השופט אביטל חן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השופט אביטל חן: "שחררתי אדם והוא רצח את אשתו, זה הולך איתי"

הנשיא היוצא של בית משפט השלום בירושלים, שישב בתיקים של שרה נתניהו ואולמרט, בריאיון בלעדי: "לא משנה מה תעשה – יחבטו בך". על העומסים בבתי המשפט: "זה מעודד בין השאר חתימה על הסדרי טיעון. אנחנו לא מתים על זה, אבל יש גם יתרונות"
תמר אלמוג ומוטי גילת
23 בדצמבר 2021
11:17

הנשיא הפורש של בית משפט השלום בירושלים ואחראי בתי המשפט הקהילתיים, השופט אביטל חן, דיבר היום (חמישי) בריאיון בלעדי לכאן רשת ב על המורכבות של תיקי אלימות במשפחה. "קרה לי ששחררתי אדם לפני שבע שנים והוא רצח את אשתו", הוא סיפר לתמר אלמוג ומוטי גילת. "לא היה לו עבר פלילי, ביקשתי לברר ראיות, לא ביררו, שחררתי אותו והוא רצח. זו תחושה נוראית של משהו שברח לך בין האצבעות, זה קרה במשמרת שלי ואני נושא את זה איתי". 

האזינו לריאיון המלא עם השופט אביטל חן לכאן רשת ב

השופט חן שיתף בדילמות בתיקים מסוג זה. "כשרואים סימני פגיעה ועבר פלילי המלאכה 'קלה', אבל כשיש אדם נורמטיבי בלי עבר פלילי והוא באמצע סכסוך גירושין ואין סימני אלימות – תעצור? אולי עצרת חף מפשע, לא תעצור? אולי הוא יפגע. זה מדיר שינה". 

חן, ששפט בתיקים של אהוד אולמרט ושרה נתניהו, התייחס לישיבה בתיקים ציבוריים, ואמר: "זה לא תענוג גדול כי לא חשוב מה תעשה יחבטו בך בסוף, מימין או משמאל. כדי להימנע מהשפעות זרות לאורך כל תקופת הטיפול בתיק אני נמנע מלראות או לקרוא בתקשורת. זה לא פשוט, אתה לא מסתכל ולא מתייעץ עם אחרים, זה מאוד בודד. זה אתה, אלוהים שלך והמצפון שלך. בעליון יש להם עם מי להתייעץ". 

נשיא בית משפט השלום הפורש ציין שהקושי המרכזי בעבודה הוא העומס. "אנחנו כל כך עמוסים שזה תמיד על סף חשש שאין מספיק זמן לטפל בצורה רצינית בתיקים", הוא הסביר. "העומס מעודד בין השאר חתימה על הסדרי טיעון. אנחנו לא מתים על זה, יש גם יתרונות, כמו נטילת אחריות. במקרה של אולמרט לא כיבדתי את הסדר הטיעון, הייתה סטיה קטנה ממה שסוכם".