חגיגות ראש השנה 2022 באוסטרליה
צילום: רויטרס

שנת קורונה נוספת? בעולם חוגגים סילבסטר בצל האומיקרון

חגיגות השנה החדשה בשאנז אליזה בפריז ובכיכר טרפלגר בלונדון בוטלו. החגיגה המסורתית בטיימס סקוור הוגבלה ל-15 אלף בלבד • יותר מ-2 מיליון בני אדם נדבקו בקורונה בבריטניה בשבוע שעבר, שיא תחלואה יומי בצרפת: 232 אלף נדבקים ביום
איתמר מרגלית
31 בדצמבר 2021
13:24
עודכן ב 20:11

2022 החלה היום (שישי) ברחבי העולם ומדינות ניו זילנד, אוסטרליה ויפן כבר פתחו את חגיגות השנה החדשה, בצל הגבלות. בכמה ערים גדולות באירופה המסיבות השנתיות במרכזי הערים בוטלו - מופע הזיקוקים בשאנז אליזה בפריז בוטל, וכך גם החגיגה המסורתית בכיכר טרפלגר בלונדון. בניו יורק, החליטה העירייה להגביל את מספר החוגגים במסיבה השנתית בטיימס סקוור, ל-15 אלף איש בלבד. גם ברומא, ונציה וערים אחרות באיטליה, נאסר על אירועים גדולים ומועדוני הלילה נסגרו. 

בעיר אוקלנד שבניו זילנד הקלו מעט על הגבלות קורונה לטובת חגיגות השנה החדשה - רמת הסיכון ירדה מדרגה "אדומה" לכתומה", דבר שמאפשר התקהלות במקומות הבילוי. בעיר התקיים מופע אורות במקום מופע הזיקוקים המסורתי. גם באוסטרליה נכנסה כבר 2022 עם מופע זיקוקים מסורתי בסידני.


גם בשאר העולם החגיגות יהיו השנה בצל הקורונה ובעיקר בשל התפשטות זן האומיקרון. בדרום אפריקה הוחלט אמש להסיר באופן מיידי את העוצר הלילי שהוטל בין השעות 04:00-00:00 כיוון שבמדינה סבורים שעברו את שיא גל תחלואת האומיקרון. לעומת זאת, במחוז קווייבק בקנדה יחלו ליישם עוצר לילי בין השעות 22:00 ל-05:00.

בבריטניה מקבלים את השנה החדשה עם מספרי תחלואה חסרי תקדים. לפי הערכות הלשכה הבריטית לסטטיסטיקה, כ-2.3 מיליון איש במדינה נשאו את נגיף הקורונה בשבוע שעבר. לפי נתונים אלה, 1 מכל 25 איש באנגליה חולה בקורונה. הנתונים הגבוים ביותר מאז סתיו 2020. עם זאת, מחקר שנעשה בבריטניה שוב מבשר טובות בנוגע לעמידות החיסון השלישי מול זן האומיקרון, אשר נמצאה ירידה של 81% בסיכון לאשפוז בשל הזן, בקרב המחוסנים בשלוש מנות. 

בארצות הברית נרשם אתמול שיא תחלואה ביותר מ-25 מדינות, כאשר בסך הכול אותרו אתמול במדינה יותר מחצי מיליון מאומתים. בהקשר זה, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC) יצא אמש בהמלצה חריגה לציבור הרחב שלא לעלות על אוניות תענוגות מהחשש להתפשטות הזן, גם לא לאנשים שמחוסנים מפני קורונה.

בצרפת נשבר היום שיא תחלואה יומי מקורונה, כשנרשמו 232 אלף מקרים מאומתים לנגיף. בתוך כך, רוסיה עקפה את ברזיל, וכעת היא מדורגת במקום השני בעולם מבחינת כמות המתים מקורונה. גם באיטליה נשבר שיא תחלואה יומי, עם 98 אלף מקרי קורונה חדשים. לצדה, גם שוויץ דיווחה על שיא יומי, לצד שוודיה שמדווחת על 11 אלף חולים, קצת פחות מהשיא שנקבע בדצמבר 2020. 

בקייפ טאון בדרום אפריקה קיבלו את השנה החדשה דווקא עם חדשות משמחות: העוצר הלילי שהוטל על העיר לפני כשנתיים בוטל. ההחלטה התקבלה לאחר שרשויות הבריאות המקומיות העריכו כי שיאו של גל התחלואה באומיקרון חלף. לפני כשבועיים נרשמו בדרום אפריקה 20 אלף מאומתים ביממה - ושלשום ירד מספרם לכ-13 אלף.