עומר אדם, ארכיון
צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

הזדעזעתם מקאקדילה? טוב שנזכרתם

השיר החדש של עומר אדם הוא אכן שיר דוחה, אבל הוא לא היחיד. לפני שאדם שר על נשים רוסיות הוא שר על ולנשים. ב-2022 העולם התקדם ויש דברים שלא עוברים יותר • דעה
דורית מזרחי
03 בינואר 2022
19:00

רגע לפני חגיגות סוף השנה האזרחית הוציא הזמר עומר אדם שיר חדש - "קאקדילה". לא מהשירים המוצלחים שלו, אבל יש עוד כמה כאלה.

אחרי כמה שעות שרת התחבורה מרב מיכאלי יצאה נגד השיר בפוסט בפייסבוק וכתבה: "שירו החדש משפיל וגזעני. למילים יש תוצאות הרסניות". היא המשיכה - ״הלוואי שיכולתי להיות קלילה ומגניבה כמו עומר אדם, הלוואי. הלוואי שיכולתי להגיד מה הבעיה, זה מרים ומקפיץ חבר'ה במסיבות וחתונות, מה אתם כובד. הלוואי".

"הלוואי שגם אני הייתי יכולה, כמו עומר אדם, להתעלם ולהתכחש לתוצאות של המילים הגזעניות, המחפיצות והמשפילות בשיר שלו. הלוואי", כתבה השרה. "אבל לצערי אני כובד. כי אני פשוט מתמודדת כבר שנים עם התוצאות ההרסניות של שירים כאלה ושל התרבות שהם מייצגים ומייצרים״. היום הצטרפה אליה השחקנית יוליה פולטקין כשהעלתה סרטון באינסטגרם הקורא לחרם על עומר אדם כי הוא צוחק על ילדות רוסיות.

אני לא רוצה חלילה לקלקל את העליהום. והשיר אכן דוחה, אבל "קחי כדור את לא נרגעת" נשמע לכם בסדר? זה משירו של אדם "חצי דפוק". או "אך בלילה לילה בא הלילה אני כמו צייד" מתוך "שיר הרווק", או ״הורדנו את הבגדים כמו שמקלפים בננות צהובות, וגילינו בתאילנד שהבנות לא בדיוק בנות".

ואם לא נפלתן שדודות עד כה אז אולי השורה הבאה תעשה לכן את זה: ״זה לא קרה עם נילי וגם לא עם אחות שלה סיון" אה, רגע. זה גם ב"קאקדילה" וגם בשיר "שדות של תירוצים", מישהו ממש חוסך עלינו. כי לפני שעומר אדם שר על נשים רוסיות הוא שר על ולנשים. בדיוק אותה שורה.

המוזיקה הישראלית צריכה להבין: אנחנו ב-2022 – והעולם התקדם. יש דברים שלא עוברים יותר. עומר אדם לא כתב את השיר, מאחוריו יש ארבעה כותבים. לכולם, זה משום מה נראה בסדר

אבל בואו נודה, כשאנחנו מקשיבות לעומר אדם אנחנו לא מנתחות את המילים, אנחנו לא בודקות אם המשקלים והתיבות יושבים יפה, זה גם לא בדיוק ביאליק. אז אם לא נמצא מורה ממש יצירתי בקהל, לא ילמדו את זה בבתי הספר.

אתן רוצות מהפכה? של שמחה? בואו לא נעצור בעומר אדם, ובטח לא נתחיל דווקא "בשיר הרוסי" - זה עושה עוול. המוזיקה הישראלית צריכה להבין שאנחנו ב-2022 – והעולם התקדם. יש דברים שלא עוברים יותר. כשסטטיק ובן אל הוציאו את השיר "קוביות" – עם המילים "והבנות חמות כמו עוגיות", הזדעזעתי באמת וחשבתי שהנה המהפכה תצא לדרך.

הייתה התנצלות קלה של הצמד, שנשלחה לחדר הזה שמאפסנים בו את כל ההתנצלויות וממשיכים הלאה. כמה הלאה אתם רוצים לדעת? השיר הזה, הבאמת מחריד שכתבו סטטיק וירדן פלג, הוא חלק מהפקת הפסטיגל שרצה עכשיו. אבל הייתה מחאה, והייתה התנצלות. אז הייתה.

במקרה שלפנינו עומר אדם ימשיך הלאה גם בלי לשגר התנצלות. תזכרו, הוא לא כתב את השיר, הוא שר – מה שמביאים לו ועושה שמח. מאחורי השיר יש ארבעה כותבים. ארבעה. לכולם, זה משום מה נראה בסדר.