גנץ ואוסטין
צילום: שמוליק עמלני

שר ההגנה של ארה"ב בפגישה עם גנץ: אם הדיפלומטיה תיכשל - מוכנים לפנות לאופציות אחרות

שר הביטחון החל בסבב פגישותיו עם בכירים בוושינגטון - שנפתח עם שר ההגנה לויד אוסטין ומזכיר המדינה אנתוני בלינקן • בזמן ביקור גנץ, אמר השליח האמריקני רוב מאלי בריאיון: מוכנים למו"מ ישיר עם איראן • בוושינגטון הכחישו שייערך תרגיל חריג
נתן גוטמן
09 בדצמבר 2021
04:01
עודכן ב 10 דצמבר 06:14

רכבת ביטחונית לוושינגטון: שר הההגנה האמריקני לויד אוסטין אמר אתמול (חמישי) בפתח פגישתו עם שר הביטחון בני גנץ כי אם הדיפלומטיה מול טהראן תיכשל, הם מוכנים לפנות לאופציות אחרות. "איראן משחקת על זמן", אמר לו גנץ.

אוסטין אמר כי הוא מודאג עמוקות מהפעולות הגרעיניות של איראן וכי ישראל וארצות הברית "מאוחדות לגמרי במחויבותן למנוע איראן גרעינית". גנץ אמר בפתח הפגישה: "נעמיק את השיח על שיתוף הפעולה מול איראן, כולל על נושא המוכנות הצבאית המשותפת לעצור את התוקפנות האיראנית".

"אני מבקש לומר שאיראן משחקת פוקר עם קלפים רעים", הוסיף שר הביטחון. "היא משחקת על זמן. לקהילה הבין-לאומית, בהובלת ארצות הברית, יש הזדמנות לפעול נגד השאיפה של איראן להפוך להגמון שידכא עמים ובני אדם באזור ובעולם, ולשמור על היציבות". 

בהמשך נועד גנץ גם עם מזכיר המדינה של ארה"ב, אנתוני בלינקן. ממשרד הביטחון נמסר כי בפגישה דנו גנץ ובלינקן בהרחבת הסכמי אברהם והנורמליזציה עם מדינות ערב. גנץ אמר לבלינקן כי ישראל פועלת גם לחיזוק היחסים עם ירדן ומצרים.

בלינקן: "שיחה מועילה עם גנץ על מחוייבות ארה"ב לביטחון ישראל"

נמסר כי גנץ הדגיש בפני בלינקן "את הצורך בצעדים שיפסיקו את ההתקדמות של איראן בפיתוח הגרעין ויבלמו את התוקפנות האיראנית, תוך הבנה שאיראן היא קודם כל אתגר עולמי ואזורי". בלינקן סיכם את הפגישה ואמר: "הייתה לנו שיחה מועילה על מחויבותה של ארה״ב לביטחון ישראל, על האתגרים האזוריים ועל שיפור חייהם של הישראלים והפלסטינים". 

בזמן שגנץ מבקר בוושינגטון, התראיין השליח האמריקני לשיחות הגרעין, רוב מאלי, לערוץ אל ג'זירה, ואמר כי "ארצות הברית מוכנה למשא ומתן ישיר עם האיראנים, זהו הפתרון הטוב ביותר למורכבות שנוצרה". 

בכיר בוושינגטון: המוצא האחרון - תרגיל משותף

גנץ המריא הלילה לארצות הברית במסגרת הניסיון הישראלי ללחוץ על האמריקנים להביע עמדה תקיפה יותר כלפי איראן. גורם בכיר בממשל בוושינגטון אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" שגנץ ומקבילו האמריקני לויד אוסטין צפויים לדון באפשרות לקיים תרגיל צבאי - הכנה לתקיפה של מתקני הגרעין של איראן, כמוצא אחרון, אם ייכשלו המגעים הדיפלומטיים עם טהראן.

עוד אמר הבכיר שלפני כחודש וחצי הציגו ראשי הפנטגון ליועץ לביטחון לאומי של הנשיא ביידן, ג'ייק סאליבן, סקירה של כל האופציות הצבאיות שמיועדות להבטיח כי איראן לא תייצר נשק גרעיני. הבכיר טען ש"תוכניתה הגרעינית של איראן מתקדמת לנקודה שמעבר להיגיון המקובל". עוד הוא הדגיש: "כשהנשיא ביידן אומר שלאיראן לא יהיה לעולם נשק גרעיני, הוא מתכוון לכך". 

שר הבינוי והשיכון וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, זאב אלקין, התייחס היום בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב לתרגיל הנרחב שנחשף בחדשות הערב אתמול. לדבריו, "המטרה היא להכין אותנו לכל אפשרות שיכולה להיות על הפרק. ישראל צריכה להיות ערוכה לכל תרחיש ולא לאפשר את תוכנית הגרעין". אלקין הוסיף: "לצערי הייתה רפיסות בתקופה מסוימת, חשוב שישראל התעוררה בזמן".

האזינו לריאיון עם זאב אלקין 

עוד אמר אלקין: "כל מי שעיניו בראשו רואה שלאיראנים לא פשוט להתבסס בסוריה. אנחנו עושים כל מה שבידינו, בינתיים בהצלחה די מרובה. אני לא מתייחס למשהו ספציפי, אבל לישראל יש קווים אדומים". 

לפצח את הגרעין | עוד יום

אתמול פורסם בחדשות הערב שחיל האוויר נערך בימים אלה לתרגיל נרחב שבו יתרגלו עשרות מטוסי קרב תקיפה באיראן. התרגיל הגדול אמור להתקיים באביב הקרוב מעל הים התיכון, ומטוסי חיל האוויר יטוסו בו לטווחים שמדמים תקיפה באיראן. התרגיל יהיה גלוי, ויצטרף למסרים שישראל מעבירה לעולם ולטהראן באחרונה.