אריה שיף

הפרקליטות מבקשת לדחות את תחילת עבודות השירות של אריה שיף

שיף בן ה-71 הודה בהסדר טיעון בהמתה בקלות דעת ונגזרו עליו 9 חודשי עבודות שירות
איציק זוארץ
01 בדצמבר 2021
17:28

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט היום (רביעי) לדחות את תחילת ריצוי תשעת חודשי עבודות השירות שהוטלו על אריה שיף. שיף הודה במסגרת הסדר טיעון בנובמבר 2020 בעבירה של הריגה בקלות - שהעונש המקסימלי עליה הוא 12 שנות מאסר. נוסף לעבודות השירות, נדרש שיף לפיצוי של עשרת אלפים שקלים למשפחת המנוח. שיף, בן 71 מערד, ירה למוות בפורץ שניסה לגנוב את הרכב של הקראוון בו ישנו הוא ורעייתו בנובמבר. 

התובע בתיק, יריב צרי אמר בדיון כי "כל מי שמסתכל על הסרטון רואה שהמעשים נעשו מתוך הבנה, מחשבה ומודעות מלאה, אף אחד לא תקף אותו. נכון שלזכותו יש נסיבות מקלות כפי שאמרה הנשיאה. אנחנו סברנו שהמשקל צריך להיות ארבע שנות מאסר, בית המשפט סבר אחרת, אנחנו מכבדים את ההחלטה ונלמד אותה".

עוד הוסיף צרי כי הפרקליטות מסתכלת על התיקים בראייה ציבורית רחבה ולא על כל תיק במקרה הספציפי, מתוך ראייה עתידית שזה ישפיע גם על מקרים של יהודים וערבים וכל אזרחי ישראל. קודם לדיון הוא ציין כי אין מקרים דומים בפסיקה הישראלית עד כה - ועל כן גזר דינו יבסס תקדים למקרים דומים בעתיד.

במעמד הקראת גזר הדין, אמרה נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע רויטל יפה כ"ץ על שיף: "יש להבין את תחושות המצוקה, הפחד והחרדה האמיתים שחש כשראה את הפורצים לידו וליד אשתו. אלה תחושות שחייבו והצדיקו לדעתו תגובה מהירה. לתחושות אלה יש לתת משקל של ממש בעת קביעת העונש, וכך גם לנסיבותיו האישיות של הנאשם".

לדבריה, "ככלל פגיעה בחיי אדם מחייבת מאסר עולם, אבל כאן מדובר במקרה חריג. הוא עמד לבדו מול המנוח וחבריו רעולי פנים, רק זה גורם לפחד ואימה. הם עמדו לבצע עבירה. כך האירוע נמשך שניות בודדות. מי שנתון במצוקה וצרה הוא לא כמו מי שבוחן בדיעבד את המקרה. גם השאלה לתובע מה היה אמור הנאשם לעשות - נותרה ללא מענה. האם הנאשם אמור היה לא לעשות כלום? הוא אכן ירה לעבר המנוח, אבל הרכב החל להידרדר לפני הירי. הירי לא נעשה על מנת לפגוע במנוח וודאי שלא לגרום למותו. מיד לאחר מכן הזעיק הנאשם הנאשם כוחות הצלה. השוטר שהגיע חשש שמא המנוח חמוש ויסכן את הנוכחים".

שיף ירה למוות במוחמד אל אטראש, בן-36 תושב הפזורה הבדואית, שלפי כתב האישום היה חלק מחולייה של שלושה שמטרתה הייתה לפרוץ ולגנוב את רכבו של שיף. אל אטראש שבר את חלון הנהג של הרכב באמצעות מפתח צינורות ופרץ למכונית.

שיף, שהתנדב במשטרה בעברו במשך שנים רבות, החזיק אקדח ברישיון. סמוך לחצות, שהו שיף ואשתו בקרוואן שחנה מאחורי הרכב, אך היה מנותק ממנו. כמה שניות לאחר הגעתם של הפורצים, העירה אותו אשתו בעקבות רעש. שיף נטל את הנשק, אשר היה מתחת לכרית, יצא מהקרוואן, צעד על המדרכה כשבעה מטרים, התקרב אל הרכב וצעק מספר פעמים "עצור". הנאשם הגיע בסמוך לדלת הנוסע הקדמית, הסתכל לתוך הרכב, כאשר אור תקרת הרכב דולק, וראה כי בתוך הרכב יושב המנוח בכיסא הנהג.

שיף צעד שני צעדים לאחור, הניף את נשקו ופתח את הנצרה כשהוא במרחק של כשלושה מטרים. במקביל, סגר הפורץ את דלת הנהג והרכב התדרדר קדימה מבלי שהוא מונע. בשלב זה צעד שיף לפנים, הרים את ידו הימנית שאחזה בנשק וירה כדור אחד לעבר הרכב לאזור בו ישב המנוח.

הקליע חדר לשמשת חלון הדלת הקדמית ימנית של הרכב, ופגע בראשו. לאחר מכן, הפורץ השני נכנס לרכב של החולייה שהתחיל בנסיעה, ואילו שיף ירד לכביש מן המדרכה, כיוון את אקדחו אל עבר רכב הפורצים הבורח וירה כדור נוסף לעברו. לאחר מכן התקשר למשטרה, ביקש סיוע משטרתי ורפואי והמתין במקום עד להגעתם.