חיים ולדר

בין בושה להכחשה: הפרשה שקורעת את הציבור החרדי | עוד יום

התאבדותו של הסופר ואיש הרוח החרדי חיים ולדר הותירה חברה מבולבלת ומפוצלת. מנהיגים מאשימים את קורבנות עבירות המין הרבות והחמורות שעשה לכאורה, ואת מי שהביאו לפרסום העדויות נגדו, ברציחתו. חן ביאר ויאיר אטינגר על דמותו של האיש, ומה קרה כשהמחנך הנערץ התגלה כמפלצת
עוד יום
02 בינואר 2022
07:18
עודכן ב 15:55

עד שנחשפו העדויות וההאשמות הקשות נגדו, השם חיים ולדר כמעט שלא היה מוכר בעולם החילוני. גם ההגדרה "הסופר החרדי הידוע", שהוצמדה בדרך כלל לשמו, צרה מלהכיל את מעמדו של האיש שהביא בכתיבתו שפה שלא הייתה קודם, והפך קונצנזוס בעולם החרדי על פלגיו וקבוצותיו השונות.

פרק של עוד יום עם חן ביאר ויאיר אטינגר

בשבוע שעבר שם ולדר קץ לחייו, ברקע העדויות הרבות לעבירות מין קשות ושיטתיות מצדו כלפי אלו שנתנו בו אמון ובאו להיעזר בו. השיח אחרי מותו של ולדר מראה את הקרע בתוך הציבור החרדי במלוא עוצמתו. מחרם וגינוי גורף, ועד מחיקת הטענות כלפיו ותיוגן כרכילות והלבנת פנים.

חן ביאר מנסה, יחד עם יאיר אטינגר, להכיר טוב יותר את דמותו של ולדר, ובעיקר להבין את הקרע שהעדויות בעניינו יצרו בתוך העולם החרדי ואת את הדילמה של ההנהגה הרבנית ביחסה לוולדר.

תחילה, צריך להבין מה הפך את ולדר לדמות כל כך ייחודית בקרב הציבור החרדי. "ולדר הביא שפה חדשה, רגשית, שבה אפשר לדבר על קשיים ומצוקות וגם לפתור אותם", מסביר אטינגר. "בהמשך הוא גם דיבר על הרגשות בלב של המבוגרים. אבל הוא היה יותר מזה, היה לו גם הטור ב'יתד נאמן'. בנוסף, הוא היה גורם מטפל, והקים בעיריית בני ברק את המרכז לילד ולמשפחה. הוא לא היה איש מקצוע אבל נחשב לאוטוריטה שמקובלת על הרבנים". 

בלי אומץ, בלי רגישות: הרב לאו בחר לרקוד בין הטיפות | עקיבא נוביק

התלונות הראשונות נגד ולדר מתחילות להגיע לפני כמה שנים, בהתחלה זה היה ידוע למעגל מצומצם של אנשים, עד שלפני כמה שבועות הפרשה נחשפה בתחקיר של עיתון "הארץ". "בהתחלה היה אולי קל יותר להכחיש כי מה פתאום שעיתון חילוני מכתיב לציבור החרדי סדר יום", טוען אטינגר. "אבל בהמשך התגלה הליך הבירור אצל הרב שמואל אליהו, שם מתקבלות 22 תלונות על ולדר. לאט לאט הסיפור סגר עליו". 

אחרי ההלם מפרשת ולדר - ההנהגה החרדית צריכה לדאוג לפתרון | עקיבא ווייס

הרב שמואל אליהו מגיע מהציונות הדתית, בשנים האחרונות הוא לקח על עצמו את תפקיד גביית העדויות ולעיתים גם שימש כ"שופט" במקרים של עבירות מין בציבור זה. "כך הוא בעצם סייע לקורבנות שאולי לא היו מגיעים למשטרה", סיפר אטינגר. "כאן הוא עושה את זה במגזר החרדי וזה די מפתיע שהוא הופך לכתובת. עצם העובדה שהרבה עדויות הגיעו אליו הופכת אותו לכוח מאוד משמעותי". 

ההנהגה החרדית-ליטאית החליטה לקחת את הצד של ולדר. עיתון "יתד נאמן" מפרסם טור הספד עליו מבלי להתייחס להאשמות. "זה השלב שההכחשה הופכת לממוסדת", אומר אטינגר. "מדברים על הלבנת פנים, הנרטיב השולט בציבור החרדי הוא הכחשה והאשמת המאשימים. ההנהגה החרדית לקחה הימור מסוכן, כי הפער בין במציאות לנרטיב ההכחשה הוא אדיר". 

אז האם הפרשה הובילה לשינוי אמיתי בציבור החרדי בכל הנוגע לפגיעות מיניות? אטינגר חלוק בנושא: "מצד אחד ראינו שהדברים זזים. הנושא של עבירות מין על השולחן ולא ירד ממנו, וגם אדם חזק כמו ולדר צריך לחשוש. מצד שני עדיין לא הגענו לעידן 'מי-טו' בחברה החרדית. יש סטיגמה חזקה בעולם החרדי על נפגעות עבירות מין, הן נחשבות כאלה ש'חוללו' ונמצאות במצב שעלול לפגוע בעתיד שלהן ושל ילדיהן. הדרך למי-טו בעולם החרדי מאוד רחוקה".