סולימאן מסוודה

"הבית נופל לנו על הראש": הזעזוע והכאב אחרי התאבדות חיים ולדר

ההתאבדות שמטלטלת את הרחוב החרדי: מצד אחד מי שבטוח ש"רצחו" את הסופר המפורסם , ומצד שני המו"ל שמודה - "זה פשיט של מאה טון על הראש של החברה החרדית"
סולימאן מסוודה
02 בינואר 2022
17:21

כמה ימים לאחר ההתאבדות שהביאה לשיאה את סערת חיים ולדר, והחברה החרדית עדיין מתקשה להתמודד עם הסיטואציה הקשה. בזמן שבחנויות ממשיכים למכור את ספריו, יש מי שבטוח שהסופר הפופולארי ששם קץ לחייו בעקבות פרסום עשרות תלונות על פגיעות מיניות - "נרצח". אחרים חושבים שצריך להפריד בין הספרים שכתב לילדים על מעשים טובים והתנהגות ראויה, לבין המעשים המיוחסים לו בתלונות. 

"הוא נרצח. זו ההשקפה האמיתית. זו ההשקפה שלי, לא של כולם", אומר אחד המרואיינים. "הקורבנות, לא יעזור להם כבר שהוא מת עכשיו. אני אומר להביא את זה לבית הדין, לא לבית המשפט שהם פושעים יותר גדולים. לבית הדין, אנשים שאנחנו סומכים עליהם. הם היו פועלים, תופסים, מדברים וסוגרים את העניינים".

מוכר באחת מחנויות הספרים לציבור החרדי בירושלים סיפר כי ספריו של ולדר לא הורדו מהמדפים לאחר המקרה: "קונים, כן. בעיניי אין שום דבר טמא בספרים או משהו כזה". לשאלה כיצד מסבירים לילדים את המקרה הוא אומר: "לא מסבירים. לא שומעים על זה, אנחנו לא מסבירים להם. הם לא יודעים את כל החדשות. אנחנו משתדלים שלא להראות חדשות כאלה לילדים".

הסופר שחיבר ופיצל את החברה החרדית | עוד יום

"קיבלתי זעזוע. הבת שלי אמרה שהיא קיבלה חוסר נשימה", מספרת אחת המרואיינות. "הוא דמות מאוד מאוד מאוד מרכזית. מכל מצב אנחנו צריכים ללמוד ולהגיד לילדים, לנכדים, שלא להאמין באף אחד".

ויש את המו"ל לשעבר של ספריו באנגלית של ולדר שמודה בכאב - "זה פטיש של מאה טון לראש של החברה החרדית - תתעוררו, תראו מה קורה אצלנו. זה מכה חזקה מאוד. חיים ולדר היה בעצם הפנים של הציבור החרדי בהרבה מאוד מובנים. וזו מכה אנושה. המסר הוא שצריך לא להתבייש ולעצור דברים כאלו, אחרת כל העסק נופל".  

"ממציאים שמועות, זה לא יצליח": הקלטת חיים ולדר נחשפת