סיגריות
צילום: דוד כהן, פלאש 90

במכון ויצמן פיצחו: למה עולים במשקל אחרי גמילה מעישון - ומה הפיתרון?

כל מי שנגמל מסיגריות מכיר את זה – זורקים את הטבק ואז משמינים. מחקר חדש של חוקרים ישראלים מצליח להסביר את הקשר בין השמנה לסיגריות, והממצאים האלה מובילים לפריצת דרך רחבה יותר לגבי טיפולים נגד השמנה
נוב ראובני
08 בדצמבר 2021
17:58

הרבה מעשנים מביעים את רצונם להיגמל מעישון, אבל הסיבה הנפוצה ביותר לאי גמילה היא עלייה מאוד דרמטית במשקל לאנשים שמפסיקים לעשן. העלייה הזאת מאוד מוזרה כי מחקרים הראו שעישון לא גורם לאכילת יתר, אז למה זה קורה?

חוקרים ממכון ויצמן ניסו לפתח את החידה - ואת התשובה הם מצאו בחיידקי המעי. הם גילו שני סוגי מולקולות שמייצרים אותם חיידקים במעי. האחת מעודדת חילוף חומרים ובכך מסייעת בירידה במשקל והשנייה גורמת להשמנה.

את המחקר ביצעו תחילה החוקרים על עכברים. הם ראו שגם אצלם קורים תהליכים דומים לאלו שמתחרשים אצל בני האדם. גם עכברים שנחשפו לסיגריות ולאחר מכן "נגמלו", עלו במידה ניכרת במשקל. 

אז מה בעצם קורה כשמפסיקים לעשן?

החומרים שבסיגריות שמעודדים חילוף חומרים נעלמים במהירות מהגוף, נתון שכבר ידוע ממחקרים קודמים. אבל הנה החידוש: לצד עזיבת החומרים המעודדים חילוף חומרים את הגוף, אותו חומר שגורם לעלייה במשקל ונוצר גם הוא בעקבות העישון, נותר בגוף למשך חודשים ארוכים. זה, על פי החוקרים, בדיוק המנגנון שגורם לעלייה במשקל אצל נגמלים מעישון. 

פרופ' אלינב: "חיידקי המעי הם אוצר גלום שנבנה עם האבולוציה - הם התאימו את עצמם לגוף האדם ולכן נחשבים יעילים ובטוחים לטיפול בהשמנה"

המחקר שמתפרסם היום (רביעי) נושא גם בשורה נוספת ואף חיונית. מעבר לפיצוח המנגנון, החוקרים הבינו שאפשר להשתמש באותם חומרים שהם גילו במחקר כדי לטפל בהשמנת יתר או בתת משקל. בשלב האחרון במחקר, בדקו החוקרים את חיידקי המעיים של 96 בני אדם, מעשנים ולא מעשנים. כך הם הבינו בסבירות גבוהה שתהליכים דומים מתרחשים גם אצל בני אדם ולכן הממצאים יכולים להוות פריצת דרך משמעותית בטיפולים עתידיים.

לדברי החוקרים, כבר במחקר הנוכחי הם הצליחו לפתח שיטות שמאפשרות לייצר את אותם חומרים שגורמים לעליה או ירידה במשקל, ואף הצליחו לשלב אותם כתוספים בתוך המזון שניתן לעכברים. המחקר כבר זוכה לעניין בעולם, ומכון ויצמן נמצא בשלבים מתקדמים של משא ומתן לשיתופי פעולה חדשים - שיאפשרו להרחיב את המחקרים גם לבני אדם, ואולי - להביא מזור לבעיה שמטרידה מיליונים. 

"עדיין לא מצאנו את הפתרון איך למנוע את מגפת ההשמנה ולטפל בה בצורה מיטבית", הסביר פרופ' ערן אלינב ממכון ויצמן. "לכן כל קפיצת מדרגה בהבנה שלנו של איך הגוף פועל בכלל, והחיידקים שלנו בפרט, תעזור. יש פה אוצר גלום שנבנה במיליוני שנים של אבולוציה - החיידקים במעיים התאימו את עצמם לגוף האדם ולתהליכים המשתנים, ולכן נחשבים יעילים ובטוחים לטיפול בהשמנה".