-

השחרור של מאיה: התמורה הסודית של הרצוג לרודן הדיקטטור של בלארוס

בין האופציות שהעלו כלי תקשורת במדינה: "שבירת המצור האירופי על בלארוס" • מלשכת הנשיא מסרו: אין שום התחייבות • לאחר חודשיים מאיה רייטן חזרה ארצה • עורך הדין המייצג את המשפחה: "הסתיים מאבק ארוך ומתיש בשילוב התערבות דיפלומטית"
ורד פלמן ושרון עידן
30 בדצמבר 2021
21:13
עודכן ב 21:58

השחרור של מאיה: בבלארוס דיווחו היום (חמישי) שהתקיימה שיחה מוקדם יותר השבוע, ביום שני, בין הנשיא הרצוג לעמיתו הבלארוסי לוקאשנקו. עוד דווח כי השניים דנו ביחסים בין המדינות ובמכלול בעיות הומניטריות.

כלי תקשורת במדינה העלו ספקולציות בנוגע לתמורה הישראלית על שחרור הישראלית. בין האופציות: "שבירת המצור האירופי על בלארוס", כלומר אספקה של סחורות שהמדינה לא יכולה לקבל בשל סנקציות שהטילו עליה האיחוד האירופי וארצות הברית. מלשכת הנשיא מסרו בתגובה כי אין שום התחייבות.

בתקשורת הבלארוסית אף דווח כי במדינה כלוא אזרח שוויצרי, אך ראשי מדינה זו נמנעים מליצור קשר ישיר עם לוקשנקו בעניינו בשל התדמית הרעה שתיווצר להם בארצם בשל עצם השיחה עם הרודן.

האזרחית הישראלית מאיה רייטן, שהייתה כלואה בבלארוס, בדרכה לישראל. רייטן שוחררה מהכלא לאחר חודש וחצי עקב החזקת קנאביס רפואי, שאסור להחזקה במדינה. רייטן, עורכת דין במקצועה נעצרה במקום ובמספר הזדמנויות אמרה כי היא חוששת שלא תשרוד בתנאי הכליאה.


עורך הדין שרון נהרי, שייצג את המשפחה, מסר: "היום הסתיים, מאבק ארוך ומתיש. הוגש נגדה כתב אישום בגין ביצוע עבירות שמדינת בלארוס רואה בהן כחמורות. במשך חודשיים קדחתניים, של עבודה קשה סביב השעון, ולמרות המצב המשפטי המורכב, בשילוב התערבות דיפלומטית מאיה שוחררה. ברצוני להודות ולברך את כל הגורמים שסייעו בעניין".