אבן החן שנחשפה בספינות בקיסריה,
צילום: היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות

אבני חן ומטבעות: אוצר עתיק נחשף בספינות שטבעו בחופי קיסריה

בסקר ארכיאולוגי-ימי נמצאו פריטים עתיקים משתי ספינות מהתקופה הרומית והממלוכית. לדברי חוקרי היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות: "הממצאים מספרים את סיפורן של שתי ספינות שנטרפו, על נוסעיהן בעת שניסו לעגון או למצוא מחסה מפני סערה"
שרון עידן
22 בדצמבר 2021
08:44

סקר ארכיאולוגי-ימי של רשות העתיקות באזור קיסריה שפורסם היום (רביעי) חשף חשף אוצר של שתי ספינות טרופות עתיקות. מדובר בשתי ספינות שהתנפצו מול חופי קיסריה בתקופות הרומית והממלוכית, לפני כ-1,700 שנה ולפני כ-600 שנה. האוצר הימי כולל כ-560 מטבעות כסף מהתקופה הממלוכית ומאות מטבעות כסף וארד מהתקופה הרומית, פסלון ברונזה, אבני חן ופריטים נוספים. 

לדברי יעקב שרביט ודרור פלנר, חוקרי היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, "נראה שהספינות עגנו בקרבת מקום, וסערה שהתרחשה גרמה לטביעתן. יתכן שהעגינה התבצעה מתוך מצוקה או חשש מסערה, משום שיורדי הים יודעים, שעגינה במים הרדודים שלא בנמל בנוי ומסודר, היא מסוכנת ומועדת לפורענות". 

מהספינות נטרפו אל הים גם פריטים אישיים נדירים של אנשים שהיו עליהן, אך לא שרדו. בין השאר, נחשפה אבן חן אדומה, שנועדה לשיבוץ בטבעת, עליה גולף כלי נגינה המוכר בשם כינור דוד. במחקר מקובל, שאותו הכינור המוזכר בתנ"ך, הוא, למעשה, כלי הלירה, המוכר במיתולוגיה היוונית כ"לירה של אפולו".


הגמה הנושאת את כלי הנגינה לירה, צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

פריט נוסף חשוב הוא טבעת זהב עבה, המעוצבת בצורת מתומן ומשובצת באבן חן ירוקה, שעליה גולפה דמות נער צעיר, "רועה" לבוש בטוניקה, ועל כתפיו נישא איל או כבשה. דימוי זה מוכר באמנות הנוצרית הקדומה כסמל לישו. לפי הברית החדשה, בקיסריה הטביל השליח פטרוס את שר המאה הרומי קורנליוס. "זהו מקרה ראשון שבו אדם לא יהודי הובא תחת כנפי הנצרות", אומר שרביט. "כאן, החלה הדת הנוצרית את דרכה לרחבי העולם". 


המטבעות שנמצאו בספינות, צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "חופיה של ארץ ישראל עשירים באתרי עתיקות ובממצאים, אשר יש להם חשיבות רבה כנכסי תרבות מורשת לאומיים ובינלאומיים. אלה, חשופים לסכנות, ולכן רשות העתיקות מקיימת סקרים תת-ימיים, לאיתור, לניטור העתיקות ולהצלתן . לאורך חופי ישראל מתקיימות פעילויות ספורטיביות רבות - צלילה, שנירקול, שחיית ים פתוח ושייט, במהלכן מתגלים עתיקות מעת לעת. אנחנו פונים לצוללים ומבקשים – אם נתקלתם בעתיקה, קחו נקודת מיקום בים, השאירו את הממצאים במים ודווחו לנו מיד. לגילוי ותיעוד הממצאים באתרם יש חשיבות ארכיאולוגית רבה, ולעיתים גם מציאה קטנה מובילה לתגלית גדולה".