הכוורת

הסיפור מאחורי פרק 5 - קרב הסיחים הגדול

לאחר רצף טרגדיות אהובה עוזרי מחליטה לפרוש ממוזיקה אבל מקבלת 'דחיפה' ממקור לא צפוי
מערכת כאן
01 בדצמבר 2021
09:40

הכוורת | הסיפור מאחורי פרק 5


אהובה עוזרי נולדה בכרם התימנים ב-1948. כבר כילדה קטנה הייתה  פועלת כמקוננת בטקסי אזכרה לנפטרי השכונה, ובשנת 1968 התמחתה בכלי פריטה הודי בשם בולבול טרנג. בשנת 1975 הוציאה אהובה עוזרי את אלבום הבכורה שלה "היכן החייל". האלבום, שמכיל כמה מלהיטיה הגדולים, הופך בין לילה להצלחה בכל הארץ. היא אמנם לא מושמעת עדיין בתחנות הרדיו הממלכתי, אך היא ממלאת אולמות ברחבי המדינה.

אבל כמו קללה או גורל או כוח עליון: בכל פעם שאהובה מוציאה אלבום מתרחשת בחייה טרגדיה אישית. "אחריי התקליט הראשון 'היכן החייל' נהרג בן אחותי בצבא, אחרי התקליט השני נהרג אחי מסרטן, ואז אמא שלי. כל כך הרבה אבל שבחייך - יש לך חשק לשיר?" (אהובה עוזרי מתוך ראיון עם רינו צרור בתוכנית "חוצה ישראל", 2012).

אהובה עוזרי "זמרת הכרם". כאן ארכיון

אהובה, אישה מאמינה, מחברת בין המוזיקה העצובה שאותה היא יוצרת לבין הטרגדיות שרודפות אחריה, ובתחילת שנות ה-80 מחליטה לפרוש ממוזיקה. היא אמנם ממשיכה להופיע בחאפלות קטנות בשכונה, אבל היא ממעטת להקליט ומלבד כמה אוספים לא מוציאה תקליטים. 

כדי להתפרנס אהובה מתחילה לעבוד כמורה לפיתוח קול, שלימים תגלה ותטפח כמה מהכשרונות הבולטים בזמר הים תיכוני:  כמו זוהר ארגוב, שימי תבורי, רון שובל ועוד רבים. לצד עבודתה כמורה, מתחילה אהובה לעבוד במספר מסעדות בשכונה ובראשן מסעדת "הלב הרחב" ברחוב רבי עקיבא, ומסעדת "מגנדה" בבעלותם של האחים צדוק וחיים חבורה. מה אהובה עושה במטבח? "משפדת, מסייחת" - כלומר מכינה שיפודים לצלייה.

מתוך "בוקר טוב ישראל" - ראיון עם אהובה עוזרי. כאן ארכיון

"אני אלופה", סיפרה אהובה בראיון לרינו צרור. "יום אחד הייתה תחרות, ואני לקחתי". מעטים זוכרים את "קרב הסיחים הגדול" שאהובה מדברת עליו בראיון. חלק טוענים שהתחיל כמפגש ספונטני בין אנשי הכרם ואנשי התקווה באחת השמחות המשותפות וחלק מוכנים להישבע שהאירוע היה יוזמה של כתבת "ידיעות אחרונות". אבל כל מי שהיה שם זוכר את השמחה, את ריח הבשרים ואת רגעי המתיחות בציפייה למנצח בתואר "השיפוד הכי טוב בתל אביב". אהובה התחרתה נגד אלוף השיפודים משכונת התקווה, הידוע בכינוי שמעון "הכורדי". נהג מונית ביום, ומשפד בכיר במסעדת "שיפודי התקווה" בלילה.

צילום: פטר פן סטפנסקי - העולם הזה

מסעדת "שיפודי התקווה" הייתה בבעלותו של איש העסקים והעברין הידוע יחזקאל אסלן, שנרצח בשנת 1993. אף אחד לא באמת זוכר איך אסלן, אחת הדמויות המאיימות בתל אביב של שנות ה-80 - אשר מיוחסות לו עשרות עבירות של רצח, סחר בסמים ושוד - הגיב כאשר אהובה גזלה ממסעדתו את התואר "השיפוד הכי טוב בתל אביב". עד היום מספרים בשכונת התקווה שאסלן החליט לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: "לעודד" את אהובה לעזוב את המטבח וכך להשאיר את "מגנדה" בלי אלופת השיפודים שלו, וגם לצוות לאהובה את האמרגן הידוע משכונת התקווה אשר ראובני, ובכך לנגב קצת רווחים מאלבום הקאמבק שתיצור.

אף אחד לא בטוח אם ה"עידוד" של יחזקאל אסלן הוא אכן מה שהביא את אהובה לחזור ולהקליט. אף אחד לא בטוח שהיא ואסלן נפגשנו אי פעם. אבל כולם מוכנים להישבע ש"הזמיר מכרם התימנים", כמו שכונתה אהובה, היה צריך לעבור כל דבר אפשרי - העיקר לחזור לקדמת הבמה.

אהובה והבולבול טרנג. צילום: שמואל רחמני


אהובה אכן חזרה להקליט, ובשנת 1999, הרבה אחריי שיחזקאל אסלן כבר פרש לעולם אחר, היא הוציאה את התקליט האלמותי "צלצולי פעמונים". לרוע מזלה של אהובה, הקללה שבה האמינה המשיכה לרדוף אחריה. כשנה לאחר צאת האלבום "צלצולי פעמונים" היא התבשרה שהיא חולה בסרטן, ונאלצה לעבור כריתת מיתרי קול שהשאירה אותה ללא היכולת לשיר. שותקת לעד. אבל הפעם, אהובה לא נשברה ולא פרשה - היא המשיכה ליצור ולהקליט עד יום מותה וזכתה בערוב ימיה למקום של כבוד בפנתאון המוזיקה הישראלית.