-
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

הרפורמה בגיל הרך: משרד החינוך יפקח על המעונות

במסגרת הרפורמה תועבר האחריות על מעונות היום ממשרד הכלכלה למשרד החינוך • שרת החינוך הציגה את הרפורמה במסיבת עיתונאים: "מהלך היסטורי. נעמיק את הפיקוח ונרחיב את ההכשרות המקצועיות"
לירן כוג'הינוף
05 בינואר 2022
19:23

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הציגה היום (רביעי) במסיבת עיתונאים את עיקרי רפורמת הגיל-הרך, במסגרתה האחריות על מעונות היום המפוקחים, תעבור ממשרד הכלכלה, אל משרד החינוך. במסגרת הרפורמה, צפויים הפיקוח, הכשרות הצוות בגנים והבינוי של מעונות היום, לעבור לאחריות משרד החינוך.

לפי עיקרי המהלך, שצפוי לעבור בישיבת הממשלה ביום ראשון, מעונות בהם לומדים למעלה משבע פעוטות יעברו לאחריות ופיקוח משרד החינוך. לפי הרפורמה, בכל מעון יהיו יותר מטפלות לילד, ויוכפל מספר המפקחים. 

שרת החינוך שאשא ביטון אמרה כי עד היום התמקדו בהעברה, ורק אחרי אישור המהלך בממשלה - יוכלו לקלוט עובדים רלוונטיים ולהגדיל את מערך ההכשרה. בהמשך הוסיפה: "במהלך היסטורי, מעונות היום עוברים למשרד החינוך. בשנתיים הקרובות נעמיק את הפיקוח, נרחיב ונמקצע את ההכשרות המקצועיות, נקדם ונרחיב את היקף הבניה של מעונות חדשים, שיגדילו את מספר הילדים במעונות המסובסדים". שר האוצר אביגדור ליברמן אמר במסיבת העיתונאים: ״אין לי ספק שמי שצריך לשפר את תנאי ההעסקה שלהן והשכר אלה המטפלות בגני הילדים". 

במשרד החינוך אומרים כי המעבר צפוי להיעשות בהדרגה ולכן השנה מוגדרת כשנת מעבר. מהמשרד נמסר עם אישור הרפורמה כי השרה נפגשה עם נציגי הארגונים וציינה בפניהם את התהליך שיתבצע החודשים הקרובים. עוד נאמר להם כי מבחינה פרוצדורלית הכל יישאר על כנו ולא יהיו הנחיות חדשות, כדי לא לטלטל את המערכת. 

בקרב מפעילי מעונות היום עדיין לא מרוצים מהרפורמה. "לא יצאו שום הנחיות חדשות ואין שום דבר חדש", אמרה ביום ראשון בכירה מפורום ראשי מעונות היום המפוקחים. "לא יודעת מול מי אנחנו עובדים מהיום, אף אחד לא אמר לנו כולם", הוסיפה.

 ליאורה מינקה, יו"ר "אמונה", המפעילה מעונות יום, אמרה שהבעיה הבוערת ביותר של מחוסר במטפלות עוד רחוק מלהיפתר: "למרות שחזרנו וברכנו על מעבר האחריות של מעונות היום לגיל הרך למשרד החינוך, עדין לא ברורים בכלל הצדדים המעשים של המעבר. לצערנו מהיום במקום קשר עם משרד אחראי אחד אנחנו נהיה בקשר עם שלושה משרדי ממשלה: כלכלה, רווחה וחינוך".