בדיקות בבריטניה
צילום: רויטרס

שיא תחלואה בבריטניה: כמעט 120 אלף נדבקים ביום

מחקר בממלכה: 10 שבועות אחרי הבוסטר - ההגנה מהדבקה יורדת ב-25% מול האומיקרון, אך חולים באומיקרון בעלי סיכוי נמוך יותר להתאשפז •עלייה בתחלואה גם בצרפת ובאיטליה
מאיה ראכלין איתמר מרגלית ורם ברנדס
23 בדצמבר 2021
15:29
עודכן ב 18:32

שיעורי התחלואה בבריטניה ממשיכים לזנק - היום (חמישי) פורסם כי כ-119,789 איש אומתו לקורונה בממלכה ביממה האחרונה, שיא תחלואה יומי חדש. אתמול נשבר שיא נוסף, כאשר 106,122 איש נדבקו. לצד זאת, 147 איש מתו מקורונה במדינה ביממה האחרונה, בהשוואה ל-140 ביום הקודם.

גם בצרפת נרשם זינוק בתחלואה, עם 88 אלף נדבקים ביממה. לדברי שר הבריאות הצרפתי מדובר בנתון הגרוע ביותר מאז פרוץ המגפה במדינה ב-2020. באיטליה מדווחים על שיעורי תחלואה - 44,595 איש נדבקו ביממה האחרונה, בהשוואה ל-36,293 יום לפני כן. 

ברקע, מחקר של משרד הבריאות בבריטניה מצא שעשרה שבועות אחרי מתן חיסון הבוסטר של פייזר, ההגנה שהוא מספק מפני הדבקה בזן האומיקרון פוחתת מ-70% עם מתן הבוסטר ל-45%. לצד זאת, המחקר קובע כי הסבירות של נדבקים באומיקרון להגיע למצב של אשפוז נמוכה ב-50% עד 70% מבזנים קודמים. 

המדענים ניתחו 147,597 מאומתים לווריאנט דלתא, ו-68,489 מאומתים לאומיקרון, והם חוסנו בשני חיסונים של פייזר, או מודרנה או אסטרהזניקה, עם בוסטר של פייזר ומודרנה. מי שקיבלו שלושה חיסונים של פייזר - נותרו על הגנה של 70%, ואחרי עשרה שבועות ירדו ל-45%. מי שקיבל בוסטר של מודרנה, נותר על 70% גם תשעה שבועות אחרי הבוסטר.

התרופה של מרק קיבלה את אישור החירום

מנהל המזון והתרופות של ארצות הברית (FDA) אישר לשימוש את גלולת חברת מרק נגד נגיף קורונה, יממה לאחר האישור שניתן לגלולת חברת פייזר, הצפויה להיות הגלולה המועדפת לטיפול בנגיף, בשל יעילות טובה יותר ותופעות לוואי חמורות פחות.

יכולתה של גלולת חברת מרק בהתמודדות עם נגיף קורונה, נמוכה משהוכרז בתחילה, ותווית התרופה תזהיר מבעיות בטיחות רציניות, בכלל זה האפשרות למומים מולדים. ה-FDA אישר את גלולת מרק למבוגרים עם תסמינים מוקדמים של קורונה, בעלי הסיכון הגבוה ביותר שיזדקקו לאשפוז, בהם זקנים, ובעלי מחלות רקע כמו השמנה ומחלות לב.

בבריטניה לא ממהרים להטיל מגבלות

גורם ממשלתי בכיר בממלכה אמר היום לסקיי ניוז שראש הממשלה בוריס ג'ונסון לא מתכוון להכריז השבוע על הגבלות חדשות שמטרתן להיאבק בהתפשטות נגיף קורונה. היעדר הכרזה על הגבלות חדשות - בזמן ששני מחקרים בריטיים הראו שהתסמינים של זן אומיקרון קלים יותר לעומת הידבקות בזן דלתא של נגיף קורונה, מה שיוביל לשיעור נמוך יותר של אשפוזים בבתי חולים.

בדיילי טלגרף דווח הבוקר שהבריטים שוקלים אפשרות להתחיל בהפצת מנת חיסון רביעית נגד קורונה, בעקבות הצעד התקדימי עליו החליטה השבוע ממשלת ישראל. יחד עם זה, מומחים בוועדת החיסונים המייעצת לממשלת בריטניה  יבדקו את רמת החיסוניות שמתקבלת אחרי שלוש מנות חיסון, וכן ייעזרו בנתוני האשפוזים בעקבות זן אומיקרון, בטרם ימליצו על מתן מנה רביעית. 

