מבלים בקניון איילון ברמת גן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מסתמן: במקום תו ירוק בקניונים - תו סגול מחמיר

מוקדם יותר נדחה יישום מתווה הקניונים בשל מחלוקת בממשלה בנושא החלת התו הירוק על מרכזי הקניות, ובצל איום בעלי הקניונים והחנויות. על הפרק: הגבלות התקהלות, אכיפה מוגברת וככל הנראה מגבלות נוספות במסעדות
עמיחי שטיין ודנה ירקצי
16 בדצמבר 2021
08:08
עודכן ב 19:11

במקום התו הירוק: רה"מ בנט, משרד הבריאות ושרת הכלכלה ברביבאי מקדמים תו סגול מחמיר בקניונים. מסתמן כי אותו תו סגול יכלול הגבלות התקהלות לפי יחס בין נכנסים לגודל המקום ואכיפה מוגברת. עוד מדובר על הצבת עמדות חיסונים מחוץ לקניונים וכן בדיקות אנטיגן מחוץ לקניון, כרגע אין הסכמה על חשבון מי. מחר אמורה להתקיים פגישה בנושא בשיתוף מנהלי הקניונים כדי להגיע להסכמות בנושא מי יתקצב אותם. 

מוקדם יותר, בתום הערכת מצב בין ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ, הוחלט כי יישום מתווה הקניונים יידחה - ולא יחל מחר כפי שתוכנן מראש. הדחייה הגיעה סביב המחלוקת בממשלה אם הכניסה למרכזי הקניות הסגורים יהיו במתכונת של תו ירוק, כפי שבנט דוחף - או לפי תו סגול, כפי שהצעת הפשרה גורסת. 

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, תומר לוטן, התייחס מוקדם יותר לסערת התו הירוק בקניונים בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב. לדבריו, למשטרה תהיה בעיה גדולה באכיפת התו. הוא הסביר כי בתוך קניון יש שירותים חיוניים שיש לאפשר אליהם גישה. "תו ירוק אפשרי כשבעלי עסקים מבינים בצורה טובה את ההנחיות - ופה המצב שונה. גם אנחנו לא נוכל להיות שם בצורה שוטפת וזה בהחלט אתגר", הוסיף.

האזינו לריאיון עם תומר לוטן

אחרי שרה"מ נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ סיכמו בעקבות הביקורת, כי מתווה הקניונים יובא לאישור הממשלה ללא הנחיה לסמן בצמידים את המבקרים שיש להם תו ירוק - בעלי החנויות זועמים על האפשרות שיחול התו הירוק בקניונים, וממשיכים לאיים במרד. "לא נבדוק תו ירוק בכניסה לקניונים", אמר הבוקר יו"ר התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה, שחר תורג'מן, לרן בנימיני בכאן רשת ב.

תורג'מן הוסיף: "לאורך כל המשבר משרד הבריאות מדבר עם עצמו וכותב תקנות לא ישימות. אני מסכים שצריך לאכוף את התו הסגול ביתר שאת ושצריך להקפיד על עטיית מסכות".

מנגד, השר וחבר קבינט הקורונה זאב אלקין אמר היום לכאן רשת ב: "אני לא חושב שהצמידים יפעלו, אבל השאלה המרכזית היא אם בקניון צריך לפעול תו ירוק כמו בשאר המקומות הסגורים".

לפי המתווה במתכונת התו הירוק, שכעת לא ברור מתי יובא ליישום, הקניונים יהיו חייבים לוודא שאנשים שאין ברשותם תו ירוק או בדיקה שלילית תקפה - לא ייכנסו לחנויות שאינן חיוניות, אולם הם לא יהיו חייבים לסמן את המבקרים בקניון אלא לעשות זאת בכל דרך שתעלה על רוחם. 

אתמול אמרו בכירים בממשלה לכאן חדשות: לא נערוך שינויים נוספים בתו הירוק בקניונים והכוונה שהוא ייצא לדרך ביום שישי. גם לאחר ההודעה אתמול על ביטול ההנחיה הנוגעת לצמידים, הודיע פורום הקניונים כי האיום על עתירה לבג"ץ עומד בעינו. "מצפים מהממשלה להפעיל שכל ישר ולהבין איך עובד קניון, ולהגיע למסקנה שמה שהם רוצים הוא בלתי ישים ולא תורם לדבר מבחינה רפואית", נמסר מהפורום.