אמסלם
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק ברקת עבר בטרומית, הקואליציה "נקמה" בח"כ אמסלם

בקואליציה הצביעו נגד ההצעה של הח"כ מהליכוד, אך תמכו בהצעה דומה של ח"כ שרן השכל • חברי כנסת חרדים הפריעו לנאומה של ח"כ מלינובסקי, שאמרה להם - "תישארו בגטו". ח"כ פרוש קרא לעברה "שיכורה" והוצא מהמליאה • השר הנדל נגד הרב הראשי: "עובד ציבור צריך למלא את החלטות הממשלה"
זאב קם
29 בדצמבר 2021
08:48
עודכן ב 18:26

החוק המכונה "חוק ברקת" עבר ברוב גדול בכנסת בקריאה טרומית. בליכוד נחלקו בהצבעה. הרוב בליכוד הצביעו בעד אך חלק מחברי הכנסת בליכוד התנגדו. נתניהו עצמו לא נכח בהצבעה. על פי הצעת החוק, מועמד בפריימריז של מפלגה יהיה מוגבל לגיוס תרומות עד לסכום של 100 אלף שקלים בלבד.

בקואליציה עשו תרגיל ליוזם החוק המקורי ח"כ דוד אמסלם והפילו את הצעת החוק שהגיש בנושא הח"כ מהליכוד אך אישרו הצעת חוק זהה שהוגשה על ידי ח"כ שרן השכל מתקווה חדשה. מטרת התרגיל היתה להתנקם באמסלם, שלא נחשב לח"כ אהוד בשורות הקואליציה, בלשון המעטה.

ח"כ דוד אמסלם אמר במליאה: "אם אתה מפזר מיליוני שקלים אתה קונה מדינה. למה שלא יישבו כאן בכנסת 100 מיליארדרים ויחוקקו חוקים שנוחים להם? יש פה בנאדם שכבר כמה חודשים עוסק רק בזה ולא בשום דבר אחר ומספר בלופים לכולם. למה? כי הפרמטר של הכסף חשוב לו ובלעדיו הוא לא יהיה פה. אין דבר יותר הגון מהחוק הזה". אמסלם התעמת עם סגן השר אביר קארה ואמר לו "תאכל בוטנים".

"תישארו בגטו", "שיכורה": עימות חריף במליאה

טונים גבוהים בדיון במליאה על הצעת חוק בנושא הגיור: יו"ר הוועדה לשירותי דת ח"כ יוליה מלינובסקי עלתה לכנסת להציג חקיקה פרטית בנושא הגיור, וספגה מבול של קריאות ביניים ועלבונות מחברי הכנסת החרדים. ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה קרא לעברה כמה פעמים "שיכורה" והוצא מהאולם. 

גם ח"כ מלינובסקי עלתה לטונים גבוהים, ומדוכן הנואמים אמרה על הח"כים החרדים כי הם "גזענים, שובניסטים ושונאי נשים". היא אמרה להם שהם "יישארו בגטו". כמו כן אמרה מלינובסקי שהח"כים החרדים מאמינים "בשילוש הקדוש של טיפשות, בורות וגזענות".

הנדל נגד הרב הראשי: "לא צריך להיות בתפקידו"

השר יועז הנדל מתקווה חדשה תקף הבוקר את הרב הראשי לישראל דוד לאו שהודיע אמש לראש הממשלה כי לא יוכל לחתום על גיורים אם ראש מערך הגיור, שמפקח עליהם, יפוטר. "עובד ציבור צריך למלא את החלטות הממשלה, ואם הוא לא עושה זאת - הוא לא צריך להיות בתפקידו", קבע הנדל בריאיון לאסף ליברמן בכאן רשת ב. לדבריו, "מי ששרת בצבא יותר יהודי מאשר מי שלא".

האזינו לריאיון של השר יועז הנדל בתוכנית "קלמן ליברמן"

השר לשירותי דת מתן כהנא, שמעוניין לפטר את הרב משה ולר, ממלא מקום ראש מערך הגיור, טען אתמול כי החלטת הרב לאו "תפגע בעולים מאתיופיה, בחיילים המבקשים להתגייר ובאלפי מתגיירים נוספים".

סמוטריץ': "‏הרב הראשי נלחם את מלחמת היהדות הממלכתית"

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', הגיב: "‏הרב הראשי נלחם את מלחמתה של היהדות הממלכתית נגד הרס הגיור והפגיעה הקשה באחדות העם". לדבריו, "הניסיון להציג אותו כ'פקיד' ולקרוא לפיטוריו בשל כך הם חמורים ומשקפים חוסר הבנה מוחלט בתפקידה של הרבנות הראשית. אני מבקש לחזק את ידיו של הרב לאו בעמדתו הצודקת ומחויבת המציאות ומתחייב שנעמוד לצידו".