חיים ולדר

"השיח על פגיעה היה השבוע בכל בית חרדי"

צביקי פליישמן, מייסד ארגון "לא תשתוק" שריכז את התלונות בפרשת חיים ולדר מספר בריאיון לגאולה אבן סער כי התלונות הראשונות הגיעו לפני שש שנים וכי הסופר החרדי שילם למתלוננות בתמורה לשתיקה • על הביקורת בחברה החרדית על חשיפת הפרשה אמר: "זה מה ש'הרג' את הנפגעים"
השבוע עם גאולה
31 בדצמבר 2021
20:07

פרשת הפגיעות המיניות של חיים ולדר הגיעה השבוע לסוף טרגי כשהסופר החרדי שם קץ לחייו. מייסד ארגון "לא תשתוק" צביקי פליישמן שטיפל בתלונות של קרבנותיו של ולדר, אמר אתמול (שישי) בריאיון לגאולה אבן סער כי הביקורת שמופנית כלפי חשיפת הפרשה, פוגעת בנפגעים, ומעבירה מסר כי "עדיף לסתום את הפה". 

"היה שיח נרחב ברשתות החברתיות על ידי חרדים, היו קולות שביטאו ביקורת כלפי החשיפה של הסיפור הזה", אמר פליישמן. "זה מה ש'הרג' את הנפגעים והנפגעות". פליישמן אמר כי מעשה ההתאבדות של ולדר והביקורת הרבה שהופנתה נגד הנפגעים בעקבותיו, גרמו לנפגעים רבים סבל רב, והפעיל טריגרים של חרדה ותסמינים פיזיים. 

אחרי ההלם מפרשת ולדר - ההנהגה החרדית צריכה לדאוג לפתרון | עקיבא ווייס

עוד אמר על הביקורת שהושמעה מצד רבנים: "אני יודע שרבנים נחסמו מקבלת מידע כי היו גורמים שלא רצו שיגיעו אליהם פרטים. אני יודע לומר שאותם רבנים לא מודעים לעומק הבעיה. לא חושב שהם אנשים רעים, אם הם היו מודעים לעומק הפגיעה - הם היו שמים את זה בראש סולם העדיפויות". 

התלונות הראשונות על ולדר הגיעו לארגון כבר לפני שש שנים: "קיבלנו שני שמות שחזרו על עצמם - יהודה משי זהב וחיים ולדר. קיבלנו עליהם כמות פניות לא מעטה יחסית לשבועות הראשונים. הבנו שיש כאן משהו שיטתי שחוזר על עצמו, של אנשים עם כוח שפוגעים ויודעים שהפגיעות לא יתפרסמו". 

פליישמן מספר כי ולדר גרר נפגעות רבות שלו להסכמי שתיקה בסכומים גדולים: "הוא פגע במטופלות ושילם להן סכומים גדולים של מאות אלפי שקלים, בהקצבות חודשיות".