אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

בשל סרבנות גט: מאות ילדים בישראל מוגדרים ממזרים

נשים עגונות במשך שנים מתמודדות עם הגדרת ילדיהם ממזרים רק בשל רצונן בזוגיות ובמשפחה חדשה • אישה שקיבלה גט לאחר שמונה שנות עגינות: "מה אשם הילד בממזרות? עד שמישהי לא תתאבד זה לא ישתנה"
ורד פלמן
15 בדצמבר 2021
11:01

אביגיל (שם בדוי) ספגה אלימות מבעלה. באחד המקרים כאשר הרביץ לה קרוביה הזמינו משטרה והיא הוצאה מהבית. בעלה ברח לחו"ל וכבר יותר מחמש שנים שהיא עגונה. לזוג לא היו ילדים משותפים ואביגיל ביקשה לפתוח בחיים חדשים ולהביא ילדים לעולם. היא ביססה זוגיות חדשה ולפני כשלוש שנים נולד לזוג בן. אלא שמייד לאחר הלידה, גילתה כי לא יוכלו לרשום את הבן בתעודת הזהות של האב. "בכיתי כל כך בבית החולים, עלה לי לחץ הדם. כל כך רציתי ילדים וכעת מגדירים את הבן שלי ממזר, התביישתי", היא מספרת.

בבית הדין הרבני לא היו מוכנים להכיר בילד והוא נכנס לרשימה השחורה של הממזרים, בשל העובדה שנולד לאם שאינה גרושה. בארגון "מבוי סתום" שמסייע לנשים עגונות ניסו לשכנע את הדיינים, ורק כאשר הבינו כי האב אינו יהודי על פי ההלכה הסכימו בינואר השנה להסיר אותו מהרשימה השחורה. לפני כחודשיים ילדה אביגיל ילד שני וגם אז הייתה צריכה לעבור תהליך הכרה בילד.

את הקשיים הללו חוות מאות נשים עגונות שעל פי ארגון "מבוי סתום" מביאות לעולם ילדים מבני זוג חדשים. לשירי, עגונה כבר 10 שנים, יש ילד בן שלוש שבית הדין לא מכיר באביו. בעלה של שירי חי בארצות הברית ולדבריה לא מוכן לתת לה גט, כי לא מוכן שתמשיך בחייה.

שירי אמנם הותרה בבית דין פרטי מנישואיה בשל עד קידושין פדופיל, אבל ברבנות לא מכירים בכך. בתחילת החודש הבא יערך דיון בבית הדין הגדול בניסיון נוסף לבטל את הקידושין ולהתיר את בנה ממזרותו.

"זה יוצר מגבלות", אומרת שירי ומתארת את הקשיים בגידול ילד ממזר. "הילד לא יכול להירשם בתעודת הזהות של האבא הביולוגי שלו. הוא לא שייך אליו בשום צורה. כשרשמתי אותו לגן עירייה, הייתי צריכה לספר לגננת את הסיפור כדי שיוסיפו את האבא של הילד ויוסיפו לו את שם המשפחה של האבא, כדי שלא יהיה נתק כלפי חוץ. זה קשה, זה מקשה, זה הרבה הסברים. צריך לספר לכל אחד את הסיפור. אבא שלו עובד מדינה והוא לא יכול לקבל נקודות זכות כהורה, הוא לא מקבל שום הטבה".

"מי שלא חווה את עניין העגינות, נורא קשה להסביר לאנשים את המורכבות", מספרת שירי. "בפאן הנפשי זה לא פשוט לסחוב, עם כמה שאגיד 'אני כבר עם בן זוג', אני רוצה שיהיו לי ילדים רגילים. זה לא הוגן להגדיר אותו ככה. זאת הגדרה עתיקת יומין והגיע הזמן לעשות שינוי בהגדרה הזאת". בקריאה לרבנים, היא אומרת: "תמצאו משהו בהלכה, כל דבר יש לו פיתרון. יש את כל הסיבות בעולם להתיר אותי מהנישואין, אל תקשו – תעזרו".

טלי (שם בדוי) שקיבלה את הגט המיוחל אחרי שמונה שנות עגינות, הביאה במהלך השנים הללו ילד עם בן זוג חדש. "הכרתי את בן הזוג הנוכחי שלי שלוש שנים לאחר הפרידה", היא מספרת. "אנחנו מתחילים חיים יחד וגרים ביחד ומגדלים ביחד את הילדים שלי, ואחרי שנה מחליטים להביא ילד יחד. בכל המחשבות שלי לא עלה בדעתי שאני עושה נזק לבן שלי. הייתי בת 38 ורציתי עוד ילדים, לא הבנתי את המשמעויות הדתיות. הבן נולד והגרוש שלי שולח לבית הדין הרבני על זה שהבאתי ילד והוא ממזר".

טלי קיבלה גט מיוחד והבן שלה הוצא מרשימת הממזרים, אבל הדרך לשם הייתה מלאה ביסורים. "אני מאשימה את בית הדין הרבני שעושה כזה עוול לנשים. אני שומעת שיש נשים שעוברות כל כך הרבה דברים, חלמאות של המערכת בכללותה. בסוף יש פה משפחה וילדים. נכון שקיבלתי את הגט וזה לא נגמר, צריך לטפל בכל המערך הזה וזה משהו לא תקין".

"שולי רנד התחתן בלי גט וזה אבסורד חוסר השוויוניות", היא מוסיפה. "הדיינים לא עושים את העבודה, וצריכה להיות יותר ענישה וגם אכיפה. מה אשם הילד בבמזרות? עד שמשהו לא יתפוצץ, מישהי לא תתאבד או תשרוף את עצמה, זה לא ישתנה וחבל שזה מה שצריך כדי שיקרה משהו".

עו"ד אורית להב, מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" אומרת כי לבתי הדין הרבניים יש רשימה שחורה של ילדים שמוגדרים ממזרים. לדבריה, מדובר במאות, ככל הנראה 300. "מבחינתנו התופעה הזאת לא אמורה להתקיים בשנת 2021", היא אומרת.

"הגיע הזמן שיהיו פתרונות גם לנשים", אומרת עו"ד להב. "ממזר זה רק כשאישה מביאה ילדים, אין דבר כזה ממזר לגבר. זה מעוגן בחוק הישראלי. לא משנה אם האישה מסורבת גט 10 שנים, אם בעלה שבוי מלחמה או בתרדמת. את עגונה ולא יכולה להביא ילדים לעולם. הרבנות צריכה למצוא את הפתרונות ויש פתרונות, שיחייבו גבר להפקיד גט לפני החתונה. במדינות אחרות לא צריך הסכמה של צד שני להתגרש ובית המשפט הוא זה שקובע".