בית החולים רמב"ם, הלילה
צילום: כאן חדשות

בן ברק הודיע שאין נפגעים, אמסלם סיפר בנאום במליאה על הרוגים

ח"כ בן ברק הקדים להודיע כי כנראה אין נפגעים בנפש • ח"כ אמסלם הפר איסור פרסום • דובר צה"ל הגיב: "הפרה בוטה של הנוהל, שבבסיסו הדאגה למשפחות הנפגעים"
כתבי כאן חדשות
04 בינואר 2022
05:43
עודכן ב 11:15

התרסקות המסוק הצבאי אמש (שני) מול חופי חיפה: שעה לפני שדבר מותם של שני הטייסים הותר לפרסום, חבר הכנסת דודי אמסלם סיפר בנאום במליאה על ההרוגים. "לפני שעליתי לכאן ראיתי ידיעה שקפצה, ששני חיילי צה"ל נספו וחייל אחד נפצע", אמר אמסלם על דוכן הנואמים במליאה, והוסיף: "אני רוצה למסור את תנחומיי למשפחות השכולות". 

כמה שעות לאחר מכן התנצל אמסלם ומלשכתו נמסר: "הוא מצר על כך מעומק ליבי ומתנצל על השגיאה המצערת, שנעשתה ללא כוונת זדון. מיד לאחר שאמר את הדברים ביקש לעצור ולסיים את דיוני המליאה ולא לעסוק בסגני יו"ר כנסת ונושאים קיקיוניים, אלא לכבד את המעמד הקשה, וזו היתה כוונתו בדברים". 

לפניו עלה על דוכם הנואמים חבר הכנסת רם בן ברק, יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ואמר: "ככל שידוע לי, חולצו כל האנשים מהמסוק, ונראה שהאירוע הסתיים ללא נפגעים בנפש". הבוקר הוא מסר כי "זו הייתה טעות בעקבות דיווח לא נכון ואני מצר על כך מאוד". 

שר התפוצות נחמן שי התייחס בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב לפרסום המידע עוד לפני שהותר לפרסום, ואמר: "ההתמודדות של דובר צה"ל בעידן הרשתות החברתיות חסרת סיכוי. צריך להודיע על הרוגים באירוע כזה שחשוף לעין הציבורית, אפילו לפני שהמשפחות קיבלו הודעה רשמית".

האזינו לריאיון עם נחמן שי

דובר צה"ל, רן כוכב, פרסם בתגובה הודעה ומסר: "אני מגנה את פרסום הידיעות בנוגע לנפגעי צה"ל בהתרסקות המסוק, וזאת טרם שהותר פרסומן. ‏פרסום ההודעות לפני שעודכנו רשמית משפחות הנפגעים, וזאת חרף הבקשות המפורשות שלא לפרסם את הפרטים, הוא הפרה בוטה של נוהל המכובד מזה עשרות שנים, ובבסיסו הדאגה למשפחות הנפגעים בשעתן הקשה. צה"ל מחבק את המשפחות השכולות וימשיך ללוותן".


כוחות מחוץ לבית החולים, אמש

שני הטייסים, סגן אלוף וסרן, חולצו על ידי צוללנים מתא הטייס של המסוק, שנחת ושקע מתחת לפני המים. איש צוות שלישי, חובל בחיל הים, הצליח לחלץ את עצמו, עלה על ספינת שיטור ימי ופונה לבית החולים רמב"ם במצב בינוני. ראש להק אוויר, תא"ל אמיר לזר, הסביר אמש: "זה היה אירוע מורכב, בלילה חשוך. בגלל שלא היה ברור מיקומו של המסוק, לקח זמן להגיע אליו". לדבריו, "למסוק ימי יש אמצעי ציפה אם מפעילים אותם. עוד מוקדם לדעת אם האמצעים הופעלו ואם נעשה בהם שימוש". מדובר היה באימון משותף של חיל האוויר וחיל הים. המסוק המריא בסביבות השעה 20:00 והתרסק בסביבות השעה 21:00. הוקמה ועדת חקירה בראשות אל"מ בחיל האוויר לתחקור האירוע. מערך מסוקי ה"עטלף" קורקע עד להודעה חדשה, ובחיל האוויר הופסקו טיסות האימונים.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, איתי בלומנטל, אורלי אלקלעי וחן ביאר.