האזינו לפרק חדש בהסכת "עוד יום" בהגשת מאיה ראכלין

בסקוטלנד מבדלים את עצמם מיתר הממלכה והודיעה שמועדוני הלילה ייסגרו החל מ-27 בדצמבר למשך שלושה שבועות, מחשש להתפשטות קורונה. כבר בסוף השבוע של חג המולד צפויים להיות הגבלות על מקומות אירוח בסקוטלנד, במסגרתם לא יוכלו להיות יותר ממאות בודדות של משתתפים, בהתאם להימצאות כסאות או לא עבור המבקרים.

ההודעה הסקוטית מצטרפת להודעות דומות מוויילס וצפון אירלנד ולפי שעה – מועדוני הלילה היחידים שיהיו פתוחים בבריטניה לקראת חגיגות השנה האזרחית החדשה יהיו באנגליה בלבד. 

רוסיה: פוטין קורא לציבור להתחסן

הנשיא פוטין קורא לאזרחי רוסיה להתחסן נגד נגיף קורונה: בדברים שנשא במסגרת מסיבת העיתונאים השנתית שארגן לקראת סוף השנה, אמר פוטין כי הוא מקווה שארצו תגיע לחסינות עדר קולקטיבית נגד הנגיף במהלך השנה הבאה.

לפי נתוני רויטרס, ברוסיה מתו למעלה מ-600 אלף בני אדם כתוצאה מקורונה. ביממה החולפת הודיעו רשויות הבריאות במדינה שנרשמו 25,667 מקרים מאומתים לנגיף, וכן 1,002 מקרי מוות. בגרמניה דיווחו היום על מקרה מוות ראשון מהאומיקרון. 

בבולגריה, ראש הממשלה קיריל פטקוב הודיע היום שאנשים מבוגרים שיתחסנו נגד קורונה ייזכו לקבל כסף מזומן. מדובר בתוכנית תמריצים ממשלתית, שמטרתה להעלות את שיעור ההתחסנות הנמוך במדינה נגד קורונה בה התחסנו רק 27% מהאוכלוסייה המבוגרת התחסנה לעומת ממוצע של 68% במדינות האיחוד האירופי. 

כל פנסיונר בולגרי יזכה לתוספת של 75 לב (כ-140 שקלים) לפנסיה החודשית שלו בששת החודשים לאחר שקיבל את מנת החיסון הראשונה או השנייה. מי שיתחסנו בשלוש מנות של החיסון ייזכו גם הם לתוספת בפנסיה שלהם. 

ארה"ב: ממליצים להימנע מהתקהלויות - גם של מחוסנים

ראשי מערכת הבריאות של ארצות הברית אמרו אמש בתדריך לעיתונות כי הם לא ממליצים על קיום התקהלויות גדולות, אפילו כאלה בהם נמצאים אנשים שמחוסנים גם בבוסטר, בשל החשש מהתפשטות זן אומיקרון לקורונה.

בתוך כך, סגנית הנשיא קמאלה האריס נחשפה לעובד בבית הלבן, שהתגלה כמאומת לקורונה. היא נבדקה, ונמצאה שלילית לנגיף. הנשיא ג'ו ביידן התראיין הלילה לרשת ABC, ונשאל אם ממשלו כשל נוכח העובדה שרבים בארצות הברית מתקשים להשיג ערכות בדיקה ביתיות לגילוי קורונה. הוא השיב על כך בשלילה, וציין כי הממשל הזמין 500 מיליון ערכות כדי להתגבר על המחסור, אולם הודה שהיה שמח להורות על הזמנה זו מוקדם יותר.

בית המשפט העליון של ארצות הברית הודיע שידון בתחילת החודש הבא השתי סוגיות הקשורות לחובת התחסנות, שממשל ביידן רוצה ליישם אותן בכל רחבי המדינה. האחת נוגעת לחובת התחסנות או בדיקה לעסקים פרטיים גדולים, והשנייה בדרישה מעובדי מערכת הבריאות להתחסן נגד קורונה. במדינת קליפורניה לא מתמהמהים, ומושל המדינה הודיע שעובדי מערכת הבריאות יחוייבו לקבל את זריקות הדחף עד 1 בפברואר.