חג המולד במחלקת טיפול נמרץ בדרום צרפת
צילום: אי-פי

חג מולד בצל האומיקרון: בעולם נאבקים בגל תחלואה נוסף

ברחבי העולם חוגגים את חג המולד תחת מגבלות האומיקרון ושיאי תחלואה שנשברים בימים האחרונים. חברות תעופה ביטלו אלפי טיסות שתוכננו לסוף השבוע של חג המולד, ובארה"ב עלה מספר המאומתים ב-45% ביום אחד. ואיפה חגגו בלי האומיקרון?
איתמר מרגלית
25 בדצמבר 2021
09:48
עודכן ב 17:24

ברחבי העולם חוגגים את חג המולד תחת מגבלות האומיקרון ושיאי תחלואה שנשברים בימים האחרונים. חברות תעופה ביטלו אלפי טיסות שתוכננו לסוף השבוע של חג המולד, ובארצות הברית עלה מספר המאומתים ב-45% ביום אחד. ואיפה חגגו בלי האומיקרון? 

אנגליה: תושבי לונדון מגיעים להתחסן גם בחג המולד

בלונדון הגיעו תושבים מקומיים לתחנות ההתחסנות גם בעיצומו של חג המולד. הנחישות להתחסן ככל הנראה קשורה בנאומו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שעודד את הציבור לעשות זאת, וגם ברקע שיא התחלואה היומי מקורונה שנרשם בממלכה אתמול. 

 קניות לקראת חג המולד בלונדון אתמול (צילום: אי-פי)

אירלנד: הערכה - 83% מהמאומתים החדשים קשורים לאומיקרון 

אירלנד רשמה שיא תחלואה יומי מקורונה, כשביממה החולפת נרשמו 13,765 מקרים מאומתים לנגיף. מדובר בכ-2,500 מקרים יותר מהשיא הקודם שנשבר אתמול. ההערכה היא ש-83% מהמקרים המאומתים קשורים לזן אומיקרון.

אלפי טיסות שתוכננו לחג המולד בוטלו

חברות תעופה ברחבי העולם ביטלו יותר מ-4,300 טיסות שתוכננו לסוף השבוע של חג המולד. יותר מרבע מן הטיסות שבוטלו הן טיסות אל ארצות הברית, ממנה או בתחומה.

ארה"ב: שיאי תחלואה ביותר מ-11 מדינות 

בימים האחרונים נרשם גידול של ממש במספר המאומתים בארצות הברית בשל ההתפשטות המהירה של זן אומיקרון. בשבוע האחרון עלה מספר המאומתים בארצות הברית ב-45% ל-179 אלף ביום. לפחות ב-11 מדינות, בהן ניו יורק, נרשמו אתמול או שלשום שיאי תחלואה יומיים.

הנשיא ביידן ורעייתו ג'יל נאלצו לוותר על חגיגות חג המולד המסורתיות בבית הלבן ולציין את החג ביום פתוח בבית הלבן, שנערך תוך עטיית מסכות וללא הגשת אוכל. "כל מי שמכיר את הזוג ביידן יודע כמה הם אוהבים לארח בחג המולד", אמרה בצער הדוברת של האישה הראשונה. 

 הבית הלבן לובש אווירת חג. צילום: אי-פי

גרמניה: הנשיא בנאום חג המולד על הגבלות הקורונה - "בדמוקרטיה מותר לא להסכים"

בגרמניה הנשיא פרנק ואלטר שטיינמאייר נשא נאום מיוחד לרגל חג המולד, ובו שיבח חלק ניכר מהציבור שלקח אחריות ונקט אמצעי זהירות, דוגמת עטיית מסכות והתחסנות. הוא התייחס למחלוקת שמעוררות הגבלות הקורונה בקרב חלקים מהאוכלוסייה, ואמר שבדמוקרטיה מותר לא להסכים, אך ציין שעל תושבי גרמניה לזכור שהם אזרחים של מדינה אחת, שיצטרכו לחיות יחדיו גם לאחר סוף המגפה.

 בדיקות קורונה לפני חג המולד בפרנקפורט (צילום: אי-פי)

הבוקר דיווחה גרמניה על יותר מ-22 אלף מאומתים חדשים ביממה האחרונה ועל 157 מתים. בהודו מתו ביממה האחרונה 387 חולים, ועד כה מתו מן הנגיף במדינה כמעט 480 אלף בני אדם. מספר הנדבקים מתקרב ל-35 מיליון. בפורטוגל מדווחים שזן אומיקרון נהפך לווריאנט הדומיננטי של הנגיף. 

ניו זילנד: חוגגים בלי אומיקרון

אחת המדינות הבודדות בעולם שחגגו את חג המולד ללא זן האומיקרון היא ניו זילנד, שבשל מדיניות מאוד מחמירה של הגבלת הכניסה אליה הצליחה למנוע מהזן החדש להיכנס. כשזן הדלתא התגלה לראשונה במדינת האיים הדרומית, נכנסה ניו זילנד לסגר של 188 ימים. השמחה של חג המולד אמנם לא הייתה שלמה - מפני שבארוחת חג רבות נעדרו בני משפחה שלא יכלו לשוב למדינה ממקום מגוריהם מעבר לים.