השלכת מזון
צילום: גטי אימג'ס

50 אלף טון פחות: כך הפכנו לפחות מבזבזי אוכל

לפי דוח אובדן והצלת המזון בישראל לשנת 2020, חלה ירידה של כ-50 אלף טונות באובדן המזון - בשל עליה בהיקף הקניות באתרים ומעבר לצריכת אוכל בבית בזמן משבר הקורונה. עם זאת, 150 אלף איש נוספו למעגל אי-הביטחון התזונתי בצל המגיפה. מנכ"ל עמותת לקט ישראל: הצלת מזון מאפשרת גם להפחית את זיהום הסביבה
נופר משה
27 בדצמבר 2021
05:58

סך היקף אובדן המזון בישראל עומד על 2.5 מיליון טון, בשווי של 19.1 מיליארד שקלים - כ-615 שקלים לחודש לכל משק בית בישראל. כך לפי נתונים מתוך דוח אובדן והצלת המזון בישראל לשנת 2020, שפרסם הבוקר (שני) ארגון לקט ישראל זו הפעם השישית.

לפי הדוח, בשנת 2020 חלה ירידה של כ-50 אלף טונות באובדן המזון, בשל שינויים בהרגלי הצריכה - עליה בהיקף הרכישות המקוונות, ירידה בהיקף הרכישות בשוקים הפתוחים ומעבר מצריכת מזון במקטע המוסדי שנסגר, לצריכת מזון בבית. לצד הנתונים החיוביים עולה כי 150 אלף איש נוספו למעגל אי-הביטחון התזונתי עקב המגיפה.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, התייחסה לנתוני הדוח ואמרה: "להפחתת אובדן המזון תרומה חשובה לעמידתה של ישראל ביעדי הפחתת פליטות גזי החממה שעליהן התחייבה ערב ועידת האקלים בחודש שעבר. נמשיך ונקדם מדיניות להפחתת אובדן מזון בהתאם לאסטרטגיית הפסולת של המשרד להגנת הסביבה, ובהתאם לתוכנית הלאומית לשינוי אקלים".

גידי כרוך, מנכ"ל עמותת "לקט ישראל", הוסיף: "היתרון הגדול בהצלת מזון הוא היכולת לא רק לסגור את פער חוסר הביטחון התזונתי כולו בישראל ברבע מהתקציב, אלא שיש ביכולתה ליעל ולמנוע בזבוז משאבי טבע וייצור, לסייע בהפחתת פליטות ומזהמים ולחזק את המאבק במשבר האקלים הפוקד את העולם כולו".