-
צילומים: אי-פי

מסכמים את 2021 בעולם | יומן השנה

באפגניסטן הגיעה אל קיצה המלחמה הארוכה ביותר בהיסטוריה של אמריקה • בזימבבואה מתחננים לאזרחים שיבואו להתחסן | השעה הבינלאומית מסכמת שנה
השעה הבינלאומית
29 בדצמבר 2021
14:07

ב-15 באוגוסט בבוקר הגיע הטליבאן לשערי קאבול. עד לשעות הערב, הנשיא אשראף גאני כבר לא היה בבירה והטליבאן השתלטו על ארמון הנשיאות. בעשרה ימים בלבד הם השתלטו על כל המחוזות המרכזיים באפגניסטאן. שבועיים חלפו עד שהמטוס האמריקני האחרון עזב את המדינה, וכך, בתבוסה צורבת ופיגוע שבו נרצחו 183 בני אדם, הגיעה אל קיצה המלחמה הארוכה ביותר בהיסטוריה של אמריקה, שעלותה למשלם המיסים האמריקני נאמדת בשני טריליון דולרים.

מסכמים את 2021 בשעה הבינלאומית | כאן רשת ב

רבים אכן הצליחו להימלט, אך אחרים נותרו מאחור, נתונים לשליטת הרודנים החדשים שרוצים לכונן רפובליקה אסלאמית אלימה. עומר הוא אחד מהם. הימים שחלפו מאז רק החמירו את המצב הוא מספר ליומן השנה בריאיון מקאבול הבירה.

האזינו לראיון מיוחד עם עומר, תושב אפגניסטן המתגורר בקאבול

"המצב הוא במידה רבה מפחיד. העיר אמנם רגועה יותר אבל אנשים לא רגועים. אנחנו מתמודדים עם משבר כלכלי במדינה, אנשים איבדו את פרנסתם ואת זכויותיהם. יש קבוצה שנמצאת בשלטון אבל לא תומכים בהם, האנשים פשוט מפחדים מהם. כשאתה יוצא לרחוב התחושה היא של חיים בתקופה של אבדון. הסיבה העיקרית למשבר הכלכלי היא הפסקת הסיוע ממדינות העולם בעקבות עליית טליבאן".

"הנשים איבדו את זכותן החוקתית, הזכות לעבוד, הזכות לצאת למרחב הציבורי. בתי הספר של הילדות סגורים, כך שהמורים בפועל בבית. הנשים הצעירות נולדו לתוך עידן של חופש וזכויות, בעשרים שנה הייתה כאן התקדמות עצומה בזכויות נשים. הן אבלות על מה שהצליחו להשיג בשנים האחרונות".

"ארגון הבריאות העולמי  מנסה למנוע מהעולם השלישי להתחסן בחיסון שלישי"

זימבבואה גובלת בדרום אפריקה, יצואנית זן האומיקרון, והגבול פתוח. אבל תוכנית החיסונים במדינה תקועה, רק 30% מהציבור התחסנו. ד"ר ויואק סולנקי, מנהל בית חולים בהררה הבירה, מסביר כי כחצי מהאוכלוסיה מהססת בשל שמועות על כך שהחיסון גורם ללונג קוביד, או שהוא פוגע בפוריות - דעה שמקצינה בתוך קהילות דתיות. לדבריו, מי שעיכב את חיסון הבוסטר בזימבבואה הוא דווקא ארגון הבריאות העולמי, שהתעקש לחסן כמה שיותר אזרחים בחיסון ראשון ושני.

בניגוד לטענות על משאבי חיסון מוגבלים בעולם וחוסר הוגנות בכוונה להליכה למנה רביעית בישראל אומר סולנסקי: "יש לי הרבה כבוד למערכת הבריאות בישראל. אתם בחוד החנית ולא משנה מה אומרים אחרים. אתם עושים דבר נכון ולא רוצים שהאזרחים שלכם יסבלו וימותו. אנחנו הולכים בעקבותיכם. אין מחסור בחיסונים בעולם, גם לא במדינות העניות. יש מחסור באנשים שרוצים להתחסן".

האזינו לריאיון עם ד"ר ויואק סולנקי מזימבבואה