-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

פרסום ראשון: בביה"ח שיבא יבוצע מחקר ראשון בעולם על החיסון הרביעי

כ-200 מתנדבים יקבלו את הבוסטר ותיבדק רמת הנוגדנים שלהם בגוף לפני ואחר החיסון • בכירים במשרד הבריאות: מטרת המחקר – לתת לנו נתונים להתבסס עליהם בבואנו להחליט על מנה נוספת
קטי דור
14 בדצמבר 2021
20:12

בבית החולים שיבא בתל השומר יחסנו כ-200 מתנדבים במנה הרביעית לצורך מחקר נוגדנים ראשון מסוגו בעולם – כך פורסם לראשונה היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. מטרת המחקר היא לבדוק עד כמה מעלה המנה הרביעית את רמת הנוגדנים, שתיבדק בקרב המתנדבים כמה פעמים לפני ואחרי קבלת החיסון.  

המחקר יתבצע בראשות פרפסור גילי רגב יוחאי מתל השומר, בעידוד ותמיכת משרד הבריאות, לפי כל כללי הניסוי המקובלים. בבית החולים הגישו את הפרוטוקול לניסוי לוועדת הלסינקי, הוועדה העליונה לניסויים בבני אדם, שאמורה לאשר אותו במהירות.

לכולם יש אינטרס בקבלת התוצאה כמה שיותר מהר מאחר שאין מידע לגבי ההשפעות של מתן מנה רביעית. לא ברור אם חיסון רביעי יעלה את רמת הנוגדנים, ולכן קשה לגבש החלטה לגבי מתן מנה נוספת. לדברי בכירים במשרד הבריאות, מחקר נועד: "כדי שיהיו נתונים להתבסס עליהם בבואנו להחליט על מנה רביעית. כרגע אף אחד לא יודע ואין נתונים על כך מהעולם". 

הגיע הזמן לחובת התחסנות בישראל? | עוד יום 

יש וירולוגים שטוענים כי אין באמת עליה בנוגדנים לאחר קבלת המנה הרביעית, או לפחות לא יודעים מה טיב העלייה הזאת ואם היא אכן נותנת הגנה נוספת מול התפשטות חדשה וזנים חדשים. המתנדבים לניסוי יגוייסו כנראה מאנשי הצוות של בית החולים שיבא, שנערך מעקב אחר רמות הנוגדנים שלהם לאורך קבלת כל מנות החיסון. המתנדבים שיגוייסו יהיו ללא בעיות במערכת החיסונית, אלו מתנדבים בריאים שזיהו שיש להם ירידה ברמת הנוגדנים מתחת לרף מסוים.