להב 433
צילום: פלאש 90

חובות של 1.8 מיליארד שקל: איש עסקים מוכר בתחום הנדל"ן חשוד בהונאה והלבנת הון

החשד: תושב המרכז בשנות ה-60 לחייו הסתיר מהנושים את הכנסותיו ונכסיו בשווי מליוני שקלים בזמן פשיטת הרגל שלו - בין היתר באמצעות שליטה באיש קש דרכו הקים תאגיד ובסיוע מאנשי עסקים • זוהי ההסתבכות השנייה של החשוד, שריצה בעבר עונש מאסר ממושך בגין עבירות מרמה, בפרשה מפורסמת של קריסת קבוצת חברות בניה
דנה ירקצי ואמוץ שפירא
03 בינואר 2022
13:30
עודכן ב 15:33

הסתבכות שנייה: איש עסקים מוכר בתחום הנדל"ן עוכב לחקירה בחשד להונאה והלבנת הון, כשהוא נתבע על חובות עתק של 1.8 מיליארד שקלים. כך הותר היום (שני) לפרסום. החשוד, תושב המרכז כבן 60, הורשע בעבר בעבירות מרמה שונות בפרשה של קריסת קבוצת חברות בניה, וריצה עונש מאסר ממושך. בתום החקירה הוא נשלח למעצר בית עד יום רביעי בתנאים מגבילים.

איש העסקים מצוי בהליכי פשיטת רגל בחשד לעבירות של הונאת נושים, עבירות פשיטת רגל וחדלות פירעון, וכן עבירות על חוק איסור הלבנת הון. מפרטים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה כי החשוד הקים תאגיד באמצעות איש קש מתחום התעשייה - ושלט בו תוך שהוא נהנה מההכנסות באופן עקיף. עוד עולה כי במקביל המשיך לפעול במסלול נוסף בתחום הבנייה והנדל"ן באופן שהקנה לו הכנסות קבועות, ואף העביר נכסים על שם בני משפחתו כשהוא נהנה מההכנסות שלהן. על פי החשד, איש העסקים צבר הכנסות בשווי מיליוני שקלים והסתיר אותן מהנושים במהלך פשיטת הרגל שבה הוא מצוי, בסיוע מקורביו - בין היתר באמצעות רישום חשבונות בנק וחברות בשליטתו על שם אחרים.

חקירה סמויה נגד איש העסקים וכנגד שישה מעורבים נוספים - בני משפחתו ומקורבים - מתנהלת במשך שלוש שנים ביחידה הארצית לחקירות של הממונה לחדלות פירעון במשרד המשפטים. לפני כמה שנים ביקש אותו איש עסקים באמצעות עורך דינו בקשה להפטר מחובותיו, בטענה כי הכנסותיו נמוכות ואין באפשרותו להחזיר את סכום של כ-1.8 מיליארד שקלים לנושיו. זאת, כשהוא ממשיך בפעילותו העסקית מבלי לעדכן על כך את הממונה על חדלות הפרעון במשרד המשפטים והנאמן לו.

הבוקר ביצעו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 חיפושים בביתו של איש העסקים, וכן בבתיהם של מעורבים נוספים ובמשרדי תאגיד הקשור לחשוד. בחיפושים נתפסו מסמכים וחומרי מחשב רבים. החשוד ומעורבים נוספים עוכבו וחקירתם צפויה להימשך, בליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.