בקבוקי קוקה קולה

תירגעו, שתו מים: המס על משקאות מתוקים שמטריף את קוקה קולה

ענקית המשקאות העולמית תופסת את האיום הכי גדול על הפעילות שלה בתור המס שממשלות מנסות להטיל עליה – ויש לזה סיבה טובה מאוד. אז היא מביאה מומחים, מוציאה כספים ויוצאת למלחמה • למה המומחה לסוכרת סירב לומר בדיון בכנסת את מי הוא מייצג?
שאול אמסטרדמסקי
07 בדצמבר 2021
18:07
עודכן ב 19:43

בדיון סוער שהתקיים היום (שלישי) בוועדת הכספים של הכנסת על מיסוי משקאות ממותקים, נכח בין השאר פרופסור ארדון רובינשטיין, מומחה לסוכרת. מה שהיה מעניין במיוחד בנוכחתו של פרופסור רובינשטיין, זו התעקשותו במשך דקות ארוכות להימנע מלהודות כי הוא מייצג בדיון את חברת קוקה קולה.

בריאיון לשאול אמסטרדמסקי במשחקי הכיס הוא הסביר: "לא שמעתי את חבר הכנסת קושניר, אני כבד שמיעה. קוקה קולה פנו אליי כי התנגדתי למיסוי הדיאט, שפוגע באוכלוסיות חלשות ובסוכרתיים". 

למה בעצם רוצים למסות משקאות דיאט?

קוקה קולה ישראל באטרף, עושים שם מאמצים אדירים בשביל להדוף את המס שהמדינה מנסה להטיל על משקאות ממותקים, והדיונים בוועדת הכספים פשוט לא נגמרים. כל המתנגדים אומרים "למה להטיל מס על דיאט?" וקוקה קולה ישראל נלחמת בשיניים בשביל להדוף את המס הזה. למה?

הינה סיבה ראשונה: מסמכים של קוקה קולה העולמית, שכבר נחשפו בעבר, הראו שהחברה בעצמה תופסת את האיום הכי גדול על הפעילות שלה בתור המס שממשלות מנסות להטיל עליה –  ויש לזה סיבה טובה מאוד. כל המחקרים מראים שברגע שמטילים מס, הצריכה של המשקאות של קוקה קולה יורדת.

מס על הקולה זה נחמד - אבל מה באמת יגרום לכם לוותר עליה?

דבר שני: כבר שנים שצריכת הקולה הרגילה נמצאת בירידה, בכל העולם. אבל הצריכה של משקאות דיאט וזירו, שזה דיאט לגברים, נמצאת בעלייה. לכן קוקה קולה ישראל יודעת שהיא חייבת להשאיר את הדיאט מחוץ למס. 

אגב, מחקרים מראים שאם לא מטילים מס על משקאות דיאט אז אנשים עוברים מצריכה של קולה רגילה לקולה דיאט, אבל שאם כן מטילים מס גם על הדיאט, אז אנשים עוברים לצרוך מים. בישראל אגב, קוקה קולה נתח שוק גם בשוק המים, היא הבעלים של נביעות.  העניין הוא שעל מים היא לא מרוויחה כמו על קולה, ולכן היא נלחמת על זה בשיניים ומביאה מומחים, ומשלמת להם שיגידו, שיעשו.

מס חטאים | האזינו לחיות כיס

ואם אתם שואלים את עצמכם: רגע, למה צריך להטיל מס על דיאט? במי זה פוגע אם אני שותה דיאט? אז דבר ראשון – אתם יכולים להמשיך לצרוך דיאט, אבל אתם תצטרכו לשלם על זה, כי יום אחד, אם אתם תעמדו בתור במרפאת הכבד באיכילוב ויהיה לכם כבד שומני כי צרכתם המון משקאות ממותקים כל החיים,  אתם תתפסו שם תור למישהו אחר, ועל התור הזה אתם צריכים לשלם.