תמונות לווין מהכור בדימונה 25.02.21
צילום: אי-פי

האיום האיראני: "נפציץ את הכור בדימונה אם ישראל תתקוף"

בטהראן פורסמו צילומים של פגיעה במטרה הדומה למתקן הגרעין הישראלי, בסיום תרגיל של משמרות המפכה: "זו אזהרה ברורה למשטר הציוני שעליו להיזהר מלעשות טעות" • בתרגיל שוגרו 16 טילים בליסטיים בבת אחת, ונמסר כי השמידו את מטרותיהם
יואב זהבי
24 בדצמבר 2021
23:25
עודכן ב 08:42

איראן מאיימת לתקוף בטילים את הכור הגרעיני בדימונה אם ישראל תתקוף את מתקני הגרעין שלה. כך דווח אמש (שישי) בסוכנות הידיעות רויטרס. בסיום התרגיל הצבאי של משמרות המהפכה, שידרה הטלוויזיה הממלכתית בטהראן צילומים המתעדים פגיעת טילים במטרה הדומה לכור בדימונה.

"משמרות המהפכה תירגלו תקיפה מוצלחת של מתקני הגרעין בדימונה, אתר בעל חשיבות קריטית למשטר הציוני", דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית-למחצה "תסנים". מפקד משמרות המהפכה, גנרל חוסיין סלאמי, אמר בראיון לטלוויזיה האיראנית כי התרגיל הוא אזהרה ברורה למשטר הציוני שעליו להיזהר מלעשות טעות.

מפצחים את הגרעין האיראני | עוד יום

"נגדע את זרועותיהם אם יעשו צעד שגוי. ההבדל היחיד בין תרגיל למשימה מבצעית אמיתית הוא שינוי זווית השיגור של הטילים", הזהיר הקצין הבכיר האיראני. במהלך התרגיל שוגרו בעת ובעונה אחת 16 טילים בליסטיים, ונמסר כי הם השמידו את מטרותיהם.

בעמודי השער של גליונות השבת של עיתונאים המזוהים עם משמרות המהפכה גם כן מפורסם התרגיל הצבאי שקיימה איראן. בעיתון ושם "וטן אמרוז" נכתב: "הטילים שלנו לא יכולים לחכות יותר", בעוד בעיתון בשם "ג'אואן" נכתב בכותרת הראשית "רק צעד אחד משליחת הטילים לתל אביב". 

בתוך כך, ערוץ הטלוויזיה האיראני PRESS TV המשדר בשפה האנגלית פרסם סרטון לוחמה פסיכולוגית, שמטרתו להניא את ישראל מלתקוף את מתקני הגרעין באיראן. בסרטון ניתן הסבר מדוע השמדת מתקני הגרעין איננה אפשרית, בעקבות מערכת ההגנה האווירית המתקדמת, פיזור מתקני הגרעין על פני כל שטח המדינה, וגם כי טהראן יכולה בקלות לשקם את תוכנית הגרעין שלה אם היא תושמד. עוד נאמר כי איראן תגיב לכל תוקפנות ישראלית. 

ביום רביעי התראיין לכאן חדשות היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, ואמר כי בארצות הברית "מאמינים שעוד ניתן להגיע לפתרון דיפלומטי מול איראן", ברקע שיחות הגרעין בווינה, שיתחדשו ביום שני הקרוב. לצד זאת אמר כי בדלתיים סגורות מדברים בוושינגטון על טווח זמן של שבועות שאחריהם יהיה ברור אם האיראנים מוכנים לפיתרון שכזה.

סאליבן אמר בריאיון שלו ולבכירים נוספים בממשל ביידן כי "יש עמדה דומה עם רבים מבכירים במערכת הצבאית ובמודיעין שיצאו ואמרו שעזיבת ההסכם הייתה טעות אסטרטגית קטסטרופלית". בכך הוא כיוון לדבריו של ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, שעזיבת ההסכם היה אסון, ולדברים של האלוף במילואים ניצן אלון לכאן רשת ב, כי היציאה מההסכם בשנת 2018 על ידי ממשל טראמפ הייתה רעה לישראל מבחינה ביטחונית.