חיסון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחקר: ירידה של 90% בסיכון לתמותה מקורונה במבוגרים שהתחסנו בבוסטר

המחקר נערך בידי שירותי בריאות כללית, אוניברסיטת בן-גוריון והמכללה האקדמית ספיר, והתפרסם בכתב העת הרפואי המוביל "New England Journal of Medicine"
דקלה אהרן-שפרן
08 בדצמבר 2021
23:59

החיסונים מפני קורונה: מחקר ישראלי חדש מלמד כי בקרב בני 50 ויותר שקיבלו את מנת הבוסטר השלישית של החיסון נגד קורונה נצפתה ירידה של 90% בסיכון לתמותה מקורונה לעומת מי שהתחסנו פעמיים. המחקר נערך על ידי שירותי בריאות כללית בשיתוף הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב והמכללה האקדמית ספיר, והתפרסם הלילה (רביעי) בכתב העת הרפואי המוביל "New: "England Journal of Medicine.

החוקרים סקרו נתונים של 843,208 מטופלי כללית שגילם 50 ויותר בזמן גל הדלתא, בין התאריכים 6 באוגוסט 2021, שבוע לאחר מועד אישור חיסון הבוסטר, ועד לסוף חודש ספטמבר. תוצאות המחקר העלו כי בקרב מקבלי מנת החיסון השלישית נצפתה הפחתה של 90% בשיעור התמותה מקורונה. בקרב גברים נרשמה הפחתה של 88% ובקרב נשים נצפתה הפחתה של 94%, בהשוואה לקבוצה שקיבלה שני חיסונים בלבד.

הגיע הזמן לחובת התחסנות בישראל? | עוד יום 

ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בקהילה בכללית, אמר כי תוצאות המחקר מלמדות באופן חד משמעי כי חיסון הבוסטר קשור בצורה מובהקת בהפחתת הסיכון לתמותה מקורונה, לרבות מזן הדלתא. נצר הוסיף כי מעטות ביותר ההתערבויות בעולם הרפואה שניתן לייחס להן ירידה של פי 10 בסיכון לתמותה, כפי שנמצא בעבור חיסון הבוסטר. עוד הוא הוסיף שהממצאים מספקים מידע חשוב ומבוסס מחקרית לאוכלוסייה בישראל ובמדינות אחרות שעדיין מתלבטת לגבי מתן מנת חיסון שלישית, וכי הנושא מקבל משנה תוקף נוכח ההתפרצות של זן האומיקרון והחשש מגל תחלואה נוסף.