ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון
צילום: אי-פי

מקרמיט הצפרדע ועד פפה פיג: חידת בוריס ג'ונסון | עוד יום

מצד אחד שמרן שנצמד למיינסטרים הבריטי, מצד שני ליצן שמספק התבטאויות שערורייתיות בקצב מסחרר - עקיבא נוביק ועמיחי שטיין מנסים להבין: מה סוד הקסם של אחד המנהיגים הפרועים והוויראלים ביותר בפוליטיקה העולמית?
עוד יום
05 בדצמבר 2021
07:34

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הוא אולי ראש המדינה הוויראלי ביותר שיש כיום בנמצא בפוליטיקה העולמית, כשהוא משחרר ביטויים שנויים במחלוקת, פליטות פה ושנינויות מוצלחות יותר ופחות לעתים קרובות. אז איך הוא הגיע להיות האיש החזק ביותר בבריטניה? עקיבא נוביק ועמיחי שטיין ניסו לבדוק מה סוד הקסם של הבלונדיני הפרוע מדאונינג 10. 

האזינו לפרק בהסכת עוד יום

ההשוואה המתבקשת כשג'ונסון נבחר הייתה לטראמפ - אפילו נשיא ארה"ב לשעבר בעצמו כינה אותו טראמפ הבריטי, אבל הצהרה זו רחוקה מהמציאות. בעוד טראמפ אנטי ממסדי מובהק, כזה שבא כשליח העם להיאבק באליטות האמריקניות, ג'ונסון למרבה ההפתעה דווקא בחור די שמרן, אף פעם לא מתבטא נגד הממסד ודעותיו ממוקמות במיינסטרים הבריטי. 

אבל מה שבטוח זה שג'ונסון לא אוהב להיצמד לטקסט - כל נאום של ג'ונסון בסופו של דבר הופך לכותרת בעיתון ביום למחרת. בין אם זה נאום פפה פיג המפורסם מלפני שבועיים, בו החל באמצע נאום מול אנשי הייטק לדבר על הדמות המצוירת הפופולרית בקרב ילדים, הנאום בפסגת האקלים העולמית בו הזכיר את קרמיט הצפרדע עם השורה "לא קל להיות ירוק", או סיפורו על הבילוי המשותף עם יאיר לפיד וההתבטאות בה אמר כי הוא מקווה שהמוסד לא עקב אחריו. 

זה נראה כמו איבוד עשתונות רגעי או שליפה פרועה מהמותן, אבל מדובר בעצם באסטרטגיה מחושבת. ג'ונסון יודע איך להפוך כל נאום שלו, גם אם בנושא המשמים ביותר לאוזן הציבורית, לוויראלי ובסופו של דבר גם לבלתי נשכח. 

ג'ונסון מתחזק את הדמות הזאת מאז נכנס לפוליטיקה המקומית והפך לראש עיריית לונדון בשנת 2008, אישיותו הצבעונית, בין השאר, הביאה אותו עד לכסא ראש הממשלה. אבל התבטאויותיו האחרונות מעלות ספקות בקרב הציבור הבריטי לכשירותו לתפקיד. אחרי כל נאום, מבודח ככל שיהיה, צצות הכותרות הביקורתיות בתקשורת המקומית, והלחץ עליו להתנהג בהתאם למעמדו, הולך וגובר. בזמן שבריטניה מתמודדת עם מגפה שעדיין רחוקה מלהסתיים ומחסור במספר משאבים חיוניים כמו דלק וסחורה בחנויות, בפופולריות הגדולה שלה זכה עד כה, הולכים ומתגלים סדקים.