סיגריה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ניו זילנד מוציאה את העישון מחוץ לחוק

חקיקה חדשה שעברה תמנע ממי שממלאו להם השנה 14 לרכוש סיגריות באופן חוקי. מ-2025 ובכל שנה יעלה הגיל המינימלי לרכישת טבק בשנה, עד שייווצר מה שמוגדר כ"דור ללא עישון"
רם ברנדס
09 בדצמבר 2021
10:00

ניו זילנד הודיעה כי תוציא את העישון מחוץ לחוק לדור הבא, כך שכל מי שהם בני ה-14 ומטה היום, לא יוכלו לעולם לרכוש טבק בצורה חוקית. עוד נקבע כי החל משנת 2025 ובכל שנה יעלה הגיל המינימלי לרכישת טבק בשנה.

כדי לעמוד ביעד 'מדינה ללא עישון' בארבע השנים הבאות הממשלה תציג שורת צעדים נוספים, לצד העלאת גיל הצריכה החוקי, כדי לגרום לעישון להיות לא נגיש ולא במחיר השווה לכל נפש. בין הצעדים: הפחתת הניקוטין במוצרי טבק לרמה נמוכה מאוד, הפחתת מספר החנויות הרשאיות למכור סיגריות חוקית, והעלאת תקציבים לשירותים להתמודדות עם התמכרות. גם מכשירי שאיפה יכללו בחקיקה.

ד"ר איישה ווראל, השרה במשרד הבריאות הממונה על בטיחות מזון, אמרה כי "זהו יום היסטורי לבריאות עמנו", והוסיפה "אני רוצים לוודא כי אנשים צעירים לעולם לא יתחילו לעשן. נהפוך לעבירה את המכירה או אספקת מוצרי טבק לעישון לדור חדש של צעירים. כאשר החוק יכנס לתוקף אנשים בני 14 לעולם לא יוכלו לרכוש מוצרי טבק בצורה חוקית".

לפי הנתונים בניו זילנד, ישנה ירידה בשיעור המעשנים היומי עם 11.6% ב-2018 בהשוואה ל-18% עשור קודם לכן. נתוני העישון גבוהים יותר בקרב המאורים ובני איי האוקיינוס השקט, 29% ו-18% בהתאמה.