אסון הכרמל
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

לזכר 44 הנספים: טקס הזיכרון לחללי אסון הכרמל

הטקס התקיים לציון 11 שנה לאסון שגבה את חייהם של 44 בני אדם. לאנדרטת הזיכרון הכרמל הגיעו השר לביטחון הפנים, המפכ"ל, נציבת שב"ס ונציב כבאות והצלה
מיכל וסרמן
07 בדצמבר 2021
13:51
עודכן ב 15:25

באנדרטת הזיכרון בכרמל נערך היום (שלישי) טקס האזכרה השנתי לציון 11 שנה לאסון השריפה בכרמל, שגבתה את חייהם של 44 בני אדם, בהם צוערי שירות בתי הסוהר (שב"ס), לוחמי אש, קציני משטרה, מתנדב צופה אש ואזרח.

בטקס השתתפו השר לביטחון הפנים עמר בר לב, סגנו יואב סגלוביץ' ומשפחותיהם של 44 ההרוגים. בנוסף ישתתפו נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי, המפכ"ל רב ניצב קובי שבתאי ונציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי. 

השריפה, שמכונה "אסון הכרמל", הייתה דליקה נרחבת שפשטה על היערות באזור הכרמל בשנת 2010. כ-17 אלף בני אדם פונו מבתיהם ומיליוני עצים עלו באש. מאמץ הכיבוי נמשך ארבעה ימים. השריפה כילתה יער, חורש ובתי מגורים בשטח של כ-25 אלף דונם בין עספיא לחיפה. הסתיו של אותה שנה התאפיין בתנאי יובש קיצוניים לאחר תקופה של כתשעה חודשים שבהם כמעט ולא ירדו משקעים. נוסף על כך, השריפה לובתה על ידי רוח יבשה.

בבוקר של יום חמישי, 2 בדצמבר 2010, הועברה אזהרה מהשירות המטאורולוגי אודות סכנת שריפות בשל תנאי מזג האוויר לכמה גורמים במערך הכבאות - אזהרה שהצטרפה לאזהרה קודמת שניתנה ביום שלפניו. בעקבות כך הוחלט להעמיד מטוסי כיבוי בכוננות החל מהשעה 12 בצהריים. בפועל לא הועברה ההוראה לחברות הפרטיות שהפעילו את מטוסי הכיבוי, ועל כן לא הועמדו המטוסים בכוננות.

אוטובוס שהוביל צוערים שנשלחו לתגבר את פינויים של אסירים נקלע לסופת אש בין מחצבות קדומים לבית אורן. האוטובוס נלכד באש ונשרף. נהגו ו-37 מבין 40 נוסעיו, רובם צוערי קורס הקצינים של שירות בתי הסוהר, נספו. באסון זה נספו גם שלושה כבאים, אחד מהם נער צופה אש, נהג האוטובוס, ושלושה קציני משטרה - ליאור בוקר, אהובה תומר, ויצחק מלינה, שניסו להציל את נוסעי האוטובוס הבוער.