-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתפס עם רבע קילו קנאביס וזוכה - בגלל חיפוש לא חוקי

שוטרים הבחינו בצעיר ממוצא אתיופי שישב ברכבו בתחנת דלק וחיכה לחבר שהיה בשירותים, וביצעו חיפוש ברכבו. הם מצאו את הסמים, והצעיר ניסה לברוח. בבית המשפט השוטרים מסרו גרסאות סותרות מדוע ביצעו את החיפוש מלכתחילה - ובית המשפט קבע שהחיפוש לא היה תקין. המשטרה: הטענה כי מדובר בחיפוש על רקע עדתי לכאורה, שגויה מיסודה
שלי טפיירו
21 בדצמבר 2021
09:04

צעיר ממוצא אתיופי זוכה לאחרונה מאישומים - למרות שהחזיק כרבע קילו מריחואנה ברכבו, הודה כי הסמים בכמות הגדולה שייכים לו ואף נמלט מהשוטרים בתום חיפוש ברכבו.  בית המשפט קבע כי החיפוש לא היה חוקי ובוצע ללא כל הצדקה. כמו כן מתח ביקורת על התנהלות השוטרים שהובילה לזיכוי החריג.

במרכז כתב האישום, שתחילתו בחיפוש לא חוקי וסופו בזיכוי מהדהד, עומד צעיר ממוצא אתיופי שבחודש יולי 2019 הגיע לתחנת דלק בחדרה יחד עם חבר והמתין ברכבו עד שזה ישוב מהשירותים. שבזמן ההמתנה ומבלי כל סיבה ברורה, שני שוטרים ביצעו חיפוש ברכב ומצאו 288 גרם של מריחואנה וכן שקיות שלכאורה מצביעות על חלוקה למנות לצורך סחר בסמים. בעוד הצעיר מעוכב הוא הצליח להימלט מהשוטרים ומאוחר יותר הסגיר את עצמו למשטרה.

נגד הצעיר הוגש כתב אישום בגין החזקת סמים והפרעה לשוטר. בעדותו בבית המשפט ציין הנאשם כי חש נרדף וחשש מהשוטרים. "אני ישבתי באוטו וחיכיתי לחבר שלי. פתאום הגיעה ניידת, השוטר ישר התחיל לשאול מה אני עושה פה", שיחזר בשיחה עם כאן חדשות. "'בטוח שיש לך סמים באוטו'. זה היה בתקופה שהעדה האתיופית לא הייתה ביחסים טובים עם המשטרה ועברתי הרבה השפלות משוטרים אז ברחתי. הוא התחיל להגיד 'אתה אתיופי בטח יש לך עבר פלילי'".

השוטרים שהעידו בבית המשפט ציינו כל אחד גרסה משלו לשאלה מדוע הוחלט לבצע את החיפוש. שוטר אחד ציין כי בדק במסוף וגילה שבעל הרכב לא מהאזור ושוטר אחר העיד כי ראה את הנאשם מתעסק במשהו ברכבו.

לאורך כל ההליך טענה הסניגורית של הנאשם כי מדובר בחיפוש לא חוקי ואכן בתום הליך משפטי ממושך החליט שופט בית משפט השלום בחדרה אהוד קפלן לזכות את הנאשם מכל האישומים נגדו תוך שהוא מותח ביקורת על התנהלות השוטרים.

"קו פרשת המים של חוקיות החיפוש ותוצריו הוא הרגע שבו ניגשו השוטרים לנאשם, כשבאותה נקודת זמן לא היה שום חשד שמשהו לא חוקי מתרחש ולכן השוטרים לא היו רשאים לעכב את הנאשם ולבקש ממנו להזדהות", נכתב בהכרעת הדין. באשר לעבירת ההפרעה לשוטר במילוי תפקידו ציין השופט כי משנקבע כי פעילות המשטרה הייתה נגועה באי חוקיות אז הבריחה משוטרים במקרה זה לא יכולה להוות הפרעה לשוטרים.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "הטענה כי מדובר בחיפוש על רקע עדתי לכאורה, שגויה מיסודה ואינה עולה בקנה אחד עם דברי הסנגוריה וסיכומי השופט כפי שעולה מהפרוטוקול עצמו. לעצם העניין יודגש כי זיכוי הנאשם התבסס אך ורק על שאלת חוקיות החיפוש ולא מעבר לכך"