אילן אפשטיין, הנאשם ברצח סמיון ויולין לפני 6 שנים

בזכות דגימת DNA: פוענח רצח במעלות אחרי 6 שנים

כתב אישום הוגש נגד אילן אפשטיין, תושב העיר בן 31 בעקבות בדיקות שנערכו לגרב שנותרה בזירה
חן ביאר
09 בדצמבר 2021
08:12
עודכן ב 10:54

פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר (חמישי) כתב אישום נגד אילן אפשטיין, תושב מעלות בן 30 בגין רצח סמיון ויולין בן ה-93 בעיר לפני שש שנים. הוא אפשטיין נעצר לפני כחודש וחצי בעקבות בדיקות DNA חדשות שנעשו לגרב של הנאשם שנשארה בזירה. לפי החשד, הוא נכנס לדירתו של ויולין בשעת לילה במטרה לבצע שוד אך המנוח היה ער והותקף באכזריות עד למותו.

הנרצח, סמיון ויולין

מכתב האישום עולה כי בין אפשטיין וויולין הייתה היכרות מוקדמת, והוא לווה ממנו כסף בשנת 2013, כסף שאותו לא השיב. עוד מתואר בכתב האישום כי בלילה שבין ה-9/10/15 ל- 10/10/15, החליט אפשטיין לפרוץ לדירתו של ויולין ולשדוד אותו. הוא עטה מסכה, חלץ את נעליו כדי שלא להרעיש בעת הפריצה וטיפס ונכנס דרך חלון הסלון. ויולין ישן על ספה בסלון, התעורר והחל לצעוק. בתגובה חנק אותו אפשטיין והיכה אותו קשות בכל חלקי גופו. כשהשתתק הקשיש החל אפשטיין, שחשב כי הוא מת, לחפש בדירה כסף אך כאשר החל המנוח שוב לצעוק ניגש אליו הפורץ, חנק אותו והטיח את ראשו ברצפה בעוצמה. משלא מצא דבר בדירה יצא ממנה וברח.

במהלך התקיפה נפלה אחת מגרביו של החשוד ונשארה בזירה. במהלך השנים ניסו החוקרים להפיק פרופיל DNA מהגרב, אך ללא הצלחה. בעקבות התפתחות טכנולוגית בתחום החלה המשטרה לבחון ראיות שנתפסו בתיקים לא מפוענחים. כך בחינה מחדש של הגרב הובילה אל אפשטיין. 

ראש מחלק רצח בימ"ר צפון רב פקד אריק לוגסי מסר: "חקירת הרצח הביא אותנו להיכרות עם מהלך חייו של הקורבן, מר סמיון ויולין ז״ל בעברו קצין בצבא האדום שנלחם במלחמת העולם השניה בנאצים. עלה לארץ ופיתח את תחום הסייף התחרותי בעיר מעלות, לוחם אמיתי, שגם בגילו המופלג ניסה להאבק עם פורץ צעיר בכמעט 70 שנה ממנו. אנחנו מסופקים מכך שהחשוד לא יחמוק מעונש, ואנחנו עושים הכול ולא מרפים כדי להביא לפענוח עוד מקרי רצח, גם אם עברו שנים רבות מאז שבוצעו". 

בשש השנים שעברו מאז שנרצח ויולן לא נעצר חשוד בפרשה, עד לפני כחודש וחצי. כמה ימים לפני המעצר המשטרה פרסמה קלסתרון מדויק של פניו של החשוד, בתקווה שחבר או מכר יתקשרו אליו והוא בתגובה ייתן פרטים מפלילים. כעבור 24 שעות הוא כבר נעצר על ידי המשטרה. 

החאפשטיין הורשע שנתיים לפני הרצח במעורבות בשוד בביתו של ויולין. לפני התקרית, אירעו שני מקרי רצח נוספים באותו הרחוב, כשאחד מהם לא פוענח עד היום.