תיעוד של זירת הפיצוץ

דיווח: יעד התקיפה בלטקיה – משלוח נשק למיליציות הפרו איראניות

בטלוויזיה הסורית דווח שהתקיפה התבצעה על ידי כלי טיס של ישראל לעבר אתר המכולות בנמל שהורעד בחמישה פיצוצים גדולים. בעקבות התקיפה שריפה פרצה במכולות בנמל ונגרם נזק. שעות אחרי התקיפה אמר בנט: "הודפים את הכוחות הרעים של האזור יום ולילה"
רועי קייס ועמרי חיים
07 בדצמבר 2021
01:56
עודכן ב 13:53

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה לפנות בוקר (שלישי) על קולות נפץ שנשמעו בעיר הנמל לטקיה, אותן ייחסה לתקיפה אווירית של ישראל. "חמישה פיצוצים גדולים זעזעו את אזור לטקיה. התוקפנות התבצעה לעבר אתר תחנת המכולות", דיווח כתב הטלוויזיה הסורית. לפי מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ארגון אופוזיציוני היושב בבריטניה, דיווח כי יעד התקיפה הוא משלוח נשק שהיה מיועד למיליציות הפרו איראניות. 

כמה שעות אחרי התקיפה המיוחסת לישראל אמר ראש הממשלה נפתלי בנט בהצהרה אחרי פגישתו עם נשיא קפריסין וראש ממשלת יוון: "אנו מכירים באיומים באיזור המורכב שלנו, אשר גורמים לדאגה משותפת. אנחנו הודפים את הכוחות הרעים של האיזור הזה - יום ולילה. לא נעצור לשנייה אחת. זה קורה כמעט מדי יום. מול הכוחות ההרסניים, נמשיך לפעול, נתמיד ולא נתעייף". 

בתוך כך, בצל התקיפות הישראליות בסוריה ושיחות הגרעין, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב יגיע לישראל ביום ראשון הקרוב ויפגוש בכירים ישראלים. לברוב ישהה באזור עד שלישי. הוא צפוי לבקר גם ברשות הפלסטינית.


עוד דווח כי מערכות ההגנה האוויריות הסוריות הופעלו בשל התקיפה. מקור בצבא סוריה מסר כי התקיפה התבצעה באמצעות טילים שנורו מכיוון הים לעבר רחבת המכולות בנמל לטקיה. המקור מסר שאין נפגעים בתקיפה. המכולות בערו כשעה לאחר התקיפה, עד שהצליחו צוותי הכיבוי להשתלט על האש. 

התקיפה האחרונה בסוריה שיוחסה לישראל אירעה בליל ה-24 בנובמבר, אז דווח שחיל האוויר הישראלי תקף במרכז המדינה. על פי הדיווחים, בתקיפה שבוצעה באזור חומס נהרגו שני אזרחים. לפי הדיווחים, מערכות הנ"מ הסוריות יירטו כמה "יעדים עוינים". צבא סוריה מסר כי ארבעה חיילים סורים נפצעו וכי נגרם נזק במקום.

ראש אמ"ן היוצא, האלוף תמיר הימן, אמר השבוע כי ישראל הצליחה "למנוע את ניסיון האיראנים להכות שורשים בסוריה". בריאיון לכתב העת לענייני מודיעין וביטחון במרכז למורשת המודיעין, הרחיב הימן: "ביצענו הרבה מאוד סיכולים ושיבושים של צירי העברת כסף ואמצעי לחימה. גולת הכותרת של המאמצים האלה היא מניעת הניסיון של האיראנים להכות שורשים בסוריה".