח בקמפוס המרוחק - במרחק עשרים דקות נסיעה מהאוניברסיטה נמצא מחנה הפליטים ג'נין. מחנה שורץ חמושים ונשק לא חוקי, ובימים אלה מנגנוני הביטחון של אבו מאזן נערכים להשליט בו מעט סדר.