מתוך הכתבה
צילום: אורן זיו, שיחה מקומית

למה המשטרה ממשיכה להשתמש בחניקה לעיכוב אזרחים?

מותו של ג'ורג' פלויד, שנחנק בידי שוטר בזמן מעצר, חולל שינוי בנוהלי המעצר בעולם, אבל כאן בישראל תועדו בשנתיים האחרונות לפחות 16 מקרים שבהם שוטרים חנקו אזרחים בעת מעצר. למפכ"ל כבר הוגשה דרישה לעצור את הפרקטיקה האלימה לפני שיקרה אסון • מהמשטרה נמסר: "הפנייה הועברה לבחינת הגורמים הרלוונטיים"
משה שטיינמץ
05 בדצמבר 2021
20:08

תיעודים מהשנתיים האחרונות, שפורסמו היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, מציגים שוטרים בישראל שמשתמשים בחניקה כדי לעכב ולעצור אזרחים. השימוש בטכניקה המסוכנת הזאת מתרחש בכל הארץ, מאילת ועד הצפון ומול כלל האוכלוסיות, חרדים, ערבים, עובדים זרים, מפגיני בלפור ומפירי הנחיות קורונה. 

דניאל גיא צברי השתתף בהפגנה מול בית ראש הממשלה בקיץ שעבר. הוא ישב על הכביש ואף שלטענתו לא התנגד, שוטר לפת אותו בצווארו וגרר אותו מהמקום. "אני רוצה לתפוס לו את הידיים אבל אני יודע שאם אעשה את זה יגידו שתקפתי שוטר", סיפר צברי. "פשוט לא נשמתי. אתה מרגיש כאילו הכול הולך להישבר, שבועיים-שלושה אחר כך לא יכולתי להזיז את הצוואר, הרגשתי שכולי שבור. כשאתה תופס למישהו את הצוואר הוא לא מדבר, הוא לא מביע, והוא כבר פחות בן אדם". 

חודש לפני ההפגנה ההיא נרצח במיניאפוליס שבארצות הברית גורג' פלויד, אזרח אפרו-אמריקני. הוא מת לאחר שהשוטר דרק שובין לחץ באמצעות ברכו על הצוואר של פלויד, במשך תשע דקות. האירוע הוביל למחאות ברחבי ארצות הברית, השוטר הועמד לדין ומדינות רבות בעולם שינו את נהלי המעצר שלהן בעקבות המקרה. "כשאני שומע שמדברים על ג'ורג' פלויד ברדיו, יצא לי כמה פעמים לעצור את האוטו בדרך ולבכות", סיפר צברי. 

במקרה נוסף מלפני כשנתיים אהרן אדלר רכב על קורקינט חשמלי, בלי קסדה. כששוטר עצר אותו הוא סירב להזדהות ואז לאחר שכבר נאזק, ובמקום נכחו עוד כמה שוטרים, החליט השוטר לחנוק אותו. "הוא לקח את הברך שלו ופשוט מחץ לי את הראש", סיפר אדלר. "כשזה הגיע לצוואר ממש לא הצלחתי לנשום. לא ידעתי איפה אני נמצא, אם לא היו שם אנשים אחרים אני לא יודע מה היה קורה איתי". 

האגודה לזכויות האזרח ריכזה 17 מקרים של חניקה מהשנתיים האחרונות, 16 מהם התרחשו אחרי רצח ג'ורג' פלויד, ופנתה לאחרונה למפכ"ל קובי שבתאי בדרישה לאסור את פרקטיקת המעצר הזו. בינתיים, למרות הסכנה, משטרת ישראל אינה מתכוונת לשנות את מדיניותה. המפכ"ל, כמדיניות, מרחיב את האמצעים והסמכויות של השוטרים. 

"כשאתה תופס למישהו את הצוואר הוא לא מדבר, הוא לא מביע, והוא כבר פחות בן אדם"

אז למה שוטרים נדרשים להשתמש בחניקה, והאם יש דרכים מסוכנות יותר להשתלט על חשוד? בן אלהרר, בוגר היחידה ללוחמה בטרור ומנהל בית הספר לקרב מגע, הסביר שהטכניקה של חניקה קלה יותר ללימוד, בעוד שדרכים אחרות להשתלטות על מתפרעים מורכבות יותר, ודורשות יותר תרגול. "אנחנו לא חייבים בכל דבר ללכת לכיוון של חניקה", הוא טוען. "להשתלט בכוח ולעשות טכניקות יותר אגרסיביות ושלמות זה דבר שיותר קל ללמד שוטר". 

ומה קורה בעולם? בקנדה נאסר מעצר באמצעות ברך על הצוואר – אחיזת חנק הלוחצת על קנה הנשימה נאסרה שם כבר ב-1979. בצרפת הודיע שר הפנים לפני שנה כי אמצעי החניקה לא יילמד יותר בהכשרות שוטרים. בגרמניה אסורה הפעלת לחץ על הצוואר, ובבריטניה נקבע כי יש להימנע ככל הניתן מאמצעים אלו. בארצות הברית 32 משטרות הגבילו או אסרו את השימוש בחניקה, ומשרד המשפטים האמריקאי הוציא רק לפני חודש הנחיה ליחידות הפדרליות, לפיה רק כשמותר להשתמש באמצעים קטלניים מותר להשתמש גם בחניקה. 

מהמשטרה נמסר: "הפנייה הועברה לבחינת הגורמים הרלוונטיים במשטרת ישראל".