שהד בת ה-10, פליטה סורית

"אני מייחלת לאוהל ב-2022": הבקשה של הילדה הסורית שמכווצת את הלב

שהד בת ה-10 היא עקורה שחיה עם משפחתה במחנה פליטים באידליב, המעוז הכמעט אחרון של מתנגדי אסד, שם חיים משפחות עם ילדים ללא קורת גג בחורף המקפיא. תשובתה לשאלת כתב ערוץ אל-ג'זירה "מה את מאחלת לשנה החדשה?" - היא עוד תזכורת צובטת לזוועות על אדמת סוריה, מאז שפרצה מלחמת האזרחים
רועי קייס וגל אהרונוביץ'
27 בדצמבר 2021
01:37
עודכן ב 12:27

בימים האחרונים שבר את הרשתות הערביות סרטון של ילדה בת 10 בשם שהד, שגרה במחנה פליטים בסוריה. מדובר בקטע מתוך סיור של כתב ערוץ אל-ג'זירה הקטארי במחוז מוכה ההפגזות אידליב שבצפון מערב המדינה, המעוז המשמעותי האחרון של מתנגדי אסד.

"מה את מאחלת לשנת 2022?", שאל הכתב את הילדה - שענתה בעיניים עייפות: "אני מייחלת לאוהל". שהד היא עקורה מאחד ממחנות הפליטים באידליב שבדומה לסורים רבים, בהם ילדים, חיה בתנאים קשים – שהופכים אכזריים במיוחד בעונת החורף. מדובר באזור שהפך למפלטם של אלפי משפחות סוריות, החיות ללא קורת גג.

יותר מעשור חלף מאז שפרצה מלחמת האזרחים בסוריה. המטרה העיקרית של משטר אסד היא "לבנות את המדינה מחדש". בשאר אל-אסד עצמו זכה מחדש בבחירות לנשיאות בחודש מאי, וזו הקדנציה הרביעית שלו בתפקיד מאז שהחליף את אביו בשנת 2000.

באפריל 2020 האשים ארגון של האו"ם את משטרו של אסד, בפעם הראשונה באופן מפורש, בשימוש בנשק כימי במלחמתו במורדים. צוות חדש של מומחים מטעם הארגון לאיסור השימוש בנשק כימי, הגיש דו"ח חקירה ראשון ובו קבע כי חיל האוויר הסורי השתמש בגז העצבים סארין ובכלור שלוש פעמים בחודש מארס בשנת 2017. כל המתקפות היו על כפר בצפון סוריה ויותר מ-100 בני אדם נהרגו בה.

בתגובה למתקפה הכימית ירו בראשית אפריל 2017 שתי ספינות של חיל הים האמריקני 59 טילי טומהוק לעבר בסיס חיל האוויר הסורי בחומס שממנו המריאו המטוסים שביצעו את המתקפה. זו הייתה הפעם הראשונה שבה הורה הבית הלבן על מתקפה צבאית נגד כוחות צבא אסד.